english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Czy umiesz rozszyfrować skrót WWW?

WWW to skrót, który obecnie jest używany bardzo często i chyba każdy z nas stosuje go niejednokrotnie w ciągu swojego dnia. Jednak jaka jest historia tego wyrażenia i skąd się ono wzięło?

WWW, czyli World Wide Web – z ang. ogólnoświatowa sieć komputerowa wykorzystywana w komunikacji internetowej. Jej pomysłodawcą jest brytyjski inżynier i naukowiec sir Tim Berners-Lee, obecnie dyrektor World Wide Web Consortium oraz naukowiec Robert Cailliau, którzy 12 listopada 1990 opublikowali oficjalny projekt budowy systemu hipertekstowego zwanego „World Wide Web”. Często WWW jest utożsamiane z Interenetem, jednak warto podkreślić, że WWW jest aplikacją działającą w Internecie, nie zaś Internetem. Projekt składał się z dwóch etapów: najpierw wykorzystywano istniejące oprogramowanie i sprzęt, a także wdrażano proste przeglądarki dla stacji roboczych użytkownika, w oparciu o analizę wymagań dotyczących dostępu do informacji w eksperymentach. W drugim etapie rozszerzano obszar aplikacji, umożliwiając także użytkownikom dodawanie nowego materiału.

W jakim celu powstała ta aplikacja? Przede wszystkim służy do przechowywanych informacji, takich jak raporty, notatki, bazy danych, dokumentacja komputerowa i systemy on-line. Dziś użytkownicy wykorzystują WWW do samodzielnego publikowania. Aplikację tę tworzono z myślą o tym, aby użytkownik mógł korzystać z wirtualnej bazy danych. Dzięki rozwojowi narzędzi takich jak blogi, kanały RSS i platformy udostępniania społecznościowego internauci mogą dziś swobodnie korzystać z Internetu i używać go do celów prywatnych (np. do rozrywki czy komunikacji interpersonalnej).

Takie były początki stron internetowych, dziś już każdy wie, jakie szerokie możliwości daje korzystanie z Internetu i przeglądarek.

 

Daria Dominiak

Źródło informacji i miniaturki: https://www.wired.com/2010/11/20-years-ago-the-webs-founders-ask-for-funding/

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: