english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Akademia Wychowania Fizycznego w podstawówce

26 września tego roku w godzinach: 10:00, 11:30 oraz 13:00 odbyły się, w ramach w XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, pokazy pt.: „Geocaching, pokemony czy podchody? - biomonitoring aktywności fizycznej”. Czynny udział w imprezie wzięli pracownicy naukowo-dydaktyczni i naukowi Katedry Kosmetologii oraz doktoranci  z ramienia SKN.

Pokazy, składające się z wykładów i gier terenowych, odbyły się w Szkole Podstawowej nr 76 we Wrocławiu. Odbyły się tam trzy prezentacje, w których udział wzięły dzieci w wieku od siódmego do trzynastego roku życia. W wydarzeniu wzięło udział łączenie około 180 osób.

Wykłady odbyły się na sali gimnastycznej, natomiast trasę podchodów z wykorzystaniem mapy sytuacyjnej terenu szkoły przygotowała grupa przedstawicieli klasy 7c.

Wykłady dostosowane były do wieku odbiorców i uwzględniały pojęcie aktywności fizycznej, monitorowania aktywności fizycznej oraz przedstawiały sprzęt badawczy – analizator składu ciała Tanita, kamerę termowizyjną i dobowe monitory aktywności fizycznej. Przedstawiono także osobiste monitory aktywności fizycznej – aplikacje na smartfony.

Po zakończeniu wykładu uczestniczące w nim dzieci zostały podzielone na 4 grupy. Każda z grup otrzymywała swoją mapę z zaznaczonymi punktami, w których ukryte zostały zadania tematyczne.

Zadania, które przygotowano w sześciu punktach zadaniowych, sprawdzały wiedzę dzieci zdobytą podczas wykładu. Jednym z zadań było odnalezienie źródła zimna (chłodziw lodówkowych) za pomocą kamery termowizyjnej – punkt był nadzorowany przez dr Katarzynę Gruszkę.

Dla każdej grupy wiekowej przygotowano inny zestaw pytań dostosowany do wieku dzieci oraz informacji przedstawionych podczas wykładu. Każda z grup, podczas gry terenowej, wspierana była przez jednego z liderów – asystentów uczniów klasy 7c. Po zakończeniu gry terenowej podsumowano zdobyte przez uczestników punkty. Zwycięska grupa otrzymała nagrody główne, natomiast pozostali uczestnicy – nagrody pocieszenia.

Dziękujemy przedstawicielom Akademii Wychowania Fizycznego za przygotowanie wydarzenia, które w tak przyjemny i ciekawy sposób zachęciło młodych ludzi do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu połączonej z wysiłkiem umysłowym. Do zobaczenia za rok!

Tekst: dr Agnieszka Chwałczyńska, Zuzanna Klimecka

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: