english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Człowiek i społeczeństwo

„Człowiek i społeczeństwo” to czwarty panel naukowy, który pojawił się w naszym programie. A wewnątrz same najciekawsze zagadnienia, dotyczące tego, który powinien nas interesować najbardziej: człowieka. Festiwal z okazji jubileuszowej edycji przygotował wiele wydarzeń, podejmujących tematykę życia jednostki: od jej duchowości, po politykę i prawo.

PRAWO I EKONOMIA

Bądź przedsiębiorczy! Załóż własną firmę!

Czy chcesz zostać najbogatszym człowiekiem świata? Być może marzy ci się, aby w przyszłości zarządzać dużym przedsiębiorstwem lub założyć własną firmę? Jeżeli tak, to zapraszamy do udziału w warsztacie przygotowanym przez Dolnośląski Festiwal Nauki. Na zajęciach prowadzący przedstawią od czego zaczynały największe firmy świata oraz zaproszą słuchaczy, by stanęli przed trudnym wyzwaniem, jakim bez wątpienia jest stworzenie własnego przedsiębiorstwa. Przyjdźcie koniecznie!

Co powinniśmy wiedzieć o dawstwie szpiku - niezbędnik prawny

Komórki krwiotwórcze, których źródło stanowi między innymi szpik kostny, znajdują współcześnie szerokie zastosowanie w leczeniu takich chorób jak białaczka, szpiczak mnogi czy anemia sierpowata. Celem wykładu połączonego z dyskusją jest zbudowanie świadomości prawnej w zakresie dawstwa szpiku poprzez przedstawienie tej problematyki w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Jeśli nigdy nie przyjrzałeś się temu zjawisku pod tym kątem, to ten wykład jest dla Ciebie!

MEANDRY POLITYKI

Warsztaty negocjacyjne - jak odnieść sukces w dyplomacji, handlu i życiu codziennym

Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy będą mieli możliwość poznania tajników warsztatu negocjatora, a także wziąć udział w symulacjach negocjacji. Zajęcia posłużą poznaniu najważniejszych technik i taktyk debatowych, a także wprowadzeniu w zasady, dzięki którym można odnieść komunikacyjny sukces.

PROBLEMATYKA SPOŁECZNA

Jak skutecznie się komunikować?

Pewnie wielu z nas na co dzień doświadcza nieporozumień i niedomówień. Gdy nie wiemy, jak się zachować gdy ktoś nas krytykuje lub jak odmawiać w trudnych sytuacjach, niejednokrotnie wprowadzamy się w złe samopoczucie i odczuwamy ogólne niezadowolenie. Jeśli pragniesz poznać tajniki efektywnej komunikacji, te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z nich o skuteczności komunikatu „ja”, radzeniu sobie z krytyką, a także – jak wzbogacić komunikację werbalną komunikacją niewerbalną. Serdecznie zapraszamy!

Nie tylko rozmowa kwalifikacyjna - czyli o różnych technikach selekcji kandydatów na stanowiska pracy

Niewątpliwie istotną częścią życia człowieka jest praca. Aby zdobyć wymarzony zawód na upragnionym stanowisku należy odpowiednio zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Na temat standardów dotyczących zawartości i wyglądu CV czy listu motywacyjnego, napisano już wiele poradników. W Internecie odnaleźć też można liczne wskazówki dotyczące przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcy stosują jednak więcej technik selekcji kandydatów do pracy niż tylko analiza dokumentów aplikacyjnych i wywiad. Niektóre z nich mogą wydać się zaskakujące. Udział w wykładzie będzie doskonałą okazją, by zdobyć wiedzę dotyczącą tego, jak właściwie przygotować się do uczestniczenia w spotkaniach rekrutacyjnych.

Jak zarządzać czasem?

Doba ma 24 godziny i nic tego nie zmieni. Jeśli wciąż brakuje Ci na wszystko czasu, a w nocy nie śpisz, bo w ciągu dnia nie udało Ci się zrobić tego, co powinno być gotowe i nie wiesz gdzie podział się Twój wolny czas, to koniecznie wybierz się ten warsztat. Prowadząca – pani Joanna Żygadło – podzieli się skutecznymi wskazówkami, jak zaplanować pracę tak, by zdążyć ją wykonać w trakcie tygodnia, a przy tym wygospodarować jeszcze trochę czasu dla siebie. Przyjdź i dowiedz się, jak efektywnie zarządzać czasem, a Twoje życie stanie się spokojniejsze i lepiej zorganizowane!

WOJSKO I OBRONNOŚĆ

Formy nauki oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich

W trakcie zajęć – kapitan Jerzy Kaczmarczyk – pokaże w jaki sposób udoskonalić umiejętności strzeleckie oraz jak korygować błędy w celowaniu. Uczestnikom przedstawi również tajniki trzymania broni oraz przyjmowania właściwej postawy strzeleckiej z wykorzystaniem broni pneumatycznej i ASG.

FILOZOFIA – UMIŁOWANIE MĄDROŚCI

Wykreuj swoje ciało!

Ekspresja, wyrażanie siebie ma dla człowieka wielkie znaczenie. Szukamy wciąż nowych sposobów, by zrobić to najlepiej, jak umiemy. Najprostszym sposobem na uzewnętrznienie własnych przekonań i emocji jest relacja z ciałem: tatuowanie, przekłuwanie, malowanie, nacinanie, otwieranie. Współczesny człowiek ma również wiele możliwości udoskonalania go: od chirurgii plastycznej, poprzez modę i sport do zabiegów upiększających włącznie. Ze światem zewnętrznym ciało jest więc połączone wieloma skomplikowanymi relacjami. Nosząc na sobie różne znaki i symbole, informujemy innych o naszych poglądach, postawach i gustach. W tym kontekście nasuwa się wiele pytań filozoficznych: w jakim stopniu pod tą powierzchnią znaczeń można mówić o osobistych, własnych wyborach? W jaki sposób za pomocą ciała doskonalić ducha, kształtować własne zdanie, być oryginalnym? W jakim stopniu kwestia trwałej zmiany w naszym ciele jest naszą niezależną decyzją? Na ile to wszystko ma związek z byciem sobą? Zapraszamy na wykład!

TEOLOGIA – O BOGU, CZŁOWIEKU I ŚWIECIE

Rola religii w rozwoju cywilizacji zachodniej

Religia towarzyszyła kształtowaniu cywilizacji zachodniej niemal od samego początku jej istnienia. Była ona obecna wszędzie tam, gdzie był człowiek. Ludzie od zawsze szukali tego, co transcendentne. Jednak współcześnie to sekularyzm odgrywa główną rolę w społeczeństwach Zachodu. Czym może to skutkować? Czy można mówić o zagrożeniach płynących ze „świeckości” jako przewodniej myśli? Zapraszamy na wykład doktora Rafała Szopy, który odpowie na pytanie o wpływ religii na dzieje Zachodu i obecny stan duchowy cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

Zapraszamy Państwa do udziału w naszych imprezach. Wydarzeń jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: