english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Zapomniane pałace i ich skarby

Do wszystkich poszukiwaczy skarbów! Zapraszamy na odkrywanie tajemnic architektonicznych Dolnego Śląska! Jeśli ciekawi Cię historia starych rezydencji we Wrocławiu (i nie tylko), udaj się w podróż śladami dolnośląskich zagadek i przyjdź na wykład pt. Znikły z krajobrazu Dolnego Śląska czyli zapomniane pałace i ich skarby, należący do cyklu wydarzeń z panelu –  Obszary Sztuki – prezentowanego w ubiegłym tygodniu.

Dolny Śląsk był jednym z najbogatszych obszarów pod względem architektonicznym. Na tych terenach zamieszkiwała szlachta oraz arystokracja, która stawiała przepiękne budowle, wskazujące na status ich właścicieli. Nawet działania wojenne nie zniszczyły pięknego dobytku architektury. Można przyjąć, że pod koniec drugiej wojny światowej na tym terenie było nie mniej niż około 1500 różnej wielkości rezydencji. Znaczna część tych budowli stoi do dziś. Niestety część z nich jest zniszczona i wymaga renowacji. Co znikło z pejzaży Dolnego Śląska? Obecnie wielkie pałace w Sycowie, Przemkowie, Szczodrem, Żmigrodzie oraz mniejsze w Chełmcu, Dłużycach, Goszycach, Konotopie możemy podziwiać tylko na nielicznych fotografiach oraz grafikach. Każdy, kto chce poznać historię tych budynków oraz ludzi, którzy przebywali w tych rezydencjach, spędzali czas z rodziną i przyjaciółmi, a także organizowali wystawne przyjęcia czy gościli monarchów, powinien przyjść na ten wykład. Różnorodność tych obiektów polegała nie tylko na wyglądzie zewnętrznym budynków – wnętrza i wyposażenia pomieszczeń często gromadziły niezwykłe kolekcje biblioteczne oraz inne cenne zbiory rodzinne kolekcjonowane przez wiele pokoleń.

Miłośnicy historii z pewnością będą pod wielkim wrażeniem zaskakującej historii tych budowli. Historia jest cennym źródłem informacji o kulturze oraz życiu społecznym ludzi żyjących w tamtych czasach. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i odkrywaniu tajemnic Dolnego Śląska!

Daria Dominiak

źródło: na podstawie informacji przesłanych przez panią Katarzynę Kasprzak z WSB oraz tekstu autorstwa Romualda M. Łuczyńskiego.

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: