english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Medycyna i zdrowie

Zdrowie to jedna z najbardziej interesujących nas kwestii życiowych. Zdrowia sobie życzymy, o zdrowie się modlimy, mówimy: „zdrowie jest najważniejsze”. Nierzadko robimy wszystko, co w naszej mocy, by to zdrowie zatrzymać jak najdłużej. Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że wiele naszych działań jest uzależnione od ogólnego samopoczucia – fizycznego i psychicznego. Dolnośląski Festiwal Nauki stworzył cały panel „Medycyna i zdrowie” po to, by naukowcy, profesjonaliści odpowiedzieli na wiele zajmujących pytań.

W ŚWIECIE KOMÓREK I TKANEK

Tajemnice komórek

To wyjątkowo atrakcyjny warsztat o charakterze pokazowo-laboratoryjnym. Zajęcia mają na celu zapoznanie się ze składem morfologicznym krwi, jej właściwościami oraz krążeniem w organizmie człowieka. W części pokazowej mali uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć: obrazy mikroskopowe preparatów – rozmazów krwi prawidłowej i białaczkowej, włókienka fibryny w naszkiełkowym teście wykrzepiania krwi oraz porównać surowicę z osoczem. Omówione zostaną również wybrane jednostki chorobowe, które mogą wpływać na skład i przepływ krwi. Dzieci będą mogły także posłuchać jak pracuje serce i z użyciem przepływomierza ultradźwiękowego posłuchać przepływu krwi w naczyniach, a także zmierzyć poziom wysycenia krwi tętniczej tlenem za pomocą pulsoksymetru. Pokaz ilustrowany będzie filmami dydaktycznymi. Żałujemy, że już nie chodzimy do podstawówki!

Czy komórki macierzyste to przyszłość medycyny regeneracyjnej?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego. Stanowią początkowy etap wszystkich komórek organizmu człowieka. Zapraszamy na wykład, zawierający elementy poznawcze oraz praktyczne, dotyczące komórek macierzystych i ich wykorzystania w medycynie regeneracyjnej. Dowiemy się jak wygląda hodowla komórkowa i do czego służy, a także po co nam medycyna regeneracyjna. Serdecznie zapraszamy!

LEKCJA ANATOMII

Tajemnice świadomości, śpiączki, śmierci

Wielu z nas zastanawia się: co dzieje się z człowiekiem po śmierci? Jak funkcjonuje człowiek podczas śpiączki? W jakich przypadkach słyszy on głos drugiego człowieka i czuje jego dotyk? Co dzieje się w ludzkim organizmie podczas utraty świadomości? Podczas wykładu zostaną przedstawione aktualne kryteria orzekania o śmierci mózgu, omówione zostaną zagadnienia śpiączki, stanu wegetatywnego, minimalnej świadomości i zespołu zamknięcia wraz z najnowszymi technikami obrazowania czynności mózgu w stanach zaburzonej świadomości. Koniecznie musicie zgłębić swoją wiedzę na ten temat!

W KRĘGU IMMUNOLOGII

Wirusem w raka. Nowa broń medycyny w walce z nowotworami

Rak – choroba XXI wieku. Wszyscy słyszmy o niej niemal na każdym kroku. Medycyna wciąż próbuje znaleźć lek na tę nierozwikłaną, medyczną zagadkę. Temat wykładu jest związany z nowoczesnymi metodami leczenia nowotworów z pomocą wirusów onkolitycznych, czyli tych genetycznie zmodyfikowanych, które nie tylko atakują komórki rakowe, ale też stymulują odpowiedź immunologiczną organizmu. Na wykładzie zostaną przedstawione wyniki najbardziej zachęcających badań klinicznych na świecie i możliwości przyszłego rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

MEDYCZNE ROZMAITOŚCI

Cukier biały czyli czarny charakter w Twojej diecie

Produkty spożywcze odznaczające się słodkim smakiem są najchętniej wybieraną przez konsumentów grupą żywności. Jak sugerują badania, upodobanie do „słodyczy” jest wrodzone i powszechne. Niestety – słodycze w naszej codziennej diecie to głównie sacharoza. Należałoby w tym miejscu westchnąć i powiedzieć niestety, gdyż poza kaloriami, wcale nie małymi, sacharoza właściwie niczego dobrego nam nie dostarcza. Wręcz przeciwnie, często określana jest mianem "białej śmierci". Jak jest naprawdę? Sięgać po czekoladkę na pocieszenie czy nie? Słodzić czy nie słodzić? Czy „szlaban na słodycze” to rzeczywiście kara? Przyjdźcie i posłuchajcie. Zapraszamy!

RUCH I ZDROWIE

Czy warto się ruszać - jak wysiłek wpływa na organizm

Od dziecka słyszymy: „Ruch to zdrowie!”. W szkołach, przez cały czas trwania edukacji przedmiotem obligatoryjnym jest wychowanie fizyczne. Jednak również w sporcie, jak we wszystkim, należy znaleźć złoty środek. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem wysiłku fizycznego? Czy zmiany te są zawsze korzystne dla organizmu? Czy wiemy, kiedy powiedzieć: „stop”? Zajęcia będą się odbywały także w Laboratorium Badań Wysiłkowych, gdzie uczestnicy poznają wybrane metody oceny reakcji organizmu na wysiłek i wydolności fizycznej. Ciekawi? Przyjdźcie!

Geocaching, pokemony czy podchody ? - biomonitoring aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest podstawą prawidłowego stylu życia. Podczas warsztatów, pani doktor Agnieszka Chwałczyńska, przedstawi dzieciom metodę biomonitoringu ciała człowieka oraz oceny aktywności fizycznej w zależności od wieku, płci, masy ciała i sprawności fizycznej dziecka. W ramach warsztatów przeprowadzone będą trzy gry symulacyjne z wykorzystaniem dostępnych technologii: geocaching, „pokemony” oraz tradycyjna zabawa w podchody. Podczas gry mali uczestnicy będą obserwować zmiany jakie zachodzą w ich organizmach podczas podejmowania aktywności fizycznej.

TAJEMNICE ŻYWNOŚCI

Dieta wpływająca na kreatywne myślenie

W dzisiejszych czasach, półki sklepowe pękają pod ciężarem produktów, a nam – konsumentom coraz trudniej dokonać wyboru. Zastanawiamy się na co się zdecydować, aby dostarczyć organizmowi energii, która wpłynie pozytywnie na jego funkcjonowanie, która go nie obciąży, a wręcz przeciwnie – pobudzi do działania, w tym działania naszego mózgu. Na wykładzie poruszane będą kwestie naszego odżywiania i tego, jak odpowiednio dobrane produkty spożywcze mogą wpłynąć na nas pozytywnie. Nie może Was tam zabraknąć!

Co kryje się w barwach owoców i warzyw? - czyli jak rośliny wpływają na nasze zdrowie

Na pewno nie raz spotkaliście się z podziałem owoców i warzyw na kolory. Albo ze stwierdzeniem, że należy zjeść 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców w różnych kolorach dziennie, aby zapewnić sobie wystarczającą dawkę witamin. Jak to jest z tymi kolorami? Czy rzeczywiście mają one aż takie znaczenie? Na wykładzie uczestnicy dowiedzą się, czym spowodowana jest barwa owoców i warzyw, i w jaki sposób wskazuje ona na ich właściwości związane z obecnością antyoksydantów, witamin oraz mikro- i makroelementów. Doktor Remigiusz Olędzki odpowie również na pytanie, czy kupując owoc lub warzywo warto kierować się jego barwą.

MAGIA SPORTU

Lekcja bezpiecznego padania i pokaz samoobrony

W ramach kategorii: „Magia sportu” zapraszamy na krótką lekcję bezpiecznego padania zorganizowaną przez trenera judo – Waldemara Biskupa. Na zajęciach odbędzie się również pokaz mistrzów, który pozwoli uczestnikom zdobyć wiedzę dotyczącą wykorzystania padów w różnych sytuacjach życia codziennego oraz zapoznać się ze sposobami bezpiecznej asekuracji i samoasekuracji w judo. Chętni będą mogli również spróbować swoich sił w części praktycznej. Zapraszamy wszystkich chętnych – bez względu na wiek!

A Wy? Z jakiej dziedziny zgłębicie wiedzę, by zadbać o swoje zdrowie?

Dołączajcie do nas na facebooku!

 

Z.K. 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: