english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2016
Biuletyny - rok 2015
Biuletyny - rok 2014
Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2004-09-27: Biuletyn DFN 8/2004

Dolnośląski Festiwal Nauki - sesje wyjazdowe

Szanowni Państwo,

Stało się już tradycją, że po raz kolejny spotkamy się na Dolnośląskich Dniach Nauki organizowanych w październiku w Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Jeleniej Górze i Legnicy. Festiwal Nauki w Regionie ma charakter lokalnych imprez festiwalowych.

Zwyczajem poprzednich edycji DFN naukowe spotkania w Regionie obejmują tak zwany "program regionalny" - prezentacje osobistości i szczególnych walorów naszego Regionu, a także osiągnięć lokalnego szkolnictwa Jeleniej Góry, Legnicy, Wałbrzycha i Ząbkowic Śląskich - i "sesje wyjazdowe" - bogactwo tematyczne wykładów, prezentacji, pokazów, aktualności naukowych z różnych dyscyplin wiedzy.

Proponowany "Program regionalny" jest różnorodny i przeznaczony dla szerokiej publiczności Festiwalu. W Wałbrzychu organizatorzy proponują cykl spotkań z ludźmi sztuki między innymi z powszechnie cenionym muzykiem - profesorem Józefem Wiłkomirskim, znaną pisarką panią Olgą Tokarczuk, z artystą, malarzem - Michałem Boguckim. Natomiast wałbrzyskie szkoły średnie i inne proponują ciekawe prezentacje i wystawy pod hasłem "Co może wałbrzyska młodzież". W tym roku szczególną atrakcją będą imprezy odbywające się na zamku "Książ"/k Wałbrzycha (sesja naukowa "Nauka o Ziemi", czy też wystawa "Obyczajowość polska" przygotowana przez panią Alicję Młodecką).

Ząbkowice Śląskie jak zawsze zaskakują bogactwem przygotowanego programu, tym razem pod ogólnym tytułem "Od księgi Henrykowskiej do CD". W ramach tych prezentacji organizatorzy pragną przybliżyć kulturę i obyczajowość cystersów od setek lat zamieszkujących ziemię ząbkowicką. Planowane są też spotkania z przewodnikami turystycznymi, wędrówki po okolicach. Będzie możliwość podpatrzenia najnowszych trendów w modzie ("Zabawy modą", "O modach i strojach").

Turystyczna i nie tylko Jelenia Góra zaprasza na dyskusję o urokach i zaletach okolic. Zachęcają do tego frapujące tytuły proponowanych wykładów ("Jeleniogórskich uzdrowisk czar", "Szlachetne zdrowie, jeleniogórskie źródełko prawdę ci powie"). W ramach bloku "Co może licealista?" odbędą się warsztaty dla okolicznej młodzieży.

Legnica zaprasza na wspaniałą wystawę pojazdów zabytkowych, samochodów nowych i motocykli, przygotowaną przez Legnickie Towarzystwo Automobilowe. Wyższe uczelnie Legnicy oferują bogatą tematykę nie tylko związaną z bogactwem Regionu ("Kształty miedzi"), ale również z problematyką socjologiczną i filozoficzną ("Jakość życia na przełomie XX/XXI wieku", "Zagubione szczęście").

"Sesje wyjazdowe" są równie jak ubiegłymi laty bogate tematycznie. Wyższe uczelnie Wrocławia przygotowały szereg wykładów z różnych bloków tematycznych.

Blok "Jak żyć dłużej i lepiej" proponuje atrakcyjne tematy: "Antybiotyki, czy rzeczywiście cudowne leki" (Jelenia Góra, Wałbrzych), "Rośliny lecznicze Dalekiego Wschodu" (Legnica), "Homeopatia inaczej" (Ząbkowice Śląskie).

Jak wiemy w nauce bywa różnie. W bloku "Schodami czy windą w nauce" proponuje się niezwykle ciekawe wykłady: "Zagadkowe wirusy Marburg i Ebola" (Legnica), "Świat konstrukcji podziemnych-mikrotunele" (Wałbrzych), "Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?" (Ząbkowice Śląskie)

Zainteresowanie naukami przyrodniczymi jest ogromne. Od wielu lat dyscypliny te skupiają "sztaby uczonych" pracujących nad wieloma fascynującymi ludzkość zagadnieniami. Nic też dziwnego, że blok tematyczny "Fascynacje naukami przyrodniczymi" proponuje bogactwo prezentacji, wykładów, chociażby "Od płaczącego drzewa do samochodu, czyli rzecz o kauczuku" (Ząbkowice Śląskie).

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie mamy czasu na relaks, rekreację, a przez to zaniedbujemy swoją kondycję. Organizatorzy polecają blok tematyczny "W zdrowym ciele zdrowy duch", może pomoże, ułatwi zajęcie odpowiedniego stanowiska i w tej ważnej dla zdrowia i dobrego samopoczucia kwestii. Organizatorzy zapraszają też na wycieczkę rowerową "Rower z nawigacją satelitarną" (Wałbrzych, Jelenia Góra), "Gimnastykę relaksacyjną" (Ząbkowice Śląskie), "Aerobik-hi-low combo" (Jelenia Góra).

W dobie rozwoju komputeryzacji na Festiwalu Nauki nie może zabraknąć zagadnień związanych z komputerem. Wykład "Wirtualne zajęcia w sieci" (Legnica) może bardziej przybliży zainteresowanym nowe trendy w nauczaniu, pogłębianiu wiedzy tym systemem.

Organizatorzy planują też szczególnie uroczystą atmosferę podczas inauguracji już VII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Regionie. Zapewni to zarówno obecność przedstawicieli lokalnych władz, jak i specjalnie przygotowane na tę okoliczność wykłady.

W Ząbkowicach Śląskich inspiracją tematu wykładu otwierającego Dni Nauki a dotyczącego balistyki sądowej był Adam Mickiewicz ("Kozak odwiódł, wycelił, nie czekając wystrzelił i ugodził w sam łeb wojewody").

Wirusy są podobno też wokół nas. W Wałbrzychu w wykładzie inauguracyjnym "Zagadkowe wirusy Marburg i Ebola" przybliżone zostanie to tak skomplikowane i kontrowersyjne czasem zagadnienie.

A w Jeleniej Górze wykład inauguracyjny "Medycyna akademicka i fitoterapia, dwie drogi a jeden cel w walce z nowotworem" dotknie zagadnień naukowych związanych z fitoterapią - jedną z głównych metod alopatycznych stosowanych w leczeniu wielu chorób, też nowotworowych.

"Wstrzymał słońce, ruszył ziemię". no właśnie o tej planecie dużo się mówi, ale jest też sporo jeszcze do zrobienia. O tym może nas przekonać proponowany wykład inauguracyjny w Legnicy: "Słońce ciągle niewykorzystane"... Czy to zagadnienie i inne tematy to prawda i na ile, przekonamy się podczas sesji wyjazdowych DFN w Regionie.

A ponieważ. "Nie dość wiedzieć - trzeba zastosowywać. Nie dość chcieć - trzeba czynić." (J. W. Goethe)

Czynimy, propagując naukę w Regionie, chociażby poprzez Festiwale Nauki.
Redakcja: Jadwiga Sołoducho

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: