english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Na rowerach do Lubiąża i nie tylko - Nauki o Ziemi

Tym razem zabierzemy Was w podróż po Naszej planecie – Ziemi. Dołączcie do nas i razem z nami udajcie się tropem zagadek. Przyjrzymy się środowisku, procesom przyrodniczym, a także odkryjemy z jakich warstw składa się Ziemia.

Na początek proponujemy Wam odkrycie pięknej arktycznej krainy Svalbard, o której dowiecie się więcej na wykładzie Archipelag Svalbard - arktyczna kraina gór, fiordów i niedźwiedzi polarnych. Na jej terenach króluje niedźwiedź polarny, czyli największy drapieżnik lądowy. Jest to także kraina surowego klimatu oraz niesamowitych scenerii z dominującymi ostrymi górami, ogromnymi lodowcami i rozległymi fiordami. W czasie wykładu zostanie zaprezentowana przyroda ożywiona i nieożywiona Archipelagu Svalbard oraz warunki życia mieszkających tam ludzi. Opowieść będzie dotyczyć własnych doświadczeń autora z pobytu na Spitsbergenie w latach 2009-2013. Chcesz dowiedzieć się więcej o arktycznym krajobrazie? Posłuchaj wykładu na temat lodowców Czy lodowce mogą powstrzymać ocieplanie klimatu? W trakcie tego spotkania znajdziesz odpowiedzi na pytanie – dlaczego lodowce znikają z powierzchni ziemi i jaki to ma wpływ na nasz klimat? Natomiast szczegółowiej o klimacie dowiesz się podczas wydarzenia Zmiany klimatu - korzyści czy zagrożenie? Stricte o pogodzie i o tym, jak ją przewidywać będzie mowa na wykładzie Tak obserwujemy pogodę impreza ta będzie dobrą okazją do poznania mechanizmów powstawania burz czy tornad.

A teraz skupmy się na krajobrazie i urodzie naszej pięknej planety. Czy dzieci wiedzą, że istnieją magiczne kamienie? Jeśli nie, a chcą dowiedzieć się, czy to prawda, proponujemy wykład pt. Magiczne kamienie. Zaprezentowane zostaną niezwykłe cechy minerałów i skał, które budzą zachwyt wśród najmłodszej widowni. Podsumowaniem zajęć będzie quiz z nagrodami sprawdzający wiedzę dzieci. Natomiast na wykładzie multimedialny Od skały do gruntu - piaskownica kopalnią wiedzy zobaczysz z czego zbudowana jest skorupa ziemska, poznasz mechanizmy tworzenia się poszczególnych jej warstw i przeobrażania się skał w grunty. A co kryje gleba? Otóż okazuje się, że historię życia na Ziemi. Wykład Jak szukamy śladów pradawnego życia, czyli o czym nam mówią skamieniałości zapozna słuchaczy z procesami, które sprawiają, iż pochodzące sprzed milionów lat kości dinozaurów, muszli ślimaków, pancerzy raków, a nawet całych ciała tak delikatnych stworzeń jak komary mogą przetrwać wiele tysięcy lat. Szukając ciekawostek w glebie, można natknąć się na złoża różnych cennych minerałów. Jak je znaleźć? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź, uczestnicząc w wykładzie Geofizyczne metody rozpoznawania i poszukiwania złóż. Jeśli natomiast fascynują Cię zjawiska atmosferyczne czy eksperymenty naukowe, koniecznie musisz pojawić się na spotkaniach Zjawiska piękne i groźne. Część I: wyładowania atmosferyczne oraz Zjawiska piękne i groźne. Część II: wybuchy jądrowe. To cykl zajęć, który przedstawi zjawisko jako proces zachodzący w fizyce, przybliży jego przebieg, występowanie oraz skutki oddziałujące zarówno na ludzi czy zwierzęta, jak i na obiekty naziemne i powietrzne. Podczas spotkania będzie również mowa o ludziach, którzy jako pierwsi doświadczyli negatywnych następstw wybuchów jądrowych, m.in. zostanie przedstawiona historia Japończyków podczas i po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Przenieśmy się również do krainy bogów i podziwiajmy piękno greckiego Olimpu podczas weekendu z geologią i wykładu Grecja pod młotek, czyli młodzi geolodzy na Półwyspie Bałkańskim oraz Grecja w obiektywie geologa. Z czego zbudowany jest Olimp? Jak możemy obserwować głębokie partie skorupy oceanicznej na powierzchni? Ile lat ma kamień, z którego starożytni Grecy budowali świątynie? Na te oraz wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć członkowie Sekcji Petrologii Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogólniej o miastach i ich geologii dowiecie się z wykładu Praktyczna geologia w mieście. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zaznajomić się z praktycznymi aspektami pracy geologa, samodzielnie dokonać prostych badań wód podziemnych i sprawdzić ich zanieczyszczenie w środowisku miejskim.

Oprócz wykładów, spotkań i laboratoriów czy warsztatów mamy dla Was coś jeszcze – rowerową wycieczkę po Lubiążu. Wycieczka będzie skierowana do osób zaawansowanych oraz dla młodszych i mniej wykwalifikowanych uczestników. W trakcie wycieczki zwiedzający-rowerzyści będą mogli odwiedzić klasztor Cystersów w Lubiążu, zobaczyć kościół i park. Cała trasa liczy 81 km! Skuś się, bo warto. Mamy dla Was jeszcze jedną propozycję – grę plenerową. Połączenie nauki z ruchem zawsze wychodzi wszystkim na dobre, więc przygotowaliśmy dla Was grę Śladami słynnych geografów wrocławskich. Jest to zabawa terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skrzynek tzw. keszy. Skrzynki będą posiadać informacje na temat historii naukowców, którzy związani byli z Wrocławiem.

Wszystkich zainteresowanych dziejami planety, na której żyjemy zapraszamy do wzięcia udziały w spotkaniach organizowanych w ramach XXI edycji DFN. Dołączcie do Nas na Facebooku. Zapraszamy!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: