english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Dotychczasowe biuletyny:

Biuletyny - rok 2016
Biuletyny - rok 2015
Biuletyny - rok 2014
Biuletyny - rok 2013
Biuletyny - rok 2012
Biuletyny - rok 2011
Biuletyny - rok 2010
Biuletyny - rok 2009
Biuletyny - rok 2008
Biuletyny - rok 2007
Biuletyny - rok 2006
Biuletyny - rok 2005
Biuletyny - rok 2004

Szukaj w Biuletynach:

e-Biuletyn

2009-06-26: Biuletyn DFN 2/2009

Rok 2009 - Międzynarodowym Rokiem Astronomii

Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej i przy rekomendacji UNESCO rok 2009 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Astronomii”. W tym roku przypada 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do obserwacji astronomicznych. Było to przełomem w postrzeganiu i rozumieniu Wszechświata oraz początkiem ogromnego postępu nowożytnej astronomii. W 2009 roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było równie ważne, jak zastosowanie lunety.
 

Instytucje z całego świata zajmujące się badaniami naukowymi i popularyzacją osiągnięć z tej dziedziny nauki, włączają się aktywnie w obchody Roku Astronomii. Wykaz wszelkich inicjatyw podejmowanych z tej okazji na świecie można znaleźć na stronie www.astronomy2009.org. Pracownicy naukowi i doktoranci z Instytutu Astronomicznego UWr w ramach obchodów zrealizują w 2009 roku szereg imprez skierowanych do mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Wiele z tych imprez odbędzie się w ramach XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
 

Już sama inauguracja tegorocznego Festiwalu Nauki będzie zawierać akcenty astronomiczne. Wykład zatytułowany „Czego uczy nas astronomia” wygłosi podczas inauguracji dyrektor Instytutu Astronomicznego UWr, prof. Michał Tomczak. Po oficjalnych uroczystościach wszyscy goście inauguracji zaproszeni zostaną na Wieżę Matematyczną - pierwszą siedzibę wrocławskiego obserwatorium, założonego tam w 1791 roku przez Antona Jungnitza. W sali ekspozycyjnej Wieży wyświetlane będą pokazy slajdów dotyczące historii badań astronomicznych we Wrocławiu oraz osiągnięć współczesnej astronomii, a na tarasie Wieży udostępniony będzie teleskop astronomiczny. Jedną z imprez środowiskowych tegorocznego Festiwalu Nauki będzie interdyscyplinarna dyskusja panelowa pt. „Życie we Wszechświecie” odbywająca się z udziałem m. in. wybitnych astronomów, biologów, chemików.
 

W Instytucie Astronomicznym można będzie zobaczyć film zatytułowany „Wpatrzeni w niebo”, wyprodukowany specjalnie z okazji Roku Astronomii przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i Europejska Agencję Kosmiczną. Poza tradycyjnymi i zawsze cieszącymi się dużym zainteresowaniem wykładami i obserwacjami nieba oraz warsztatami z rozpoznawania gwiazdozbiorów, wrocławscy astronomowie przygotowali imprezy szczególne. Będą to m.in. dwa pokazy w cyfrowym planetarium: pokaz „Spacer po nocnym niebie” przeznaczony dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych oraz 20-minutowy pokaz dla przedszkolaków.
 

Szczególną atrakcją XII DFN będzie zbudowana na terenie Instytutu Astronomicznego makieta, wiernie odwzorowująca powierzchnię Marsa. Po makiecie będzie można poruszać się specjalnie skonstruowanymi pojazdami, symulując prawdziwą podróż sond kosmicznych po Czerwonej Planecie. Jak co roku, astronomów nie zabraknie we wrocławskich szkołach oraz w Regionie. W ramach kolejnych pokazów interaktywnych w szkołach odbędzie się 7 warsztatów astronomicznych. W Regionie natomiast wykłady i zajęcia warsztatowe z astronomii odbędą się w Ząbkowicach Śląskich oraz w mieście, które po raz pierwszy bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki - w Bystrzycy Kłodzkiej.
 

Celem obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii jest nie tylko przybliżenie osiągnięć współczesnej astronomii, ale także przywołanie odwiecznej fascynacji człowieka widokiem rozgwieżdżonego nieba. Między innymi temu celowi ma służyć ogólnopolski konkurs fotograficzny zatytułowany „Zaginione niebo” organizowany przez Instytut Astronomiczny UWr i Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu. Gwiazdy giną w światłach miast, dlatego poza takimi celami jak rozwijanie wyobraźni i umiejętności twórczych, popularyzacja fotografii i astronomii wśród młodzieży i dorosłych, konkurs stawia sobie jeszcze jeden istotny cel: uświadomienie potrzeby ochrony ciemnego nieba. Regulamin konkursu i kartę zgłoszenia można pobrać ze strony www.ckagora.pl. Uroczyste rozdanie nagród oraz otwarcie wystawy prac konkursowych wraz z towarzyszącym mu wykładem z dziedziny astronomii nastąpi 22 czerwca br. w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
 

Lista wszystkich imprez organizowanych przez Instytut Astronomiczny UWr w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii znajduje się na stronie Instytutu www.astro.uni.wroc.pl oraz na ogólnopolskiej stronie Roku Astronomii - www.astronomia2009.pl.
 

Barbara Cader-Sroka

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: