english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się w Wałbrzychu?

Wałbrzych słynie przede wszystkim z Zamku Książ, który jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow i Winston Churchill.

Wałbrzych jest też kolejnym wyjątkowym festiwalowym miastem. XIX Dolnośląski Festiwal Nauki trwał tam najdłużej, bo aż 16 dni! Odbyło się 116 imprez. Do wyboru były warsztaty chemiczne, biologiczne, fizyczne, językowe, humanistyczne, plastyczne.

Podczas warsztatów z wykorzystaniem materiału kostnego pt. Wiedza ukryta w ludzkich szczątkach kostnych uczestnicy najpierw poznalipodstawowe metody określania płci i wieku na materiałach szkieletowych, wykorzystywanych w antropologii. Następnie uczniowie mieli za zadanie samodzielnie określać płeć i wiek osobników na podstawie czaszek. Podczas warsztatów wykorzystano materiały z kolekcji osteologicznej Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolejne zajęcia warsztatowe pt. Co w trawie siedzi? Izolacja i rozdział barwników roślinnych również poprzedzono krótką, lecz bardzo interesującą prelekcją na temat barwników roślinnych, ich roli i funkcji w fizjologii roślin. W ramach zajęć praktycznych uczestnicy własnoręcznie wykonywali izolację chlorofilu, barwnika wchodzącego w skład większości roślin, odpowiedzialnego za ich zielone zabarwienie; karotenu i innych barwników roślinnych, również tych, których zwykle nie widać gołym okiem. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z metodą chromatografii cienkowarstwowej, która znalazła zastosowanie do rozdziału związków chemicznych w diagnostyce i kryminalistyce.

Odrobinę egzotyki i ciepła wniosło spotkanie Siedem barw Japonii. Impreza odbyła się w kilku blokach tematycznych obejmujących: geografię, historię, sztukę, obyczaje, język, religię i sport Japonii. Zaprezentowane zostały między innymi oryginalne, tradycyjne japońskie stroje, a także japoński alfabet: hiragana i katagana. Przy użyciu zestawu kreślarskiego można było zgłębić tajniki japońskiego pisma. Gospodarze i goście obejrzeli również mini spektakl tradycyjnego teatru Kabuki.

Ponadto sportowych emocji dostarczyły festiwalowym gościom zajęcia ruchowe Doskonalenie wybranych elementów techniki i taktyki gry w piłkę siatkową w oparciu o gry i zabawy z piłką oraz Piłkarska karuzela. W ramach pierwszej imprezy przedstawiono gry i zabawy stosowane w nauce gry w piłkę siatkową. Zakres ćwiczeń był dostosowany do płci, wieku i zaawansowania ćwiczących. Prowadzący zademonstrował różnego rodzaju praktyczne zabawy ruchowe, doskonalące takie elementy techniki gry jak: poruszanie się po boisku, odbicia piłki sposobem górnym i dolnym, zagrywkę i zbicie piłki oraz zastawianie. Drugie spotkanie było atrakcyjnymi i profesjonalnie przygotowanymi zajęciami piłkarskimi, w których znalazły się elementy doskonalące technikę użytkową, kształtujące motorykę (szybkość, zwinność, koordynację wzrokowo-ruchową) oraz rozwijające orientację przestrzenną. W programie nie zabrakło różnego rodzaju zabaw i gier ruchowych z wykorzystaniem piłek.

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy, a do Wałbrzycha zapraszamy za rok!

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: