english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Jak Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna wspomina festiwalowe wydarzenia?

Tegoroczne wydarzenia przygotowane przez EWST w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz Dni Seniora, poświęcone były zwierzętom. Przez cały dzień, wspólnie z Partnerami i licznie przybyłymi uczestnikami zastanawialiśmy się nad miejscem zwierząt w naszym życiu, a także nad rolą i odpowiedzialnością człowieka w stosunku do świata przyrody.

Pierwszym punktem programu była interdyscyplinarna konferencja „Szare, bure i łaciate” – miejsce zwierząt w religii, kulturze i społeczeństwie, podczas której przedstawiciele świata nauki oraz praktycy przedstawiali różne aspekty relacji człowieka z przyrodą.

Konferencja została podzielona na dwie części: „Zwierzę – podmiot czy przedmiot” oraz „Prawa zwierząt – teoria i praktyka”.

Jako pierwszy wystąpił ks. Prof. Bogdan Ferdek z Papieskiego wydziału Teologicznego, który omawiał miejsce zwierząt w katolickiej teologii. Podkreślał między innymi, że troska o stworzenie jest powinnością człowieka, wskazując z drugiej strony istnienie hierarchii, która nie pozwala na „humanizowanie” zwierząt i stawianie ich na równi z ludźmi.

Druga z prelekcji poświęcona była wegetarianizmowi. Dr hab. Piotr Lorek, Dziekan EWST przygotował niezwykle ciekawy wykład na temat „wegetariańskich intuicji” w Biblii. Przeprowadził słuchaczy od Stworzenia i Upadku, poprzez historię Noego, wyjście Izraelitów z niewoli, proroctwa Izajasza, aż po Nowy Testament, pokazując różne aspekty związane ze stylem odżywiania się oraz systemem ofiarniczym.

Pierwszą sesję zakończyło wystąpienie dr Doroty Chmielewskiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która omawiała inne niż antropocentryzm systemy postrzegania miejsca człowieka w świecie. Pani doktor zaprezentowała m.in. założenia biocentryzmu i ekocentryzmu.

Po przerwie wystąpiła mgr Anna Mierzwa, absolwentka Wyższej Szkoły Prawa im. Heleny Chodkowskiej, współorganizatora tegorocznego wydarzenia. Jej wykład na temat prawnokarnej ochrony praw zwierząt zawierał wiele informacji na temat historii ochrony zwierząt oraz sytuacji prawnej w tej kwestii we współczesnej Polsce.

Następnie mgr Joanna Gacka, odpowiedzialna za wolontariat w ramach Akademii Trzeciego Wieku przedstawiła prezentację dotyczącą programu „Pomóż pomagać”, który ma na celu włączanie seniorów do szeroko pojętej opieki nad potrzebującymi zwierzętami.

Jako ostatnia z prelegentek zaprezentowała się pani Edyta Gal, prezes Fundacji „Koci zakątek”, która przedstawiła problem bezdomności zwierząt oraz metody i trudności w jej zapobieganiu, na przykładzie m.in. działalności swojej organizacji.

Równolegle do konferencji odbywał się zorganizowany przez Fundację „Koci Zakątek” spacer „Śladami zwierząt w architekturze, sztuce i na podwórkach Wrocławia”.

W spacerze, prowadzonym przez przewodniczkę Magdę  Kretowicz wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym dzieci i młodzież ze szkół prowadzonych przez Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra. Przez blisko dwie godziny poznawali wrocławskie tajemnice związane ze zwierzętami, a także obecną sytuację bezdomnych i wolnożyjących kotów w centrum miasta.

Tuż po godzinie 13:00 rozpoczął się panel poświęcony zwierzętom w mieście, z udziałem specjalistów z różnych dziedzin. Lekarz weterynarii Katarzyna Wojtkowiak oraz behawiorysta zwierzęcy Grzegorz Grygiel z Med-Vetu odpowiadali na pytania dotyczące zachowania zwierząt, ich relacji z “domownikami” oraz osobami obcymi.  Pani Edyta Gal z Kociego Zakątka mówiła m.in. o problemach związanych z przepełnieniem domów tymczasowych i wynikającego z tego stresu zwierząt. Pani Barbara Włodarczyk z EKOSTRAŻY podkreślała znaczenie dobrych relacji z sąsiadami, które pomagają przekonać ich do lepszej opieki nad zwierzętami. Nie zabrakło także wątków teologicznych – dr. hab. Kalina Wojciechowska, biblistka z ChAT i EWST omawiała problemy etyczne związane m.in. z eutanazją zwierząt.

Ograniczony czas panelu był zdecydowanie niewystarczający i nie pozwolił na rozwinięcie wielu tematów, w tym tych nurtujących uczestników. Po jego zakończeniu, w kuluarach kontynuowane były zatem rozmowy z panelistami. Goście wyrażali też potrzebę kolejnej dyskusji na ten temat.

Zaraz po zakończeniu panelu rozpoczęła się część warsztatowo-kiermaszowa. W jej ramach zaprezentowały się organizacje prozwierzęce – Fundacja „Kocie Życie”, Fundacja „Koci Zakątek” i  Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, które na swoich stoiskach miały zarówno ulotki i informacje dotyczące swojej działalności, jak i liczne przedmioty na sprzedaż w ramach kiermaszu charytatywnego. Swoje stoiska miały też szkoły i Dom Pomocy Społecznej „Samarytanin”, prowadzone przez Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji. W bibliotece natomiast znajdował się kącik zabaw dla dzieci.

Osoby, które odwiedziły w tym czasie EWST mogły także uzyskać fachową poradę w zakresie opieki weterynaryjnej i behawioralnej nad swoimi zwierzętami, a także otrzymać zniżkę na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów.

 

W trakcie warsztatów odbył się też specjalny wykład dla młodzieży, zorganizowany przez wolontariuszkę EKOSTRAŻY panią Barbarę Włodarczyk, poświęcony postępowaniu z dzikimi zwierzętami, na które możemy natknąć się w mieście.

Dopełnieniem części warsztatowo-kiermaszowej były wegetariańskie i wegańskie przekąski, które cieszyły się ogromnym powodzeniem gości.

Uwieńczeniem dnia poświęconego zwierzętom była specjalna edycja Niepokornego Klubu Filmowego, poświęcona filmowi „Kot Bob i ja”. Pokaz wzbudził w wielu osobach ogromne emocje. Nie zabrakło śmiechu, ale także łez. Obecni na sali zarówno młodzi jak i nieco starsi widzowie byli poruszeni przedstawioną historią, zwłaszcza że była ona oparta na faktach. Wiele osób zadeklarowało, że przeczyta książkę, na podstawie której powstał film.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Współorganizatorom i Partnerom naszego wydarzenia. Dzięki Państwa współpracy mogliśmy przedstawić ważne kwestie praw i podmiotowości zwierząt w sposób ciekawy i atrakcyjny. Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować gości do działań na rzecz ochrony naszych „braci mniejszych”. Dziękujemy też za przybycie wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia w EWST.

 

 

 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: