english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Program imprez

Przypominamy: Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki nie prowadzi zapisów na imprezy!

szczegółowe informacje o imprezie

tytuł Inauguracja XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
prowadzący prof. dr hab. Tadeusz Dobosz (Środowiskowy Koordynator DFN)
kategoria Imprezy wiodące
organizator Środowiskowy Koordynator
miejsce Wrocław : Wielka Sala Ratusza Muzeum Miejskiego Wrocławia, Rynek,
liczba uczestników: 200
terminy imprezy 2017-09-21: 14:00
forma imprezy wykład koncert
wiek uczestników bez ograniczeń
uwagi - otwarcie uroczystości prof. dr hab. Tadeusz Dobosz,
- wystąpienia zaproszonych gości,
- hejnał Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - uczniowie klasy trąbki Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Franciszka Liszta w Głogowie, przygotowanie pan Marek Stroński
- wykład inauguracyjny pt. "Ruiny i grobowce. Badania Uniwersytetu Wrocławskiego w Peru" wygłosi prof. dr hab. Józef Szykulski UWr,
- program Koncertu Inauguracyjnego XX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki został przygotowany jako muzyczna podróż przez czas w świecie dźwięków. Dwóch wybitnych instrumentalistów, niezwykle cenionych pedagogów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprezentuje utwory przygotowane specjalnie na inaugurację festiwalu. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć wybrane utwory na trąbkę i pozytyw organowy. W repertuarze koncertu znajdą się m.in. utwory kompozytorów związanych z wrocławską Akademią Muzyczną

Lokalizator

znajdź bliską imprezę w odległości:   0.5 km   1 km   1.5 km   2 km   od tego miejsca

Lokalizacja na mapie:

Ruiny i grobowce. Badania Uniwersytetu Wrocławskiego w Peru
W roku 2008 Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego zainicjował badania archeologiczne w Peru. Biorą w nich udział naukowcy i studenci z Wrocławia, specjaliści z innych ośrodków kraju, a także archeolodzy peruwiańscy. Stronę peruwiańską reprezentuje Universidad Católica de Santa Maria w Arequipie oraz regionalne służby konserwatorskie.
Dotychczasowe prace koncentrowała się w dolinie rzeki Tambo, która w swoim końcowym odcinku rozcina północny skraj pustyni Atakama. Jest to jeden z najsłabiej zbadanych regionów Peru, co wynika z samego ukształtowania terenu, charakteryzującego się głębokimi kanionami o stromych zboczach, olbrzymimi różnicami wysokości i zróżnicowaniem klimatycznym. Całości dopełnia słabo rozbudowana sieć drogowa, a także zagrożenia ze strony aktywnych wulkanów Huainaputina i Ubina.
W trakcie prowadzonych prac naszym badaczom udało się zlokalizować szereg nieznanych nauce starożytnych ruin, posadowionych na stromych zboczach masywu Andów. Jednocześnie u ujścia rzeki Tambo do Pacyfiku odkryto liczne cmentarzyska ludów które przez tysiąclecia zamieszkiwały pustynny skraj Atakamy.
Dzięki pustynnym warunkom w grobowcach zachowały się zarówno mumie zmarłych, jak i ich wyposażenie. Oprócz wyrobów ceramicznych biżuterii oraz uzbrojenia znaleziono też olbrzymią ilość doskonale zachowanych zabytków pochodzenia organicznego. Wśród nich kosze, sieci rybackie, woreczki z ususzonymi liśćmi koki, sznury, bawełniane nakrycia głowy oraz wzorzyste tkaniny Prace na tym stanowisku, jak i na innych stanowiskach tego regionu planowane są również w latach następnych.

DRUKUJ drukuj informacje o imprezie

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: