english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2016
Biuletyny - rok 2015
Biuletyny - rok 2014
Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2009-10-07: Biuletyn DFN 8/2009

Zapraszamy do Ząbkowic Śląskich i Ziębic

Cechą szczególną ząbkowickich edycji DFN jest organizowanie zajęć nie tylko w Ząbkowicach Śląskich ale również w ciekawych miejscach naszego powiatu. Podczas tegorocznej edycji pragnę pokazać uczestnikom krajobrazowe i kulturowe Ziębic, ich ciekawą historię i zabytki.

Przede wszystkim zapraszam wszystkich do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Ziębickie muzeum może poszczycić się największą w Europie kolekcją żelazek, z najstarszym datowanym żelazkiem w Polsce z 1655 r. (wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu). W tej sali ekspozycyjnej można zobaczyć wszystkie rodzaje żelazek, jakich używano od XVII w. do lat dzisiejszych. Znajdziemy tu żelazka na duszę, na węgiel, pełne (monolityczne) nagrzewane w całości na płycie pieca oraz żelazka spirytusowe, gazowe i elektryczne. W nowej Sali będzie można podziwiać kolekcję szkła użytkowego od XVIII do poł. XX w. Wśród eksponatów możemy tu zobaczyć m.in. unikatowe osiemnastowieczne podwójne szkło zdobione złota folią , grawerowane i złocone kielichy oraz kufle do piwa  z XVIII i XIX w. oraz inne formy bogatego wzornictwa szkła użytkowego np: patery, karafki, wazony, szklanki, a także witraże. Dyrektor placówki Jarosław Żurawski poprowadzi wszystkich uczestników w świat dawnej kuchni i sposobu organizacji wszelkich prac domowych.

Pan Henryk Sławiec –miłośnik regionu ziębickiego pokaże bogaty zbiór fotografii dokumentujących głównie zachowane na Ziemi Ziębickiej oraz w sąsiednich powiatach krzyże pokutne, z najwyższym krzyżem pokutnym w Europie oraz kamienne słupy graniczne "Granicy św. Jana". Dodatkowo dr Adam Organisty z Akademii Jana Długosza w Częstochowie przedstawi sylwetkę Josepha Langera – śląskiego artysty, kolekcjonera i podróżnika.

W programie DFN w Ząbkowicach znalazł się również duży blok przeznaczony dla miłośników astronomii. Oprócz wykładów, w tym inauguracyjnego „Co z tym Słońcem czyli jak zmiany aktywności Słońca wpływają na ziemski klimat?” prof. Pawła Rudawego z Uniwersytetu Wrocławskiego, początkujący adepci astronomii będą mogli dowiedzieć się jak działa teleskop, czy poznać największe teleskopy na świecie. No i to co najciekawsze – prawdziwe późnowieczorne obserwacje nieba (oby tylko chmury nie przeszkadzały!).

Zaplanowano również blok poświęcony naszym zwyczajom żywieniowym. Panie dr inż. Joanna Wyka i dr inż. Jolanta Mikołajczak z Zakładu Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego pokażą jakich produktów unikać, jak i co powinniśmy jadać w trosce o nasze zdrowie. Problematyką zdrowotną zajmą się również dr Egbert Piasecki z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz młodzi naukowcy z Katedry Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu dr n. med. Sławomir Zmonarski i dr n. med. Oktawia Mazanowska.

Atrakcją edycji ząbkowickiej DFN będą także wykłady i warsztaty prowadzone przez prof. dr hab. Jan Kukułę i pracowników Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu „ Projektowanie ergonomiczne - co to takiego?” i „Projektowanie środków transportu”.

Hitem naszego DFN będzie z pewnością wykład specjalnego gościa festiwalu profesora Michela Verdaguer z FrancjiO tym jak molekuły stają się magnetykami i co zdumiewającego wtedy zobaczymy”, współpraca dr Francoise Villain. Prof. Verdaguer jest znanym popularyzatorem nauki. Jego wykłady są zawsze bardzo bogato ilustrowane doświadczeniami. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, jednak towarzysząca mu prezentacja multimedialna będzie w języku polskim. Podczas wykładu zapewnione będzie symultaniczne tłumaczenie przez specjalistę prof. dr hab. Kazimierza Orzechowskiego.

 

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy!

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: