english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Wydarzyło się: w Ząbkowicach Śląskich

 W Ząbkowicach Śląskich Dolnośląski Festiwal Nauki miał miejsce 18, 19 i 20 października.  Odbyło się tam 56 imprez – między innymi z dziedziny sportu, edukacji ekologicznej oraz kultury regionu.

Jednym z najciekawszych wydarzeń, które cieszyło się ogromną popularnością były „Warsztaty Aerial Jogi z elementami tańca i akrobatyki w powietrzu”.  Praktyka jogi w powietrzu to połączenie medytacji, tradycyjnych asan jogi, widowiskowej akrobatyki cyrkowej oraz tańca na podwieszonej do sufitu miękkiej chuście, która podtrzymuje ciężar ciała i asekuruje je. To nowatorska metoda holistycznej pracy z ciałem i umysłem.  Podczas wykonywania ćwiczeń odciążany i rozciągany jest kręgosłup, zwiększana jest elastyczność i zakresy ruchowe w ciele oraz rozwijana jest świadomość i uważność na połączenia w ciele. Trenujemy również koncentrację i koordynację ruchową. Ćwicząc jogę w powietrzu pobudzamy krążenie krwi, dotleniamy mózg, głębiej oddychamy i masujemy narządy wewnętrzne, co poprawia samopoczucie – jesteśmy bardziej szczęśliwi a nasz układ nerwowy się głęboko relaksuje. Nauka nowych ruchów wpływa na tworzenie się połączeń komórkowych w mózgu. Miękka chusta jest narzędziem umożliwiającym bezpieczny i swobodny ruch w przestrzeni wertykalnej, doświadczamy uczucia stanu nieważkości, latania nad ziemią. Patrząc na przesłane zdjęcia, stwierdzamy że to świetna zabawa! Żałujemy, że nie mogliśmy wziąć w niej udziału.

W Ząbkowicach Śląskich odbył się również jeden z najciekawszych – jesteśmy o tym przekonani! – pokazów mody. Była to prezentacja pokazów autorskich: „Wrocław-Trashion”, „Wrocław to wear” oraz „Interior to Wear”  Beaty Fertały-Herlender. Jak było? Zobaczcie sami!

W czasie Festiwalu miało miejsce również przedstawienie Twierdzy Srebrna Góra – unikatowego obiektu w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jednej z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Opowiadał o niej wieloletni przewodnik PTTK, znany regionalista oraz autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących historii i zabytków Dolnego Śląska.

 Dziękujemy wszystkim przygotowującym Festiwal w Ząbkowicach Śląskich! Do zobaczenia za rok!

Tekst: Zuzanna Klimecka

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: