english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Jak zaparzyć herbatę za pomocą laptopa – technika i technologia (cz. I)

Nadszedł czas na cykl imprez dotyczących nowinek technologicznych. Jeśli interesujesz się działaniem sztucznej inteligencji, programowaniem komputerów lub zwyczajnie ciekawi Cię robotyka i majsterkowanie przy elektronice, koniecznie przeczytaj zapowiedź panelu Technika i technologia.

Na początek przedstawimy Wam kilka propozycji o tzw. świecie INFO. Chcesz wiedzieć, jak programować laptop, żeby zaparzyć herbatę? Przyjdź na wykład Czy Twój laptop potrafi zaparzyć herbatę? Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ciekawym i nietypowym sposobem wykorzystania komputera, do którego zostaną podłączone dodatkowe urządzenia pomiarowe i wykonawcze, a specjalnie przygotowane oprogramowanie pozwoli na automatyczne zrealizowanie konkretnych zadań. Komputerowe modelowanie procesu produkcji chleba to laboratorium, podczas którego również będziesz mógł zaprojektować proces produkcji (tym razem chleba) za pomocą programu Witness.

A może ciekawi Cię mechatronika i pragniesz poznać tajniki budowy samochodów, mamy dla Ciebie coś specjalnego – warsztaty Zbuduj autonomiczne auto sterowane kamerą i Raspberry Pi, trwające trzy dni. O pojazdach XXI wieku dowiesz się podczas wykładu Pojazdy autonomiczne - technologia XXI wieku. A już konkretnej o projektowaniu i tworzeniu modeli posłuchasz na zajęciach Design thinking – zwinne projektowanie.

A może chcesz poznać tajniki tworzenia stron WWW? Bardzo proszę, mamy wydarzenie związane i z tym tematem – Każdy może być Webmasterem. Internet jest ciekawym źródłem pozyskiwania informacji, dlatego aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tego medium, zapraszamy na spotkanie Multimedia w Internecie, czyli YouTube to nie wszystko. Podczas prezentacji pokazane zostaną wartościowe źródła zawierające materiały multimedialne – strony WWW, programy telewizyjne czy vlogi, dotyczące szeroko pojętej nauki, jej popularyzacji oraz edukacji i nie tylko. Pozostając z w kręgu pozyskiwania informacji i komunikacji, warto wiedzieć, jak człowiek porozumiewa się z komputerem – Rozpoznawanie mowy i inżynieria języka naturalnego: naturalny sposób komunikacji człowieka z komputerem to wykład, podczas którego zostaną omówione metody rozpoznawania mowy i rozumienia tekstu w języku naturalnym, coraz powszechniej stosowane jako metoda wygodnej interakcji człowieka z komputerem, a także w sterowaniu innymi urządzeniami technicznymi.

Technika jest bardzo interesującą dziedziną nauki. Pozwala na kreatywność oraz wykorzystuje takie umiejętności człowieka, jak: zdolności manualne, wyobraźnia, precyzja, logiczne myślenie oraz liczenie. Przyjrzyjcie się bliżej temu obszarowi nauki i zostańcie wynalazcami! Najlepiej przyjść na spotkanie Ty możesz zostać wynalazcą - warsztaty dla początkujących i poznać sposoby, aby zostać.. właśnie wynalazcą! Dla najmłodszych proponujemy wydarzenie pt. Mali Badacze, podczas którego dzieci będą wykonywać eksperymenty i badać różne zjawiska fizyczne. Jeśli chcesz wiedzieć, jak używa się sprzętów pomiarowych, przyjdź na wykład O naszych przyrządach pomiarowych - jakie są i jakimi chcielibyśmy je uczynić. Podczas tego spotkania zostaną omówione ważne właściwości tych przyrządów, m.in. takie, jak zdolność do wyodrębniania określonej wielkości badanej, a także ograniczona zdolność do rozróżniania małych zmian wielkości mierzonej.

Lubisz tworzyć modele? Jesteś kreatywny? Masz zdolności manualne? Przyjdź na Stań w szranki i zbuduj most z różnych materiałów oraz zdobądź nagrodę. Może jednak bardziej interesuje Cię wykorzystywanie nawigacji? Nawigacja statków powietrznych i kosmicznych to wykład, na którym posłuchasz o istotach, celach, zadaniach i rodzajach nawigacji lotniczej i kosmicznej. Omówione zostaną również metody nawigacyjne wykorzystywane w obiektach poruszających się po lądzie oraz wodzie (lub tych pływających pod wodą), w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej. Przedstawione zostaną metody pozwalające określić położenie obiektów na powierzchniach innych ciał niebieskich (np. łaziki księżycowe/marsjańskie), a także na krańcach Układu Słonecznego i poza nim.

Skoro już mowa o Kosmosie, to wspominamy również o tym, że mamy dla Was kurs budowy łazika. Jak zbudować własnego łazika marsjańskiego? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z budową łazika Marsjańskiego Scorpio X, skonstruowanego przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Studenci opowiedzą z czego powinien się składać robot służący do eksploatacji Marsa, jak powinien być przystosowany do warunków występujących w kosmosie oraz czego naukowcy poszukują na czerwonej planecie.

Obecnie transport rozwija się bardzo prężnie, a maszyny wykorzystywane do lokomocji są co raz to nowocześniejsze i oparte na innowacyjnych technologiach. Mechanika, mechatronika mają ogromny wpływ na jakość usług transportowych. Jak zatem będzie wyglądać transport w niedalekiej przyszłości? Uczestnicząc w wykładzie pt. Inteligentne pojazdy przyszłości. Automatyzacja w maszynach budowlanych i pojazdach specjalnych poznasz i zobaczysz m.in. koparkę z nowoczesnym systemem do kontroli procesu kopania, ładowarkę z adaptacyjnym układem skrętu, hybrydowy inteligentny układ jezdny z gąsienicami gumowymi, suwnicę i żuraw zdolne do pracy automatycznej.

Sieć czy plątanina - o pomyśle na układ kolejowych połączeń dalekobieżnych jest natomiast spotkaniem, na którym prowadzący przedstawi pomysł na układ kolejowych połączeń dalekobieżnych znajdujących się w Polsce. Układ ten będzie oparty na koncepcji wyróżnienia linii komunikacyjnych, równego taktu oraz koordynacji rozkładów pomiędzy liniami. Jest to świetna okazja dla tych, którzy interesują się koleją, ale także chcą dowiedzieć się więcej o technikach wykorzystywanych w kolejnictwie. Może jednak interesują Cię wrocławskie tramwaje? Autostrady międzyprzystankowe, czyli czy da się jeszcze coś "wycisnąć" z klasycznego tramwaju? oraz Estakada dla kolei miejskiej, porównanie sytuacji w Krakowie i we Wrocławiu to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat transportu miejskiego, tego jak go usprawnić oraz jak rozwiązać problemy, z którymi borykają się mieszkańcy tych miast i… maszyniści.

To tylko część z organizowanych wydarzeń. W przyszłym tygodniu kolejna odsłowna panelu Technika i technologia. Wybierzcie coś dla siebie i bawcie się nauką!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: