english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Ścieżkami biologii

Podążając „Ścieżkami biologii” zyskamy wiedzę na temat bakterii, roślin, zwierząt oraz ludzi. Warto przejść tę pasjonującą drogę, pełną eksperymentów i niesamowitych pokazów.

PASJONUJĄCA MIKROBIOLOGIA

Bakterie – dobre czy złe?

Bakterie to grupa mikroorganizmów, stanowiąca osobne królestwo.  Nasi mali uczestnicy w ramach pokazu: „Bakterie – dobre czy złe?” dowiedzą się: czym są bakterie, gdzie występują oraz jaką funkcję pełnią w życiu człowieka. Podczas zajęć przedstawiony zostanie podział na dobre i złe bakterie. Pojawi się również zabawa edukacyjna, która pozwoli bliżej zrozumieć omawiany temat. Zapraszamy! To gratka dla najmłodszych!

Dlaczego trzeba myć zęby i ręce?

Na wykładzie dzieci zapoznają się z ciekawymi mikroorganizmami, jakie zamieszkują naszą skórę i jamę ustną. Uczniowie dowiedzą się także jak powstaje próchnica i dlaczego należy często myć ręce oraz dezynfekować rany. Pokaz w laboratorium mikrobiologicznym będzie dodatkową intersującą przygodą – będzie można zobaczyć niewidzialnych mieszkańców jogurtów i kefirów!

W KRÓLESTWIE ROŚLIN

Wszechobecna roślinność - płuca świata, źródło żywności i surowiec do produkcji biopaliw

Roślinność istnieje na Ziemi od miliardów lat. Od początku istnienia ludzkości towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Dostarcza odzienia, pożywienia, materiałów do ogrzania i budowania, ale przede wszystkim, drogocennego i niezbędnego do życia tlenu. Obecnie potrafmy wykorzystywać biomasę roślinną i przetwarzać jej poszczególne składniki, takie jak: ligninę, skrobię, celulozę na produkty codziennego użytku i konsumpcji, jak na przykład: papier, pieczywo, alkohol oraz paliwa motorowe określane mianem bio. Te ostatnie, bioetanol i biodiesel, uważa się za przyszłość rynku motoryzacyjnego na skutek wyczerpywania się pierwotnych źródeł energii. Wszystkich chętnych zapraszamy na ten zajmujący wykład.

ŚWIAT ZWIERZĄT

Czy słaba płeć naprawdę jest słaba? – rozważania z punktu widzenia genetyki

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem: „Kobiety to słaba płeć”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy istnieją na to naukowe dowody? W ramach wykładu dowiemy się, jakie różnice występują w materiale genetycznym między kobietą i mężczyzną, a także poznamy źródło tych różnic oraz ich konsekwencje dla funkcjonowania i determinacji obu płci. W oparciu o odmienny sposób dziedziczenia, który wynika właśnie z tych różnic, zaprezentowane zostaną wybrane choroby sprzężone z płcią. Zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn!

SPOTKANIA Z ANTROPOLOGIĄ

Sekcja oka

To zaskakujące, jak wiele nie wiemy sami o sobie. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wygląda gałka oczna w całości? Jak to jest trzymać ją w dłoni? Przy pomocy skalpela chirurgicznego uczestnicy wraz z prowadzącą przeprowadzą sekcję gałki ocznej i zobaczą na…własne oczy, jak jest ona zbudowana. To laboratorium to niepowtarzalna okazja dla głodnych wiedzy!

BIOTECHNOLOGIA I INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA

Implanty i sztuczne narządy, czyli jak zastąpić niesprawne elementy ciała człowieka

Sztuczne narządy i implanty stają się drogocennym dobytkiem dzisiejszych czasów. Często są ratunkiem dla dysfunkcyjnych tkanek bądź narządów, u których rozwinęła się jedna ze współczesnych  chorób cywilizacyjnych. Podczas pokazu zaprezentowane zostaną różne konstrukcje stabilizatorów stosowanych podczas leczenia złamań kości oraz implantów takich jak: endoproteza stawu biodrowego, endoproteza stawu kolanowego, sztuczne naczynie krwionośne. W drugiej części spotkania uczestnicy będą obserwować strukturę tkanki kostnej z wykorzystaniem technik mikroskopowych oraz biomateriałów stosowanych w produkcji implantów. Musisz tam być!

Z Biotechnologia w domu - izolacja DNA we własnej kuchni

Kwas deoksyrybonukleinowy lub po prostu DNA, odkrył Fryderyk Miescher w 1869 roku. Przez prawie sto lat jego struktura pozostawała zagadką i nadal ukrywa ona sporo tajemnic. To cząsteczka, bez której życie nie może istnieć. To właśnie ona pełni rolę nośnika informacji genetycznej. Czy wiesz, jak ją znaleźć? Na tych warsztatach samodzielnie przeprowadzisz izolację DNA, a później powtórzysz ten eksperyment we własnym domu! Podekscytowany? My nie możemy się doczekać!

Biorąc udział w wydarzeniach z panelu „Ścieżkami biologii”, będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi badacze – naukowcy. Czeka na Was masa ciekawych doświadczeń, które nie tylko będziecie mogli podziwiać, ale również je przeprowadzać. Taka okazja może się już nie powtórzyć!

Pamiętajcie, że wydarzeń jest więcej – koniecznie przejrzyjcie nasz program!

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: