english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Poznajcie Jej Niezwykłą Piękność

Choć tak naprawdę nazywała się Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless (ur. 28 czerwca 1873 r.) i pochodziła z angielskiej arystokratycznej rodziny, to zapamiętano ją jako Daisy – kobietę o niezwykłej urodzie i  dobrym sercu.

Na dwór niemiecki przeniosła się po ślubie z księciem Hansem Heinrichem XV von Pless, hrabią von Hochberg, baronem zu Fürstensteinem. Niemiecki arystokrata pracował w londyńskiej ambasadzie Niemiec jako attaché. Pannę Daisy Cornwallis-West poznał na jednym z balów w Londynie. Po ślubie Daisy zamieszkała w Książu oraz Pszczynie, jednak ta pierwsza rezydencja, mieszcząca się na Dolnym Śląsku nieopodal Wrocławia, była bliższa jej sercu, ponieważ to tam z wielką radością spędzała swój czas. Miała trzech synów: Hansa Heinricha, Aleksandra Friedricha Wilhelma, oraz najmłodszego Bolko Konrada Hochberga. Wnuk księżnej – książę Bolko (syn Bolko Konrada) jest natomiast honorowym obywatelem Wałbrzycha oraz Pszczyny.

 Księżna Daisy

Dlaczego jej postać zapadła nam w pamięć i czym księżna wyróżniała się na tle innych wpływowych osób tamtej dekady? Przede wszystkim Daisy pomagała ludziom i poddanym. Zaangażowała się w akcję walki z tyfusem i w pomoc dla biednych rodzin oraz górników. Dziś można stwierdzić, że prowadziła działalność proekologiczną. Organizowała zbiórki i akcje charytatywne. Księżna zakładała nawet spółdzielnie socjalne, tzw. Szkoły Koronczarskie Księżnej Daisy. O jej balach urządzanych dla elity europejskiej pisano w gazetach, a  jej urodą zachwycano się na całym świecie. Dzięki jej spuściźnie literackiej możemy poznać ciekawostki z życia tej arystokratki. Napisała trzy tomy pamiętników, w których opisuje swoje podróże, spotkania, smutki i radości.  Niestety jej małżeństwo nie należało do udanych, mimo iż swą urodą i wdziękiem potrafiła skraść serca należące do płci przeciwnej. Współcześnie nazwalibyśmy ją celebrytką – nic dziwnego, że była jedną z najbardziej ekscentrycznych kobiet tamtych czasów.

Dziś została nam po niej pamięć i piękne fotografie, które uwieczniają jej postać. Zachęcamy wszystkich oczarowanych historią Daisy do odwiedzenia Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Pszczynie. Warto poznawać historię, a już szczególnie tak piękną i fascynującą jak ta! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat piękna architektury Dolnego Śląska, przyjdź na wykład Znikły z krajobrazu Dolnego Śląska czyli zapomniane pałace i ich skarby w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

 Zamek w Książu

Zamek w Pszczynie

 

Daria Dominiak

Źródła: http://dzieje.pl/aktualnosci/m-mykytyszyn-ksiezna-daisy-miala-dar-otwierania-ludzkich-serc;http://www.zloty-pociag.com/kafelek/278/gdzie-sa-perly-daisy;http://www.fotoz.pl/pszczyna/park_w_pszczynie_5012/; https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/zamek#galeria-zdjec

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: