english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Obszary sztuki - czyli co wydarzy się w ramach XXI edycji DFN!

Zbliżamy się wielkimi krokami do inauguracji XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W związku z powyższym, chcąc przybliżyć wszystkim zainteresowanym prezentowaną tematykę, co tydzień będziemy przedstawiać cykl wykładów i spotkań. Poniżej prezentujemy panel Obszary Sztuki – składa się on z następujących bloków: W Świecie sztuk plastycznych, W świecie muzyki, Wokół sceny, Piękno architektury.

Jak wiadomo, sztuka jest istotnym elementem życia kulturalnego społeczeństwa, dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznania się z programem imprez organizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Zapraszamy serdecznie!

Sztuki plastyczne są kreatywną oraz estetycznie bogatą dziedziną nauki. Jeśli chcesz wyrazić siebie i sprawdzić swoje umiejętności plastyczne, weź udział w warsztatach Jak zaprojektować witraż? Jak powstaje witraż? Kto go wykonuje? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź, uczestnicząc w tych warsztatach. Oprócz części teoretycznej, w której wygłoszone będą wiadomości na temat technik tworzenia witraży, uczestnicy będą mogli wykonywać swoje własne szablony. Dla miłośników własnoręcznie przygotowywanych ozdób polecamy również warsztat Kreatywne kartki i obrazki, podczas którego można szlifować swoje umiejętności plastyczne oraz nauczyć się tworzenia kartek okolicznościowych. Dla uczestników przygotowano szereg rozmaitych akcesoriów: koraliki, cekiny, farbki, kolorowe papiery, kleje brokatowe, a także inne niezbędne artykuły potrzebne do komponowania przepięknych kartek.

Wszystkim pasjonatom muzyki klasycznej proponujemy spotkanie Inspiracje kulturą polską w twórczości Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Aleksandra Tansmana. Muzyka i kultura często tworzą nierozerwalny duet. Wielu polskich kompozytorów inspiruje się tradycją narodową, by w konsekwencji stworzyć arcydzieła muzyki światowej. Wyżej wymienieni artyści nawiązywali do literatury oraz kultury polskiej, by zaznaczyć, że są kompozytorami-Polakami i pokazać swoją narodową tożsamość. Dlatego też wykład będzie poświęcony historii na temat twórczości muzycznej mistrzów, ale także zostaną ukazane wpływy kultury polskiej w dorobku muzycznym wyżej wymienionych artystów, na przykład: nawiązania do stylizacji ludowych tańców muzyki ludowej Kujaw i Podhala czy elementów melodii tradycyjnej.

Ciężki dzień w pracy, a może nerwowe sytuacje w domu? Nie wiesz, jak poradzić sobie z natłokiem myśli w głowie i z nerwowym oraz przygnębiającym nastrojem? Nie od dziś wiadomo, że muzyka koi nerwy oraz uspokaja i wpływa na zmianę nastroju człowieka. Warsztaty z treningu przy użyciu muzyki –  środka oddziaływującego na psychikę – mogą być doskonałym rozwiązaniem oraz początkiem drogi do zwalczenia stresu. Przyjdź na wykład Uwolnij się od stresu – relaksacja z wykorzystaniem muzyki i dowiedz się, co to jest stres i jak można sobie z nim poradzić – za pomocą muzyki. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem twórczości Chopina oraz chcesz zasięgnąć tajniki terapii muzycznej, polecamy dla Ciebie wykład Terapeutyczne walory muzyki Fryderyka Chopina. W trakcie tego spotkania dowiesz się między innymi o tym, jak poprawić sobie nastrój, uspokoić się czy zmotywować się do działania, słuchając utworów sławnego kompozytora.

Ogólniej o muzykoterapii można posłuchać, przychodząc na wykład Historia polskiej muzykoterapii. Początki - Rozwój – Teraźniejszość. Uczestnicząc w tym wykładzie, poznasz początki istnienia innowacyjnego, interdyscyplinarnego kierunku – muzykoterapii w Polsce. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak wykorzystywać muzykę w walce ze stresem.

Mamy nadzieję, że teatr jest również w kręgu Waszych zainteresowań, ponieważ przedstawimy Wam propozycję – spektakl pt. Pomoc sąsiedzka – o tolerancji i zrozumieniu. Spektakl przedstawia historię Pani Joli (w rolę wcieli się Marzena Graff) – ekscentrycznej samotnej kobiety z pasją do egzotycznych podróży oraz Pana Stefana (Aleksander Mikołajczak) – denerwującej „złotej rączki”. Każda z tych postaci ma inne życie i inne przyzwyczajenia, jednak mają również wspólne cechy – uważają, że zawsze mają rację i cenią sobie swoją własną wolność. Czy te osoby będą potrafiły żyć ze sobą w zgodzie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wybrać wieczór pełen humoru i pójść na spektakl. Dodatkową atrakcją jest przedspektaklowy mini-koncert Songs for English, którego artystkami są członkinie Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku, uczące się języka angielskiego poprzez śpiew.

Jakie powinno być współczesne miasto? Gdzie znaleźć w nim miejsce dla siebie? Z jakimi problem zmagają się mieszkańcy dużych i małych miast? Odpowiedzi na te oraz inne pytania usłyszą uczestnicy tegorocznych warsztatów Zielone miasto ludzi organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski, którego pomysłodawcą jest mgr inż. Agnieszka Bocheńska.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w zajęciach o podobnej tematyce: Poszukajmy dziury w całym, czyli pusta przestrzeń miejska pełna możliwości – zajęcia dla dzieci, które wiedzą, jak powinno wyglądać idealne miasto, natomiast tych, którzy chcą sprawdzić się jako architekci krajobrazów, proponujemy warsztaty Projekt ogrodu przydomowego skierowany dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Podczas spotkania uczestnicy zastanowią się nad tym, jakie elementy otoczenia zachęcają mieszkańców miast do spędzania czasu poza domem, w otoczeniu przyrody i zieleni. W trakcie spotkania uczestnicy, podzieleni na mniejsze zespoły, przejdą przez kilka etapów pracy – od ćwiczeń do zadań i wykonania projektu. Celem pracy jest stworzenie planu zagospodarowania wybranej, wrocławskiej przestrzeni publicznej. Na koniec zajęć każda z grup zaprezentuje swój pomysł na forum.

Te oraz inne warsztaty, laboratoria oraz wykłady można znaleźć na naszej stronie w zakładce Program. Już za tydzień zdradzimy Wam dalsze szczegóły wyczekiwanych przez Was imprez. Tym razem będzie to Człowiek i społeczeństwo oraz poruszane w ramach tego cyklu zagadnienia, takie jak prawo, polityka, filozofia czy religia. Zapraszamy Was do śledzenia aktualności zmieszanych na naszej stronie. Nie przegapcie tej podróży po najciekawszych zakątkach nauki!

Daria Dominiak

źródło: https://www.siepomaga.pl/treszandlive

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: