english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Matematyka, fizyka, astronomia - trzy siostry

Przyszedł czas na przedstawienie wydarzeń związanymi z naukami, które wspólnie na siebie oddziałują. Są zaskakujące i potrafią zadziwiać. Pozwól, aby i Ciebie przeniosły w krąg matematycznych symboli, fizycznych wykresów i astronomicznych podróży. Zapraszamy serdecznie. Do dzieła!

Matematyka jest wszędzie, widać to także po tym, jakie spotkania przygotowaliśmy dla Was: Matematyka w przyrodzie, Matematyka w muzyce, Matematyka w architekturze… to jest dopiero statystyka! W ramach tych imprez wszyscy uczestnicy będą mogli dowiedzieć się przede wszystkim tego, jaką magiczną moc mają liczby właśnie w tych poszczególnych dziedzinach nauki.

Natomiast fizyka jest obecna z nami przez cały czas… dosłownie! Czas w fizyce (i psychologii) to wykład poruszający szerokie spektrum zagadnień związanych z pojęciem czasu: od intuicji i dylematów Greków, poprzez zegary, jednostki, dokładny pomiar czasu w podbojach geograficznych i strefy czasowe, aż po rewolucyjną teorię Einsteina. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się czegoś o grawitacji, której doświadczasz codziennie, posłuchaj Lekkiego wykładu o grawitacji, którego głównym celem jest przedstawienie Ogólnej Teorii Względności jako geometrycznej teorii zakrzywionej czasoprzestrzeni powstałej w Wielkim Wybuchu i jednocześnie teorii matematycznie doskonałej. Boisz się, że to zbyt skomplikowane? Nie, wszystko będzie zaprezentowane w jak najprostszy sposób, aby każdy mógł bez obaw zachwycić się prawami fizyki! Pozostając w temacie przyciągania, to warto również dowiedzieć się kilku rzeczy o magnesach, uczestnicząc w wykładzie Magnetyzm i magnesy. Z czego są zrobione i jak się przyciągają? – na te pytania poznasz odpowiedzi. Jeszcze więcej na ten temat i nie tylko dowiesz się na innym, lecz nie mniej interesującym wykładzie Magiczne oddziaływania w polach elektrycznych i magnetycznych. Poznasz i zobaczysz doświadczenia laboratoryjne, które są zjawiskami elektrostatycznymi i magnetycznymi, na przykład: odchylanie przewodzącej kuli i płomienia świecy w stałym polu elektrycznym wskutek zjawiska indukcji elektrostatycznej, wyładowania elektryczne przypominające wyładowania atmosferyczne, zachodzące w powietrzu przy użyciu wysokonapięciowego transformatora Tesli oraz w kuli plazmowej. To nie wszystko! Oprócz wykładów mamy dla Was również pokaz Elektryzujące i przyciągające doświadczenia z elektromagnetyzmu, na które bardzo serdecznie zapraszamy. A jeśli chcesz się oderwać od przyziemnych spraw, polecamy Ci wykład o lewitacji, która nie jest tylko fantastyką… ale metodą wykorzystywaną w gadżetach domowych czy w transporcie kolejowym. Wykład Lewitacja - od nauki do techniki to naprawdę świetna okazja do poznania tajemnic najróżniejszych technik lewitacji w oparciu o fundamentalne zasady i prawa fizyki.

Zjawiska dotyczące magnetyzmu są równie interesujące jak te o świetle, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. W ramach XXI edycji przygotowaliśmy też coś dla miłośników i pasjonatów elektryki. Podczas wykładu Od Edisona do LED-ów, czyli historia i rozwój współczesnego oświetlenia słuchacze dowiedzą się jak działa żarówka i dlaczego już wychodzi z użycia, co powoduje, że świetlówka świeci oraz dlaczego diody LED są przyszłością oświetlenia i jak sprawić żeby były jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła.

Przedszkolaków zapraszamy na wykład W pogoni za cieniem, czyli rzecz o świetle – będzie to dla nich zapewne niezwykłe doświadczenie naukowe, a zarazem sposób na zabawę. Najmłodsi będą też mogli sprawdzić, co i jak odbija światło. Chętni zobaczą też obraz powiększony, który został uzyskany dzięki soczewce. Sprawdzą też, jakie przedmioty tworzą cień o zadanym kształcie. Nie można zapomnieć także o prądzie, bo jest on obecnie niezbędny, by funkcjonować we współczesnym świecie. AC/DC: nie tylko o hardrocku, ale także o prądzie i napięciu to nie spotkanie, które będzie zrzeszać fanów słynnej kapeli rockowej, ale przede wszystkim zainteresowanych poznaniem prawa rządzącego rozdzielaniem, gromadzeniem się i przepływem ładunków elektrycznych. Zainteresowanie dowiedzą się, kiedy nawet bardzo wysokie napięcia są nieszkodliwe i poznają sytuacje, gdy stosunkowo niskie napięcia mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

A teraz załóż skafander i wsiądź z nami na pokład statku kosmicznego, bo ruszamy w kosmos. Siła światła: od statków kosmicznych po szczypce optyczne. Podczas tego wykładu zaprezentowane zostaną siły, jakimi światło może oddziaływać na materię i w jaki sposób może nią poruszać. Wyjaśnione będą trzy podstawowe sposoby, w jakie światło może przesuwać materię, oraz zjawisko powstawania warkoczy komet, które były pierwszym opisanym zjawiskiem pokazującym siły światła. Przedstawiona zostanie również możliwość wykorzystania światła do napędzania statków kosmicznych przy pomocy żagla słonecznego lub za pomocą wiązki laserowej. Czy to nie wspaniała okazja do poznania tajemnic kosmosu?!

Jeśli zastanawiasz się, jak myśli naukowiec i jak tworzy swoje teorie, to przyjdź na wykład Ciekawość świata to nie wszystko, czyli o podstawach naukowego myślenia. Dowiesz się miedzy innymi, jak wygląda praca naukowca, jak przeprowadza się eksperymenty naukowe i jak wyciąga się z nich trafne wnioski. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego naukowy sceptycyzm, od lat leżący u podstaw współczesnej nauki, nabiera szczególnej wartości w czasach powszechnego dostępu do informacji.

Weźmiemy pod lupę nie tylko te najpowszechniejsze zjawiska fizyczne, ale też te najnowocześniejsze, czyli internet. Nowoczesne lasery, a superszybki internet – pewnie zaciekawi Was na jakiej zasadzie działa przesyłanie informacji za pomocą internetu. O światłowodach i innych metodach telekomunikacyjnych dowiecie się, uczestnicząc w tym wykładzie.

Zapraszamy do zapoznania się z programem imprez i śledzenia nas na Facebooku – tam również czekają na Was ciekawe informacje o nauce i nie tylko!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: