english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Porozmawiaj ze swoim przyjacielem robotem i wydrukuj dom w 3D. Technika i technologia

Przed Wami krótka zapowiedź ostatniego, dziesiątego panelu dwudziestego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki! W jego ramach odbywają się imprezy związane z techniką, technologią i postępem cywilizacyjnym. Wszystkich zainteresowanych dalszymi losami pokolenia Z, sztuczną inteligencją i wyjątkowymi aplikacjami zapraszamy na spotkania z tego cyklu!

W ŚWIECIE INFO

Jaka przyszłość społeczeństwa informacyjnego? – wpływ sztucznej inteligencji na jego rozwój

Funkcjonujemy w świecie, w którym wyobrażenie sobie choćby chwilowego braku dostępu do internetu, skutkuje odczuwaniem skrajnego niepokoju i braku poczucia bezpieczeństwa. Istnieje przekonanie, że pokolenie, które właśnie wkracza na rynek pracy – pokolenie Z – będzie miało duże trudności ze zdobyciem się na kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem. Wobec tego wielu z nas trwoży się, myśląc o przyszłości – i trudno się dziwić. To, że będziemy ściśle związani z technologią informacyjną, jest więcej niż pewne. Skoro już dziś aplikacje zainstalowane w smartfonie są niezbędne do funkcjonowania, rozwój sztucznej inteligencji pokazuje, że możliwy jest świat, w którym kierowca nie jest potrzebny do prowadzenia pojazdu mechanicznego, a roboty potrafią sprawować opiekę nad osobami starszymi, a nawet z nimi rozmawiać, to jak będzie wyglądać społeczeństwo za kilka lat? Zapraszamy na wykład, podczas którego doktor Krzysztof Hauke zmierzy się z tym i z wieloma innymi pytaniami. Na spotkaniu zastanowimy się również wspólnie nad tym, przed jakimi problemami będzie stało społeczeństwo informacyjne w kolejnej dekadzie. My czekamy z niecierpliwością – a Wy?

LABIRYNTY TECHNIKI

Elektroniczne nosy kontra zapachy w Twoim domu

Pokaz „Elektroniczne nosy kontra zapachy w Twoim domu” zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej uczestnicy dowiedzą się, czym jest zapach i dlaczego jest on niezmiernie ważny w świecie przyrody. Prowadzący przedstawi również zasadę działania oraz możliwości zastosowania czujników i elektronicznych nosów – jako analogii do biologicznego zmysłu powonienia – w życiu codziennym. W drugiej części imprezy uczestnicy zobaczą wizualizacje różnych zapachów. Do tego celu wykorzystany będzie właśnie elektroniczny nos oraz specjalne oprogramowanie komputerowe. W czasie interaktywnych konkursów porównane zostaną również możliwości rozpoznawania zapachów przez człowieka i maszynę. Jak myślicie – kto wygra tę rywalizację?

DZIEŃ TRANSPORTOWY

Zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypadków samochodowych

Każdego roku na polskich drogach ginie kilka tysięcy osób. Odpowiedni stan pojazdu oraz jakość zastosowanych systemów bezpieczeństwa biernego pozwalają zredukować obrażenia, jakich doznajemy podczas wypadków samochodowych. Czy wiecie, które elementy służą do pochłaniania energii zderzeń pojazdów i – w konsekwencji – zmniejszają obrażenia po wypadku? Które z zainstalowanych w nowoczesnym aucie systemów chronią nasze życie? Na co zwracać uwagę przy wyborze samochodu? Jakie modele aut są najbezpieczniejsze? Między innymi na te pytania odpowie Wam doktor inżynier Paweł Kaczyński podczas pokazu. Bądźcie z nami tłumnie!

TECHNIKA W TWOIM DOMU

Drukarka 3D w twoim domu - przyszłość czy fanaberia?

Drukowanie przestrzenne początkowo było przeznaczone jedynie do tworzenia prototypów, jednak z biegiem czasu dzięki temu urządzeniu powstają już gotowe obiekty. Z drukarkami 3D wiąże się duże nadzieje i przepowiada się im wielką, świetlaną przyszłość. Kto wie, być może niedługo staną się standardowym wyposażeniem gospodarstwa domowego? Jednak na chwilę obecną tylko nieliczni mieli styczność z tego typu urządzeniem. Po tym spotkaniu, to właśnie Wy będziecie w tym wyjątkowym gronie ludzi! Podczas pokazu zapoznacie się z budową drukarki 3D, zobaczycie jak działa i ocenicie efekty jej i Waszej pracy. Zaprezentowany zostanie cały proces wytwórczy – od pomysłu do gotowego elementu. Kreatywność, twórczość, wyobraźnia – czas START!

W ŚWIECIE KONSTRUKCJI

Niekoniecznie na złom - o ratowaniu zabytków komunikacji miejskiej

Postęp technologiczny i coraz większe potrzeby transportowe miast, a także zwykłe zużycie sprzętu, powodują, że przewoźnicy sukcesywnie wymieniają swój tabor, często po prostu złomując stare egzemplarze. Warto jednak, żeby zachować szczególnie charakterystyczne pojazdy - tramwaje i autobusy - dla przyszłych pokoleń. Z jednej strony chodzi o pojazdy unikatowe lub reprezentujące ważne zmiany w dziedzinie techniki czy organizacji komunikacji zbiorowej, z drugiej - warto zadbać o przykłady pojazdów typowych, których wyjątkowo dużo kursowało po ulicach polskich miast i które silnie wpisały się w ich krajobraz. Podczas wystąpienia zostanie zaprezentowany potencjał Wrocławia w zakresie zabytków komunikacji miejskiej oraz proces restauracji wybranych z nich, m.in.: wagonu Maximum z 1901 r., tramwaju Konstal 4N1 z 1960 r., tramwaju Konstal 102Na z 1972 r. czy autobusu Ikarus 280.70E z 1995 r. Nie zostaną pominięte wozy gospodarcze. Z sentymentem wróćmy do przeszłości!

Wybraliście już wydarzenie, na które się wybierzecie? My mamy już swoje typy i nie możemy się doczekać!

PS. Dziękujemy, że byliście z nami przez ostatnie dziesięć tygodni! Pisanie dla Was to zaszczyt!

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: