english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Trochę o Nas - ludziach, czyli przedstawiamy kolejny cykl pt. Człowiek i społeczeństwo

W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy kilka wydarzeń, które odbędą się w ramach cyklu Obszary sztuki. Dziś przybliżymy Wam wydarzenia z panelu Człowiek i społeczeństwo. Wszystkich interesujących się prawem, polityką, filozofią , a także społeczeństwem zapraszamy do zapoznania się z programem XXI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Temat zdrowia jest dość popularny i nie stanowi tabu. Dlatego też w ramach cyklu polecamy Wam spotkanie, które przybliży kwestie prawne dotyczące leczenia. Czy lekarza zawsze obowiązuje tajemnica lekarska? Kiedy lekarz może zdradzić historię leczenia pacjenta? O tym i o wielu innych istotnych kwestiach będzie mowa na wykładzie Pacjent, lekarz, zdrowie publiczne – wyjątki od obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej, który jest organizowany przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie będzie połączone z dyskusją na temat tego, czy ochrona zdrowia publicznego może być uznana za powód ujawnienia tajemnicy lekarskiej. Celem tego wykładu będzie również zilustrowanie konkretnych przykładów dotyczących odejścia od zachowania tajemnicy lekarskiej. Zapraszamy wszystkich tych, którzy są ciekawi, jak rozstrzygnąć kwestie sporne w polskim prawie.

 Co oznacza wyrażenie „życie prywatne”? Według Słownika Języka Polskiego PWN „prywatny” oznacza „stanowiący czyjąś osobistą własność; niepodlegający państwu ani żadnym instytucjom publicznym; dotyczący czyichś spraw osobistych i rodzinnych”. W związku z przedstawioną definicją można pomyśleć, że prywatność zaczyna się wtedy, gdy jesteśmy w swoim mieszkaniu lub domu i zajmujemy się własnym życiem. Jednak czy jest tak, jak nam się wydaje? Na spotykaniu Wolnoć, Tomku, w swoim domku, czyli rzecz o prawie do prywatności oraz o tym, czy w czterech ścianach rzeczywiście wszystko nam wolno będzie można dowiedzieć się, czy w swoich czterech ścianach rzeczywiście wolno nam robić wszystko, a ponadto gdzie znajduje się granica między tym, co jest prywatne a tym, co publiczne. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wykładu, ponieważ można poznać wiele ciekawych kwestiach prawnych dotyczących życia codziennego każdego z nas, a przede wszystkim będzie okazja do zdawania nurtujących pytań.

Osoby interesujące się polityką szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu Oblicza współczesnego radykalizmu i sposoby nań reagowania. Celem tego wykładu jest pokazanie różnorodnych przejawów radykalizmu, a także zagrożeń jakie może powodować ten filozoficzny kierunek.  Natomiast warsztat Social media jako narzędzie badań komunikacji międzynarodowej jest organizowany, by uczestnicy uświadomili sobie, że social media nie jest tylko medium do komunikowania się osób prywatnych, ale również służy jako narzędzie do komunikacji międzynarodowej. Jak się to dzieje? To proste – dziś konta na różnych platformach społecznościowych –  Facebook czy Tweeter – posiadają najważniejsi politycy z całego świata. Uczestnicy warsztatu będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskiwać informacje z portali społecznościowych.

Fanów psychologii zapraszamy na warsztat Co testy psychologiczne mówią o nas samych? Podczas tych zajęć uczestnicy rozwiążą testy, które później zostaną profesjonalnie zinterpretowane. Tych, którzy chcą wiedzieć, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej zachęcamy do udziału w warsztacie Nie tylko rozmowa kwalifikacyjna - czyli o różnych technikach selekcji kandydatów na stanowiska pracy. Obecność na tej imprezie będzie doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy na temat technik rekrutacji stosowanych przez pracodawców podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, jak żyją Polacy za granicą, przyjdź na spotkanie Polonia i Polacy w świecie. Poza granicami Polski znajduje się znaczna część narodu polskiego. Podczas wykładu zainteresowani będą mogli zasięgnąć informacji o życiu Polonii na obczyźnie, jej genezie, historii oraz o tym jakie są najważniejsze organizacje polonijne na świecie.

Przenosząc się w krąg rozważań filozoficznych warto wspomnieć o imprezie Trzy filozoficzne teorie filmu: D. Framptona, G. Deleuze’a i S. Żiżka, która przybliży uczestnikom główne tezy wymienionych wyżej teorii filmów. Szczególnie zachęcamy do przyjścia na to wydarzenie, ponieważ jest to okazja do skonfrontowania własnych odczuć audiowizualnych z teoriami wielkich badaczy.

Armaty, broń, pistolety i strzały! Tak, będzie też trochę wydarzeń o tematyce wojskowej. Chcesz dowiedzieć się o tym, jaka broń jest wykorzystywana przez wojsko narodowe? Przyjdź na wykład Broń wyborowa i strzelecka wykorzystywana w Wojsku Polskim i zobacz wystawę nowoczesnej broni snajperskiej oraz strzeleckiej. W trakcie wystawy zainteresowani będą podziwiać miedzy innymi uzbrojenia 12,7 WKW TOR czy 7,62 mm UKM 2000P. Jeśli interesuje cię strzelectwo, powinieneś zobaczyć pokaz Formy nauki oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich. Dowiesz się między innymi, jak doskonalić umiejętności strzeleckie, korygować błędy w celowaniu,  przyjmować właściwie postawę strzelecką. Należy wspomnieć także o ciekawym wydarzeniu, które łączy wiedzę o języku obcym ze znajomością nazw używanych w dziedzinie wojskowości. Kim jest kolorowy sierżant, czyli wojskowy angielski w pigułce – to warsztat, podczas którego będzie można poznać typowe słownictwo wojskowe występujące w języku angielskim. A może zastanawiasz się, jak działa radio i jak jest wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP? Pokaz i praktyczna praca w sieciach radiowych z wykorzystaniem bezprzewodowych środków łączności jest dla Ciebie. Podczas tego spotkania prowadzący zapewnia naukę podstawowego programowania radiostacji oraz zasad pracy w sieciach i kierunkach radiowych.

Einstein, komputer i filozofiato coś dla wszystkich zwolenników łączenia teorii humanistycznych z teoriami matematycznymi. Czy filozofia wyjaśnia istnienie Wszechświata i potrzebę korzystania z komputerów? Jaką rolę spełnia filozofia w obecnych czasach? Na te oraz inne pytania znajdą odpowiedź uczestnicy tego spotkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ideologia oddziałuje na społeczeństwo i jakie są jej skutki, przyjdź na wykład Między rzeczywistością a ideologią. Niektóre cechy ideologii i jej skutki w życiu społecznym, która będzie się składać z 3 części: pierwsza dotyczyć będzie pojęć: ideologii oraz rzeczywistości, w drugiej części podjęta zostanie refleksja na temat elementów epistemicznych, trzecia część natomiast poruszy wątki filozofii społecznej. A co z przyszłością świta? Jak rozwój społeczeństwa wpłynie na jego losy? Podczas wykładu Rozwój społeczny a przyszłość świata wszyscy zainteresowani poznają kilka współczesnych koncepcji filozoficznych i przysłuchają się rozważaniom na temat wpływu rozwoju cywilizacji na losy świata.

Podczas XXI edycji DFN będą też organizowane spotkania dotyczące rozważań na temat religii, Boga, oraz społeczeństwa. Dekalog I - klucz do przyszłości człowieka to połączenie warsztatu, dyskusji i projekcji filmowej. Natomiast wykład Wacław Schenk - chrześcijanin obywatelem dwóch ojczyzn ma na celu przybliżyć życiorys człowieka, który był aktywnie naukowy, a do dorobku jego aktywności należy zaliczyć opracowanie rękopisów liturgicznych dawnej Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej. O ekumenizmie natomiast będzie mówić ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek na spotkaniu Wrocławski ekumenizm dla Niepodległej.

Oto tylko część imprez, które odbędą się w cyklu Człowiek i społeczeństwo. Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznej edycji Festiwalu oraz zapraszamy do zaglądania w zakładkę aktualności. Tam będziemy na bieżąco informować wszystkich o nadchodzących wydarzeniach. Do zobaczenia już niebawem!

Daria Dominiak

źródło miniaturki: https://pl.freepik.com

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: