english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozmowa z ...

Rozmowa z Tadeuszem Doboszem, czyli "Porozmawiajmy o obrzydliwościach"

- Zbrodnie nie są częściej popełniane. Są tylko lepiej nagłośnione - mówi profesor Tadeusz Dobosz z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Uważa, że polskie dzienniki bardziej, niż programy informacyjne, przypominają kroniki kryminalne. I to stąd bierze się przekonanie o tym, że świat schodzi na psy. - Pamiętam, jak pracowałem w policyjnym laboratorium. Działy się te same obrzydliwości. Nawet słynna sprawa z dziećmi w beczkach to powtórzenie historii...

Jednak to nie oznacza, że o tych obrzydliwościach w ogóle nie powinno się mówić. Profesor jest przekonany, że nawet o pedofilii da się rozmawiać kulturalnie. I warto, bo to, co się powie, może się przydać przy kształtowaniu odpowiednich zachowań i postaw. Jednym z takich nieprzyjemnych tematów, które porusza profesor Dobosz, jest terroryzm. - “Co każda dziewczyna i chłopiec powinni wiedzieć o terrorystycznych atakach bombowych” to jeden z moich ulubionych wykładów, jakie prowadzę podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - mówi.

Podczas prelekcji obecni mogą się dowiedzieć o najważniejszych faktach związanych z odpowiednim zachowaniem się w sytuacji zamachu bombowego. - Jedna z podstawowych rzeczy? Nieszczęścia chodzą parami. Jeśli gdzieś słychać wybuch, to najczęściej ma on na celu wywołać zamieszanie i przyciągnąć gapiów, którzy padną ofiarą drugiej bomby. Dlatego to ucieczka powinna być pierwszym odruchem - przestrzega profesor Dobosz.

Mniej nieprzyjemny, ale równie kontrowersyjny temat, który podczas swoich prelekcji porusza naukowiec, to genetycznie modyfikowana żywność. - To nie tak, że GMO jest w pełni bezpieczne i dlatego powinno się pozwolić na badania i produkcję z nim związane. Chodzi o to, że trzeba na tę sprawę spojrzeć bardziej globalnie - tłumaczy naukowiec.

Uważa, że każdy przełom w rozwoju technologicznym ludzkości miał zarówno swoje jasne, jak i ciemne strony. Od udomowienia zwierząt, które zaraziły nas swoimi chorobami, jak gruźlica, przez rolnictwo i osiadły tryb życia, a z nimi choroby cywilizacyjne, po motoryzację, której zawdzięczamy niebywałe ilości wypadków. - Ludzkość nie zrezygnuje z wygody, jaką dają wszystkie te zdobycze nauki, prawda? Dlaczego więc blokować dalszy jej rozwój? - zauważa profesor.

Kolejnym argumentem ma być to, że, jako Europa, mamy szansę stanąć w centrum tego rozwoju. - Łatwo wskazać tereny, na których następowały kolejne przełomy technologiczne. Udomowienie zwierząt - żyzny półksiężyc, rolnictwo - Bliski Wschód, chemia i matematyka - Rzym - wymienia specjalista. - Teraz raczej o tych miejscach niewiele słychać. A bioinżynieria to w ponad dziewięćdziesięciu procentach USA i Kanada. Ale Europa ma swoich naukowców i uniwersytety, ma szansę się na to załapać - podkreśla.

Do tematyki medycyny, która może wesprzeć seniorów, ma równie niekonwencjonalne podejście. Zamiast skupić się na witaminach i lekarstwach, mówi o technologii. - Egzoszkielet, a więc coś, co przypomina kombinezon i pozwala żołnierzowi przejść wiele kilometrów z obciążeniem kilkuset kilogramów, może pomóc osobom z niedowładem kończyn - opowiada profesor. - A implanty ślimakowe, a więc takie, które wspomagają słuch, to nie tylko cyborgizacja, ale też ogromna pomoc dla osób niedosłyszących.

Prof. dr hab. Tadeusz Dobosz, biolog ze specjalizacją w biochemii, jest kierownikiem Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z Dolnośląskim Festiwalem Nauki jest związany od 1999 roku. Jego główne zainteresowania naukowe to genetyka sądowa i medycyna molekularna.

W ramach XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprowadzi dziesięć imprez, na większość obowiązują zapisy:
Dwugłos (lub trójgłos) o GMO”: 22 września, Wrocław >>szczegóły

Co każda dziewczyna i chłopiec powinni wiedzieć o... terrorystycznych atakach bombowych”:
22 września, Wrocław >>szczegóły
15 października, Dzierżoniów >>szczegóły
22 października, Lubin >>szczegóły

Nowe światełka nadziei w medycynie”:
23 września, Wrocław >>szczegóły
1 października, Głogów >>szczegóły
15 października, Dzierżoniów >>szczegóły

Niezwykłe DNA - biokomputer i materiał budulcowy”:
8 października, Bystrzyca Kłodzka >>szczegóły

Historia genetyki sądowej w Breslau i we Wrocławiu”:
16 października, Wałbrzych >>szczegóły

Cuda współczesnej medycyny”:
16 października, Wałbrzych >>szczegóły
22 października, Lubin >>szczegóły

Marta Bigda

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: