english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozmowa z ...

Proszę nie mieszać przydawki z patosem

- Najbardziej zapadł mi w pamięć ten wykład, podczas którego poleciały okna - wspomina profesor Jan Miodek, języzkoznawca i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prowadzący wspomnianego wykładu. - To chyba była kwestia tłumu, jaki wtedy zgromadził się w, jak się okazało, za małej dla siebie sali.

Wykłady Miodka zawsze cieszyły się popularnością i nie inaczej jest podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, dla którego prowadzi spotkania inaugurujące. Z tym, że tutaj sala jest w stanie pomieścić tłumy, jakie przyciąga. Zawsze jest to jakaś gawęda nazewnicza. - Co roku profesor Orzechowski zadaje mi jakiś temat przewodni. Tym razem jest to “ziarno prawdy”. Zamierzam wgryźć się w strukturę morfologiczną i to, jak w polszczyźnie “ziarno wiedzy” było obecne - tłumaczy.

Profesor uważa zadany temat za wyzwanie. W końcu, chociaż jako indywidualiście, trudno jest mu podporządkować się czyjejś wizji, przyznaje, że czasem jednak pojawia się interesującę zagadnienie. Przypomina, że zawsze przygotowanie do takiego wykładu wiąże się ze zgłębieniem wielu słowników. Na szczęście, nie jest to dla niego droga przez mękę. - To moja radość - podkreśla.

Uważa za wzruszające, że nawet jeśli na jego wykładzie pojawią się małe dzieci, siedzą trusia i słuchają. - To naprawdę trudne, kiedy na wykładzie pojawiają się ludzie w tak różnym wieku. Staram się mówić przystępnie, ale czasem takie maluchy siedzą na widowni, że aż dziwi mnie, że grzecznie słuchają. Ja w ich wieku chyba rozniósłbym tę salę - śmieje się profesor.

Miodek wspólpracuje z festiwalem ponieważ, podobnie jak on, festiwal ma mówić zrozumiale o nauce. - Jestem językoznawcą do ludzi, a nie gabinetowym. Tę pasję mam najpewniej w genach po rodzicach nauczycielach. A wiadomo, gdyby nie pasja, nikt by nie chciał słuchać - mówi.

Lekcje swoich rodziców pamięta, ponieważ czasami tata czy mama zabierali go ze sobą do pracy. W końcu, gdy z jakiegoś powodu zawiodła niania, małe dziecko nie mogło zostać samo w domu. - Wtedy patrzyłem w nich jak w obraz. Sadzali mnie między swoimi uczniami, a ja jako kilkulatek, bardzo chciałem brać udział w lekcjach - opowiada profesor.

Dlatego też trzyletni Miodek miał zwyczaj brać ze sobą zeszyt, w którym bardzo pilnie stawiał kreski i wężyki. Dzięki temu miał poczucie, że uczestniczy w zajęciach tak samo, jak jego o wiele starsi koledzy z ławki. Czasami jeden z uczniów, przy okazji utalentowany rysownik, dostawał taryfę ulgową, po to, by zabawiać małego Miodka. - Tata sadzał mnie przy nim i mówił: “Zdzisiu, narysuj coś ładnego małemu”. I potem przymykał oko na to czy notuje na lekcji, czy nie - wspomina językoznawca.

Zapytany o to, czy przekazywanie wiedzy młodym pokoleniom w przystępny sposób jest dla niego ważne, odpowiada, żeby nie dopisywać mu pompatyczności. Stwierdza, że ma swoją hierarchię spraw, na przykład najważniejsza jest dla niego rodzina. - Moja pasja językoznastwa to nie kwestia patosu, tylko imperatywu nauczycielskiego. To daje mi satysfakcję. Wiem, że sprawiam wrażenie, jakby przydawka była dla mnie najistotniejsza w świecie, ale ja po prostu robię swoje - stwierdza.

Jan Franciszek Miodek, językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego. Autor tradycyjnych już wykładów inauguracyjnych Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Prowadził kilka programów telewizyjnych, w tym od 1987 do 2007 w Telewizji Polskiej “Ojczyznę polszczyznę”. Obecnie prowadzi “Słownik polsko@polski” na antenie TVP Polonia.

Marta Bigda

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: