english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Bądź jak Sherlock Holmes we...Wrocławiu!

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, odbędzie się cykl imprez pod nazwą: „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”. Na ten zbiór, który trafił do panelu „Imprezy Wiodące”, składa się dziesięć wydarzeń przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiamy niektóre z nich!

 

Krótka opowieść o istocie plagiatu, o kryminalistycznych badaniach kwestionowanego tekstu i o informatycznych systemach antyplagiatowych

Systemy antyplagiatowe są powszechnie znane i używane w wielu sytuacjach, m. in. przy oddawaniu prac do publikacji. W ramach wykładu przedstawiona zostanie natura zjawiska plagiaryzmu. Uczestnikom zostaną  przedstawione rodzaje współczesnych plagiatów oraz istota ich powstawania. Prowadzący podzielił wykład na dwie części: w pierwszej dowiemy się, jakie metody kryminalistyczne są stosowane przy analizie tekstu i ilustracji; w drugiej natomiast zostaną rozwiane nasze wątpliwości dotyczące tworzenia informatycznych systemów antyplagiatowych. Parę takich systemów będziemy mieli okazję poznać! Prowadzący ponadto przedstawi przykłady, które ilustrują typowe naruszenie prawa w zakresie pisania prac dyplomowych oraz konsekwencje, czekające na tych, którzy się go dopuszczą.

 

CSI Wrocław - Zbrodnia bez granic

Doktor Rafał Cieśla oraz studenci Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali dla nas mrożącą krew w żyłach grę, dzięki której będziemy mogli poczuć się niczym stróże prawa. Uczestnicy będą starali się rozwikłać przebieg nieprzeciętnej zbrodni: zabójstwa funkcjonariuszki Policji. Sprawa przyciągnęła zainteresowanie mediów. Prowadzący przedstawia sprawę w ten sposób: „Ciało młodej policjantki, wygięte w śmiertelnym grymasie, zostało znalezione w jej mieszkaniu, przy ul. Uniwersyteckiej 22/26. Przed Wami, jako członkami specjalnie powołanego zespołu dochodzeniowo – śledczego leży zadanie rozwikłania zagadki jej śmierci oraz wskazanie sprawcy. Cel: niby prosty, wraz z rozwojem śledztwa staje się coraz bardziej skomplikowanym. Z uzyskanych informacji wyłania się obraz młodej dziewczyny, posiadającej wiele twarzy - równolegle do bycia cenioną na co dzień profesjonalistką, prowadzi życie eksperymentatorki, bez obaw sięgającej po używki. Zaś wszystko to zdaje się odpowiedzią złożoną relacje łączące ją z niedawno poślubionym małżonkiem.” Jesteście gotowi na oznaczanie śladów kryminalistycznych, zabezpieczanie odcisków palców, ust i uszu oraz weryfikację autentyczności dokumentów tożsamości?  Miejmy nadzieję, że wszystkie podjęte przez Was czynności finalnie pozwolą wskazać sprawcę, pomogą w ukojeniu bólu po stracie zarówno bliskiej osoby jak i utalentowanej koleżanki z pracy, na co dzień podejmującej się działań podobnych to tych przedsiębranych dziś przez Was! Życzymy Wam pomyślności i przede wszystkim: uważności!

 

Ślady biologiczne na miejscu zdarzenia. Mechanizm powstawania śladów krwi

Ślady biologiczne to wszystkie te, które są związane z organizmami żywymi – pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego ale i roślinnego. W praktyce kryminalistycznej ślady biologiczne można podzielić na trzy grupy: pochodzenia tkankowego, wydzieliny i wydaliny. Pojęcie śladu biologicznego jest trudne do jednoznacznego określenia, ponieważ brak jest precyzyjnej definicji, która w sposób nie budzący wątpliwości wskazywałaby, że mamy do czynienia ze śladem biologicznym.

Z kryminalistycznego punktu widzenia pojawiają się pytania jak krew została naniesiona na podłoże i jaki był mechanizm jej powstania? Obiecujemy, że poczujecie się jak prawdziwi detektywi na planie Waszego ulubionego, kryminalnego serialu.

 

Genetycy na tropie zbrodni

Powszechnie wiemy, że: „Nie ma zbrodni doskonałej”. Prowadząca pozwoli nam wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa i  pokaże, jak wygląda analiza materiału genetycznego, która jest najczęstszą metodą stosowaną w kryminalistyce w celu identyfikacji przestępców i ofiar. Dzięki postępowi w medycynie, technologii i informatyce niemalże wszystko na miejscu popełnienia przestępstwa może stać się potencjalnym dowodem. Ten warsztat będzie dla Was okazją, by sprawdzić czy macie oczy szeroko otwarte. Warto!

 

Ślady kryminalistyczne. Co można z nich wyczytać i jak wykorzystać?

Według Jana Sehna śladem kryminalistycznym nazywamy: „zmiany w obiektywnej rzeczywistości, które jako spostrzegalne znamiona po zdarzeniach będących przedmiotem postępowania, mogą stanowić podstawę do odtworzenia i ustalenia przebiegu tych zdarzeń zgodnie z rzeczywistością.” Definicja ta, to jedno z podstawowych pojęć używanych w kryminalistyce. Ślad to nie tylko jakiś odcisk, plama na ziemi, piasku, czy śniegu po przejściu człowieka lub zwierzęcia, ale również trop. Gdy go znajdziemy, trzeba mieć w sobie odwagę i chęć, by za nim pójść. A wy? Wyposażeni w te przymioty? Wykład już na Was czeka!

 

CSI - symulacja miejsca zbrodni

Ten warsztat to prawdziwa gratka dla wszystkich zainteresowanych kryminalistyką. Na miejscu uczestnicy wcielą się w rolę prokuratora, policjanta, technika kryminalistyki zabezpieczającego ślady, a nawet medyka sądowego. Zostanie stworzona ekipa śledcza, która będzie miała na celu odkrycie prawdy o zbrodni. Dzięki temu wydarzeniu, dowiecie się jak działają profesjonaliści w obliczu znalezienia zwłok ofiary przestępstwa kryminalnego. Rękawy zakasane? To do pracy!

 

Imprezy z cyklu „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia” rokrocznie przyciągają tłumy uczestników, którzy zgodnie stwierdzają, że są to jedne z najciekawszych imprez prowadzonych przez Dolnośląski Festiwal Nauki. Jeśli Ty jeszcze w nich nie uczestniczyłeś, to najwyższa pora to zmienić!

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: