english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Niezwykły świat chemii na XX DFN!

NIEZWYKŁY ŚWIAT CHEMII

Chęć odkrywania, tworzenia i rozumienia świata towarzyszy niemal każdemu człowiekowi od najmłodszych lat. Często jednak, pochłonięci codziennym życiem, nie mamy okazji, by zrealizować  swoje pragnienie. Dolnośląski Festiwal Nauki przychodzi z pomocą! Panel „Niezwykły świat chemii” to masa wydarzeń – nierzadko laboratoriów i pokazów – dzięki którym otwiera się przed Wami możliwość przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń. Poczujecie się jak prawdziwi chemicy!

CHEMIA NA CO DZIEŃ

Chemia małej czarnej, czyli jak zaparzyć dobrą kawę?

Kawa to jedna z najstarszych i najpopularniejszych używek stosowana zwykle w celach pobudzających aktywność. Natomiast interpretacja mitów opisujących jej wpływ na organizm prowadzi do sprzecznych wniosków. Badania naukowe dają coraz jaśniejszy pogląd na aspekty zdrowotne tego specyfiku oraz proponują nowe, unikalne zastosowania ekstraktów czy fusów kawy. Te aspekty mają bezpośredni związek ze sposobem przygotowania nie tylko napoi na bazie kawy ale również wartościowych farmaceutyków a nawet biopaliw. Na wykładzie uzyskamy również odpowiedź, na pytanie zawarte w tytule: „Jak zaparzyć dobrą kawę?” A Wy już wiecie?

Herbata czarna, herbata biała – chemia w filiżance

Wielu z nas lubi usiąść wieczorem pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty. Albo rozpocząć z nią dzień. Lub wypić ją z bliską osobą. Czy herbata jest tylko smaczna, czy także zdrowa? Czy jest różnica miedzy herbatą czarną i białą? A zieloną i czerwoną? Jakie związki chemiczne odpowiadają za właściwości herbaty i w jaki sposób możemy je wykrywać? Różnokolorowe napary herbaciane będą ujawniać swoje sekrety, począwszy od pochodzenia ich barwy do zawartości kofeiny, a także tajemniczego brązowego osadu na filiżance (i prostego sposobu na jego usunięcie). Wszystkich herbaciarzy gorąco zapraszamy!

CHEMIA KLUCZEM DO NATURY

Przepis na życie – od cząsteczki DNA do białka

Wykład będzie dotyczyć cząsteczki DNA, która jest nośnikiem informacji genetycznej o budowie i funkcjonowaniu organizmu żywego. W przystępny sposób zostanie przedstawiona budowa cząsteczki DNA oraz to, w jaki sposób przepis na życie zapisany w genach jest przekształcany w biosyntezę białek. Omówione zostaną metody badania DNA oraz badania ekspresji informacji genetycznej. Serdecznie zapraszamy!

Zobaczyć czego oko nie widzi, czyli jak chemik poznaje świat cząsteczek i związków chemicznych

Z jakich metod korzysta współczesny chemik? Jak pracuje? Chemia dzisiejszych czasów to chemia eksperymentalna i teoretyczna, stanowiąca podparcie w interpretacji wyników eksperymentalnych oraz pozwalająca, z różną dokładnością, przewidywać efekty przyszłych eksperymentów. Jest nauką, która zajmuje się badaniem natury i właściwości substancji. Zwłaszcza przemian, które pomiędzy nimi zachodzą na poziomie molekularnym, z zastosowaniem zaawansowanych metod fizykochemicznych, pozwalających zobaczyć to, czego oko ludzkie nie widzi. To wykład, na którym musicie być!

RADOŚĆ EKSPERYMENTOWANIA

Wolne rodniki – czym są, jak je wykrywamy

Wolne rodniki to niesparowane atomy, których nadmiar powoduje miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Wolne rodniki generowane są w komórkach żywych organizmów w wyniku procesu oddychania komórkowego. Uczestnicy laboratorium będą mogli zaznajomić się z pojęciem wolnych rodników, ich wpływu na nasze zdrowie i metodami ich detekcji. Zainteresowani? Przyjdźcie!

Zapraszamy tych, którzy posiadają otwartą głowę, bujną wyobraźnię i głód wiedzy. Doskonale wiemy, że tymi przymiotami mogą pochwalić się wszyscy nasi czytelnicy! 

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: