english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

O smogu słów kilka

Świeże powietrze. Czyste ulice miast. Dużo zieleni. Coraz więcej ludzi marzy, by stało się to rzeczywistością, chlebem powszednim. Stąd dbanie o środowisko, w którym żyjemy stało się nie tylko społecznie pożądane, ale i modne.

Głównym problemem współczesnego świata przyrody jest zanieczyszczenie powietrza. To z nim wszyscy powinniśmy walczyć szczególnie. Zanieczyszczeniem nazywamy każdą substancję w powietrzu, której stężenie jest wyższe od naturalnej. Najbardziej znanym zanieczyszczeniem sztucznym, antropogenicznym jest smog.  Jego obecność jest zależna od dwóch czynników: działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: bezwietrznej pogodny i zamglenia. W Polsce smog występuje głównie w sezonie grzewczym – od września do kwietnia.

Dlaczego jest o nim głośno? W jakim stopniu rzeczywiście może on wpłynąć na nasze zdrowie? Związki chemiczne, które wchodzą w skład smogu są czynnikami alergizującymi, mogą więc powodować astmę oraz zaostrzać przewlekłe zapalenie oskrzeli. Smog upośledza również funkcje obronne dróg oddechowych – utrudnia wymianę gazową w płucach i daje łatwy dostęp wszelakim bakteriom i wirusom.

Walka ze smogiem jest trudna, ponieważ na  niekorzystne położenie geograficzne i zjawiska atmosferyczne nie mamy wpływu. Przeciwdziałanie temu zjawisku powinno być jednak naszą naturalną reakcją. To, co możemy zrobić dla siebie, swoich najbliższych i swojego otoczenia  to ograniczanie emisji zanieczyszczeń, czyli przede wszystkim zastanowienie się, czym będziemy ogrzewać nasze domy.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym specyficznym zanieczyszczeniu powietrza, to koniecznie musicie wybrać się na warsztat przygotowany przez Dolnośląski Festiwal Nauki: „SMOG – realne zagrożenie?”. Tam profesor Izabela Sówka omówi główne przyczyny powstawania smogu letniego i zimowego, a uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie. Serdecznie zapraszamy!

 

Z.K.

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=428144 – link do zdjęcia (autor)

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: