english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Czy jesteśmy podobni do banana? A może mój przyjaciel to… karaluch?

Cykl Ścieżkami biologii to już czwarty panel, który prezentujemy. Tym razem udamy się w podróż do świata roślin i zwierząt. Jesteś miłośnikiem przyrody? Jeśli tak, przeczytaj o wydarzeniach i nie czekaj  - zdobywaj wiedzę!

Przyrodę tworzą nie tylko organizmy, które można dostrzec gołym okiem, ale także drobne komórki żyjące w naszym świecie. Jeśli chcesz zobaczyć właśnie te najmniejsze organizmy, powinieneś przyjść na wykład Mikroorganizmy w nauce, medycynie i biotechnologii. Dowiesz się, jakie są ich rodzaje, gdzie występują i do czego są wykorzystywane. O bakteriach i o tym, czy wszystkie bakterie są złe dowiecie się z takich wykładów, jak: Bakterie wokół nas, Bakterie dobre czy złe?, Bakterie – nie takie straszne jak je malują. Bakteryjna fabryka opatrunków, Bakteryjni żołnierze, czyli pęcherzyki błony zewnętrznej czy Jak bakterie wpływają na nasz nastrój?

Miłośników historii oraz biologii zapraszamy serdecznie do poznania dziejów mikrobiologii podczas wykładu Mikrobiologia przez wieki. Naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawią wszystkim zainteresowanym problemy, z którymi borykali się dawni naukowcy oraz ich rozwiązania, które wpłynęły na dalszy rozwój mikrobiologii, odpowiedzą również na pytanie – jak drobnoustroje ukształtowały losy współczesnego świata? Więcej o mikroorganizmach dowiecie się z wykładu Mikroorganizmy w nauce, medycynie i biotechnologii. Natomiast o naukowcach, którzy pracowali i mieszkali we Wrocławiu dowiesz się z wykładu Sławni wrocławscy mikrobiolodzy i ich odkrycia. Posłuchaj tego ciekawego wykładu przybliżającego uczestnikom szczegóły pracy badaczy na terenie tego miasta i nie tylko.

Wszystkich interesujących się botaniką zachęcamy do wzięcia udziału w wykładach na temat roślin. Wszechobecna roślinność - płuca świata, źródło żywności i surowiec do produkcji biopaliw – to wykład, który dotyczyć będzie wpływu lasów i roślinności na jakość życia człowieka oraz na światową gospodarkę i ekologię, a przede wszystkim na produkcję biopaliw.  Skoro już mowa o lasach i roślinach, które zajmują ogromne obszary kuli ziemskiej, rodzi się pytanie - czy można je hodować w… probówkach? Podczas warsztatu Ogród w szkle - czy rośliny można uprawiać w próbówce? Wszystko jest możliwe. A jeśli kogoś nurtuje pytanie, jakie funkcję pełni liść, proponujemy, aby wybrał się na wykład Podróż do wnętrza liścia. Tam wszyscy Ci, którzy są żądni wiedzy na temat tego ciekawego elementu budowy rośliny, znajdą odpowiedzi na pytania – dlaczego liść ma włoski i dlaczego unosi się na wodzie?

Ssaki, owady, ryby, ptaki i wiele innych zwierząt – o nich również będzie mowa! Przyjrzymy się relacji, jaka łączy człowieka z psem, następnie prowadzący omówi przykłady i wytłumaczy przyczyny, które prawdopodobnie tworzą głębokie więzi powstające między właścicielem a pupilem. Jeśli już mówimy o przyjaciołach, warto również wspomnieć o karaluchach. Podczas wykładu Mój przyjaciel – karaluch dowiemy się, dlaczego odmiany karaczanów upodobały sobie do życia nasze mieszkania i domy. A kto z nas nie miał do czynienia z uporczywymi muszkami owocówkami? No, chyba większość, więc może powinniśmy wiedzieć, dlaczego muszki owocówki są ulubieńcami genetyków. Wykład Muszka owocowa – ulubienica genetyków rozwieje wasze wątpliwości na temat tego tajemniczego stworzenia. Dla przedszkolaków przygotowaliśmy coś specjalnego – Oko w oko z owadami. Wykład będzie polegał na przekazaniu wiedzy o owadach, ich wyglądzie i życiu w różnych częściach świata. Wszystkich miłośników i tych, którym nie straszny jest widok pająka zapraszamy na spotkanie o pająkach. Pajęczak – egzotyczny pupil to świetna okazja do zdobycia wiedzy o pajęczakach i ich hodowli. O ptakach również będzie mowa, bo spotkanie Świat ptasich zmysłów oraz Ptaki są jak ludzie, ludzie są jak ptaki przybliży nam ciekawostki o życiu ptaków, a nawet o… ich uczuciach!

A z czym kojarzy Wam się mikrobiologia? Z menzurkami, probówkami i kolorowymi płynami oraz naukowcami w goglach? No macie rację! Tak wygląda praca biologów, którzy zajmują się na przykład badaniem DNA i sprawdzają, do kogo ludzie są podobni. Może do banana?! Czy jesteś w połowie bananem? Tajemnica DNA to interesujący wykład na temat ludzkiego DNA. Pokaz  Implanty i sztuczne narządy, czyli jak zastąpić niesprawne elementy ciała człowieka będzie dla uczestników okazją do zdobycia wiedzy na temat tego, jak implanty wpływają na funkcjonowanie organizmu oraz jaką rolę odgrywa w tym wszystkim mechanika i biologia. Słuchacze zobaczą różne modele implantów, a także za pomocą mikroskopów ujrzą tkanki wykorzystywane do ich tworzenia. A teraz coś naprawdę specjalnego – bieg na orientację! Nie, nie to nie jest zwykły bieg, bo oprócz szybkości musisz mieć wiedzę z zakresu różnych nauk: biologii, chemii, fizyki czy matematyki. Jeśli jesteś bystry i kreatywny oraz fascynujesz się naukami ścisłymi, to ten bieg jest dla Ciebie! Koniecznie musisz wziąć w nim udział – szlifuj umiejętność współpracy w grupie!

Za tydzień kolejne informacje, tym razem z panelu Niezwykły świat chemii. Czekajcie i do zobaczenia wkrótce!

Daria Dominiak

Źródło: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: