english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2016
Biuletyny - rok 2015
Biuletyny - rok 2014
Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2006-06-15: Biuletyn DFN 3/2006

Pasaże Akademii Medycznej i Papieskiego Wydziału Teologicznego

Już wkrótce na naszej stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl będzie można zapoznać się z programem imprez IX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Na razie zdradzimy, jakie niespodzianki szykują dla Państwa Papieski Wydział Teologiczny oraz Akademia Medyczna.


Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na imprezy zgrupowane w dwóch pasażach: „Teologia JP w kontekście wyzwań dla Pokolenia Drugiego Kwietnia” oraz „Chrześcijańska fobia w Europie”. A oto zapowiedzi kilku interesujących imprez:

 • Czy istnieje kod Leonarda da Vinci?

Antykatolicka powieść „Kod Leonarda da Vinci” to bestseller przetłumaczony na wiele języków, który ostatnio doczekał się ekranizacji. Podczas wykładu biblista ks. dr Sławomir Stasiak podejmie polemikę z poglądami Dana Browna i opowie, w jaki sposób autor kontrowersyjnej powieści manipuluje faktami i deformuje historyczną rzeczywistość.

 • Zabytki na Ostrowie Tumskim

Historyk Kościoła - ks. prof. dr hab. Józef Pater wraz z grupą przewodników zaprasza Państwa na wycieczkę po Ostrowie Tumskim - najstarszej dzielnicy Wrocławia, która zdołała przetrwać liczne pożary, powodzie, wojny, a także bombardowanie podczas oblężenia miasta. Będzie można poznać barwną historię najpiękniejszych wrocławskich zabytków i zobaczyć je z nieznanej dotychczas perspektywy. Uczestnikom polecamy zabranie aparatu fotograficznego i założenie wygodnych butów!

 • Najnowsze odkrycia archeologii biblijnej – mistyfikacja czy wyzwania dla wiary?

Przedmiotem wykładu będą znaleziska biblijne odkryte w ostatnim czasie: ossuarium Jakuba (urna z inskrypcją „Jakub, syn Józefa, brat Jezusa”), fragmenty zwojów z Qumran, jaskinia Jana Chrzciciela, a także Ewangelia Judasza, której treść ogłoszono w kwietniu tego roku. Czy powyższe odkrycia są autentyczne? Jaki jest ich wpływ na współczesną religię i wiarę? – na te i inne pytania postara się odpowiedzieć biblista ks. dr hab. Mariusz Rosik.


W ramach IX DFN Akademia Medyczna przygotowała cztery pasaże: Lekcja anatomii, Mikroby - fascynujące i groźne, Nieproszeni towarzysze naszego życia, oraz Czy o sercu i umyśle wiemy już wszystko?

Organizatorzy zapraszają na imprezy dotyczące ludzkiego mózgu - jednego z najbardziej zdumiewających tworów natury, którego poznanie i zrozumienie nadal jest wyzwaniem dla nauk biologicznych. Naukowcy i lekarze opowiedzą uczestnikom jak impuls elektryczny tworzy naszą psychikę, myślenie, emocje i pamięć.

 • Czy mózg ludzki działa jak komputer - wykład prof. Ludmiły Borodulin-Nadziei;
 • Zagadki ludzkiego mózgu - wykład prof. Alicji Kędzia;
 • Kiedy mózg pracuje nieprawidłowo - wykład dr Jakuba Mędrka;
 • O czym mówią nam półkule mózgu – wykład prof. Ludmiły Borodulin-Nadziei.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli również zajrzeć do fascynującego świata mikroorganizmów i pasożytów. Będzie można usłyszeć o hodowli drobnoustrojów, chorobach przez nie spowodowanych, oraz metodach ich diagnozowania i leczenia. W programie są także imprezy, które dotyczą aktualnych problemów takich jak ptasia grypa czy bioterroryzm. Przykładowe imprezy:

 • Nowoczesne laboratorium diagnostyki mikrobiologicznej - warsztaty dr Beaty Mączyńskiej;
 • Metody oznaczania wrażliwości bakterii na leki – pokaz prowadzony przez dr Beatę Kowalską-Krochmal;
 • Nowoczesne techniki genetyczne stosowane w mikrobiologii - pokaz mgr inż. Urszuli Kasprzykowskiej;
 • Pasożyt jako nieproszony towarzysz naszego życia – quiz dla licealistów prowadzony przez biologów z Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej.

Zachęcamy również do poznawania tajemnic ludzkiego ciała podczas zwiedzania Muzeum Anatomicznego.


Redakcja: Agnieszka Tarnowska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: