english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

O pielęgnacji i sporcie – cz. II panelu Medycyna i zdrowie

Dziś prezentujemy drugą część panelu, który przedstawiliśmy w ubiegłym tygodniu. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu imprezy przygotowane z myślą o tym, że pielęgnacja ciała oraz aktywność fizyczna są obecnie jednymi z najpopularniejszych tematów poruszanych przez media.

Jeśli setna rocznica to i sto lat – czyli jak dożyć takiego wieku? Większość z nas chciałaby poznać ten złoty środek na zachowanie długoletniej młodości oraz tego, aby móc cieszyć się długoletnim życiem. Podczas wygładu Jak żyć, żeby dożyć 100 lat poznasz tajniki długoletniego życia,  przeczytasz i usłyszysz popularne cytaty samych stulatków. Chcesz jeść zdrowo, ale nie wiesz co? Pragniesz być młody, ale nie znasz na to sposobu? Przyjdź na wykład By zdrowym i pięknym być. Analiza składu ciała i podstawy racjonalnego żywienia połączony z pokazem oraz degustacją ekologicznej żywności i zdobądź wiedzę niezbędną do prowadzenia zdrowego, a zarazem aktywnego trybu życia.

Nie od dziś znane są zdrowotne właściwości ziół. Obecnie dużą popularnością cieszy się stosowanie naturalnych i ekologicznych składników w leczeniu chorób oraz w kosmetologii. W związku z tym, Dolnośląski Festiwal Nauki postanowił sprostać tym wymaganiom i zorganizował wydarzenia, które będą dotyczyć właśnie sposobów wykorzystywania naturalnych składników w leczeniu i pielęgnacji. Chwasty, zioła i ziółka to pokaz laboratoryjny dla dzieci i młodzieży, podczas którego uczestnicy zapoznają się z budową pospolitych chwastów oraz dowiedzą się, jak można je wykorzystywać w lecznictwie. O tym czy rośliny mogą zastępować antybiotyki i jak składniki zawarte w roślinach wpływają na spadek aktywności bakterii w naszym organizmie można dowiedzieć się, idąc na spotkanie Rośliny – ziołowymi antybiotykami? Podczas pokazu połączonego z laboratoriami Pospolity rumianek – niepospolita roślina  główną rolę odegra właśnie rumianek. Warsztaty nauczą zainteresowanych rozróżniać tę roślinę od innych, a także wskażą na istotne walory zdrowotne tego ziela. Niezbędnym narzędziem podczas laboratoriów będzie mikroskop, za pomocą którego uczestnicy dostrzegą anatomiczne walory rumianku. O skrobi dowiecie się, przychodząc na wykład Niezwykła skrobia. A jeśli nurtuje Cię temat szczepień i tego, czy są one potrzebne i przynoszą zamierzone rezultaty, koniecznie posłuchaj wykładu dr hab. Tomasza Niedzieli Rzecz o szczepieniu i szczepionkach w czasach informacyjnego chaosu.

Miłośników pielęgnacji twarzy i ciała zapraszamy na spotkania poruszające temat kosmetyków i kosmetologii. O kremach i tajnikach ich stosowania dowiecie się z Kremy – sto lat temu i dziś. Poznacie sposób na to, aby zrobić swój wymarzony krem, a także dowiedzcie się, jakie składniki zawarte są w kremach dziś, a jakie były kiedyś. Jeśli chcecie zaczerpnąć ogólnej wiedzy na temat kosmetyków, polecamy wykład Mazidła stulecia i Wytwarzanie prostych form kosmetycznych – nauczysz się wytwarzania różnych emulsji, toników oraz maseczek.

Prowadzisz aktywny tryb życia? Uprawiasz sport lub dopiero zaczynasz przygodę ze sportem? Warto wybrać się na wykład Wysiłek fizyczny a zmiany w organizmie - za i przeciw, podczas którego miłośnicy dowiedzą się,  jakie zmiany zachodzą w organizmie człowieka podczas wysiłku fizycznego. Wszyscy zainteresowani będą również mogli odwiedzić Laboratorium Badań wysiłkowych, gdzie poznają metody badań reakcji organizmu na wybrane ćwiczenia fizyczne, czy zbadają wydolność fizyczną organizmu. Natomiast dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia lub mają problemy z kręgosłupem zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach pokazowych Zdrowy kręgosłup - podstawą zdrowego życia. Zbadaj swoją postawę ciała metodą fotogrametryczną. Podczas tego spotkania każdy chętny (bez ograniczeń wiekowych) będzie mógł przebadać się za pomocą nieinwazyjnej metody fotogramatycznej. Po przeprowadzonym badaniu każdy dostanie wydruk z oceną postawy ciała.

Jeśli pot i wysiłek nie są Ci straszne i nie boisz się wyzwań, przyjdź na wykład, ale w obuwiu i stroju sportowym, bo to, co będzie dziać się na sali Crossfit Wrocław, może na długo pozostać w pamięci… twoich mięśni! Oprócz ćwiczeń ruchowych o różniej intensywności, uczestnicy poznają zasady działania mięśni i to, w jaki sposób mięśnie wytwarzają energię do pracy. A może chcesz poznać do jakich ćwiczeń ruchowych masz predyspozycje? Skorzystaj z testów ruchowych, które zostaną przeprowadzone podczas warsztatów Poznaj własną sprawność fizyczną i skład swojego ciała za pomocą najnowocześniejszych narzędzi badawczych. Ponadto dla tych, którzy grają w badmintona lub chcieliby się nauczyć tej dyscypliny, zachęcamy do zajęć sportowych organizowanych przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Podczas tego spotkania będzie okazja do obejrzenia meczu w wykonaniu najlepszych badmintonistów – studentów AWF – medalistów Akademickich Mistrzostw Świata. Pamiętajcie tylko, by mieć odpowiedni strój i obuwie sportowe. Natomiast o tym jak sport wpływa na rozwój dziecka dowiecie się, uczestnicząc w warsztatach Aktywność fizyczna kluczem do prawidłowego rozwoju dzieci. Czy siłowania dla dzieci jest dobrą inicjatywą? W trakcie spotkania dzieci będą mogły wypróbować innowacyjnych maszynach, które odwzorują ich ruchy wykonywane w trakcie codziennych aktywności fizycznych. Uwaga! Przewidziane są nagrody!

Lubicie egzotyczne sztuki walki? Jeśli tak, koniecznie przyjdźcie na Pokaz japońskiej sztuki walki  – Kendo, na którym zobaczycie, jak wyglądają zbroje ćwiczebne, pojedynki oraz techniki wykorzystywane zarówno w sparingach jak i w walkach turniejowych. Jeśli chcesz spróbować swoich siła w Judo lub Karate, to masz świetną okazję, ponieważ przygotowaliśmy coś dla pragnących trenować te sztuki walki.

Opisy tych oraz wielu innych wydarzeń odbywających się w ramach DFN jest dostępny w zakładce program. Przeczytaj o nich i znajdź coś dla siebie. A za tydzień kolejny opis tego, co będzie organizowane w ramach XXI edycji.

Daria Dominiak

źródło miniaturki: www.freepik.com

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: