english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Bursztyn - skarb Bałtyku

Nazwa bursztyn pochodzi z języka niemieckiego, w którym słowo Bernstein (brenender Stein) oznacza płonący kamień. Największy znaleziony kawałek bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg. A jakie jeszcze tajemnice skrywa ta cenna substancja?

Bursztyn jest znany nam od wielu lat i znajduje swe zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz jubilerstwie. Nie jest jednak kamieniem, jak można byłoby sądzić, lecz żywicą. Pochodzi z drzew iglastych, które rosły ponad 50 mln lat temu. Średnia cena polskiego Bursztynu wacha się od 18 125 zł do 19 851 zł za 100 do 200 gram.

To właśnie bursztyn jest cennym źródłem wiedzy o historii życia naszej planety. Pewnie zdarzyło się Wam zobaczyć go z zatopionym w nim owadzie (z komarem czy muszką). To fascynujące zjawisko sprawia, że możemy się dowiedzieć, jak kiedyś wyglądało życie. Mamy wiec dla Was wykład pt. Życie zatrzymane w bursztynie organizowany w ramach DFN. Spotkanie będzie miało formę opowieści o powstaniu bursztynu. Przedstawione zostaną warunki panujące w prehistorycznych bursztynowych lasach wraz z omówieniem mechanizmu żywicznej pułapki, dzięki której kopalne żywice stanowią doskonałe "okno w przeszłość". Uczestnicy zajęć będą mieli okazję przyjrzeć się doskonale zachowanym odciskom bezkręgowców sprzed ok. 50 mln lat. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu to spotkanie!

 

 

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com

Źródła: https://yes.pl/bursztyn; http://www.gemur.pl/pl/cenniki/bursztyn.html

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: