english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2016
Biuletyny - rok 2015
Biuletyny - rok 2014
Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2010-09-14: Biuletyn DFN 9/2010

Festiwal w Zgorzelcu

Zgorzelec postawił w tym roku na naukę. Po raz pierwszy w historii zawitał tam Dolnośląski Festiwal Nauki. 23 i 24 września do studiowania i poszerzania swoich zainteresowań zachęcać będą naukowcy z dolnośląskich uczelni.

Tematykę imprez zaproponowali młodzi ludzie. – Cały Zgorzelec pomagał przygotować Festiwal, ograniczała nas tylko wyobraźnia – mówi Marek Namielski, współorganizator Festiwalu w Zgorzelcu.  

W tym roku zgorzelczanie przygotowali 24 imprezy. Poezję, spotkania z przyrodą i dużo muzyki klasycznej. Choć nie mają filharmonii, chcą wypełniać sale melomanami. Jak mówią, Festiwal to nie tylko kolorowe obrazki, ale pobudzanie ludzi do działania. – Chcemy pokazać, że nie tylko Wrocław potrafi się zorganizować. My też mamy potencjał – mówi Marek Namielski. Mimo że Festiwal jeszcze się nie zaczął, już planują przyszły rok – chcą zrobić więcej i lepiej.  

Zachęcają także do udziału sąsiadów z Niemiec. Jeden z wykładów poświęcony będzie zagrożonym wyginięciem gatunkom zwierząt, w tym m.in. Pandzie czerwonej, którą można zobaczyć w zoo w Goerlitz. Noc nietoperzowa to wykład, podczas którego zaprezentowane będą materiały z obserwacji życia nietoperzy. Życie i kultura Tybetu jest wystawą  połączoną z prelekcją, a w czasie jej trwania będzie można spróbować potraw tybetańskich. DNA, kryminologia i archeologia – co je łączy? – to zajęcia na temat wykorzystywania analizy DNA w kryminologii. Dzięki temu udało się wyjaśnić wiele ciekawych zagadek historycznych (np. miejsca pochówku Mikołaja Kopernika). Celem wykładu jest wyjaśnienie, w jaki sposób analiza DNA pomaga archeologom i historykom w ich pracy. Pandemia grypy w 2009 r. wzbudziła liczne kontrowersje. Najpierw straszono śmiertelną chorobą, później zlekceważono infekcję, sugerując, że pandemia jest zwykłym oszustwem. Wiele zamieszania powstało wokół szczepionki. Na wykładzie zostaną przedstawione odpowiedzi na pytania: Czy mamy do czynienia z pandemią? Jakie jest realne zagrożenie? Czy szczepionka daje ochronę i jest bezpieczna? Podsumowaniem będzie prezentacja sytuacji w zakresie zagrożenia grypą jesienią 2010 r. Wczasy w kosmosie to prelekcja przedstawiająca zasady lotów kosmicznych, warunków panujących w Kosmosie, wymaganych predyspozycji i niezbędnych przygotowań astronauty.  Z kolei Mikrokosmos jest spektaklem połączonym z wykładem. Prowadzący odpowie na pytanie, jak wyglądałyby wczasy w kosmosie. Zajęcia adresowane są do młodzieży w wieku 12–18 lat.  

Więcej informacji na temat imprez festiwalowych na www.festiwal.wroc.pl

 

Monika Kowalska

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: