english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Program imprez

Przypominamy: Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki nie prowadzi zapisów na imprezy!

szczegółowe informacje o imprezie

tytuł KONCERT FINAŁOWY "500 lat Reformacji w muzyce, 500 lat muzyki w Reformacji" - spuścizna Marcina Lutra w światowej kulturze muzycznej
prowadzący dr Aleksandra Pijarowska (teoretyk, instrumentalista, śpiewaczka, Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, Wydział Instrumentalny, Wydział Wokalny, Wydział Edukacji Muzycznej, AMKL)
współprowadzący dr Tomasz Głuchowski, dr hab. Olga Ksenicz
kategoria Imprezy wiodące
organizator Akademia Muzyczna
miejsce Wrocław : Uniwersytet Wrocławski, Gmach Główny, pl. Uniwersytecki 1, Oratorium Marianum
liczba uczestników: 200    sala przystosowana dla niepełnosprawnych
terminy imprezy 2017-09-27: 18:00
forma imprezy wykład pokaz
wiek uczestników bez ograniczeń

Lokalizator

znajdź bliską imprezę w odległości:   0.5 km   1 km   1.5 km   2 km   od tego miejsca

Lokalizacja na mapie:

Rocznica wystąpienia Marcina Lutra – słynnego aktu przybicia tez na drzwiach katedry w Wirtemberdze – to jednocześnie rocznica rewolucji teologicznej, ideologicznej i politycznej, która w kluczowy sposób wpłynęła na dzieje nowożytnej Europy. To, w jak ogromny sposób reformacja wpłynęła na rozwój kultury europejskiej (w tym kultury muzycznej) jest już znacznie mniej znana, tymczasem wpływ protestantyzmu na twórców muzyki kolejnych epok był niezwykle znaczący – a przyczyn tego faktu można się doszukiwać również w poglądach Marcina Lutra, który otwarcie głosił poglądy na temat doniosłej roli muzyki, zarówno w liturgii, jak i w życiu świeckim. Na temat roli muzyki w protestantyzmie opowie dr Aleksandra Pijarowska, a dr Tomasz Głuchowski przypomni słuchaczom niepowtarzalne brzmienie pozytywu organowego Horatio Gaspariniego, wykonując utwory autorstwa kompozytorów powiązanych z nurtem reformacji europejskiej.

DRUKUJ drukuj informacje o imprezie

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: