english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozmowa z ...

Rozmowa z Pawłem Zagożdżonem, czyli "Broń na niedźwiedzia, skalne śledztwo i wyczuwanie kamieni"

Z wakacji nad Bałtykiem zawsze wracał z torbą kamieni, pokój pękał od nich w szwach. Rodzicom-geografom niespecjalnie to przeszkadzało, bo rozumieli fascynację swojego syna. - Patrzyłem na swoją kolekcję i zastanawiałem się: “Dlaczego ten kamień jest kolorowy? Czemu kryształek jest kryształkiem?” - wspomina dr Paweł Zagożdżon, geolog z Politechniki Wrocławskiej. - Żeby się dowiedzieć, trochę już później, zdecydowałem się na studia na wydziale nauk przyrodniczych.

I nie pożałował. Dzięki nim mógł przeżyć takie przygody jak te na Spitsbergenie, największej norweskiej wyspie. Wraz z zespołem naukowców ze swojej uczelni udał się tam dwukrotnie. Sprawdzał w jaki sposób cofa się czoło lodowca, bo to mogłoby dać odpowiedzi na pytania związane z ociepleniem klimatu. - Używa się do tego kamery termowizyjnej i pobiera próbki - tłumaczy dr Zagożdżon. - Najciekawsze z tego wszystkiego są zebrane dane, ale to nie tak, że nie ma też emocji...

Na Spitsbergenie jest obowiązek chodzenia pod bronią, której ma się nadzieję nie użyć. Niedźwiedzie polarne nie przejmują się przecież oznaczeniami politechniki. To jednak nie jedyny element takiej wyprawy, który wywołuje emocje. - Kiedy miałem tam jechać po raz pierwszy najbardziej bałem się dnia polarnego. Myślałem: “Jak ja będę spać mając cały czas słońce nad głową?” - wspomina naukowiec.

Okazało się, że zmęczenie wygrywa nawet z wiecznym dniem. A jeśli nie, nadal da się znaleźć jasne strony. - O drugiej w nocy, gdy moi koledzy śpią, mogę wyjść w teren i kontynuować badania, jakby to była druga po południu - uśmiecha się.

Geologia, jednak, to nie tylko odkrycia na lodowym pustkowiu. To również spostrzeżenia we własnym mieście. - We wrocławskim domu handlowym “Feniks”, nad jedną z wind na parterze, możemy zobaczyć skamieniałego amonita, głowonoga, w charakterystycznej pomarańczowej, gruzłowatej skale - zdradza geolog.

W Polsce szczególnie bogate w tajemnice geologiczne jest Kłodzko, gdzie dr Zagożdżon, wraz z żoną, również geologiem, i Akademią Przygody, opracował sieć tras geoturystycznych.  Obecnie można tam organizować wycieczki, a w ich ramach skalne śledztwo. - Mnóstwo rzeczy pozostaje niezauważonych, gdy przechodzi się obok, na przykład, takiej twierdzy w Kłodzku i nie patrzy na strukturę skał - mówi naukowiec. - A przecież wystarczy trochę lepiej się przyjrzeć i zastanowić. Wtedy staje się jasne, że tajemnicza stalowa szyna w podnóżu twierdzy została tam umieszczona, by uskok w skale nie spowodował osunięcia się części muru.

Skały mogą być interesujące nawet dla... niewidomych. - Jak pokazać kryształ, czy kamień, komuś, kto nie widzi? Kiedy po raz pierwszy zostałem poproszony o zorganizowanie zajęć dla niewidomych dzieci, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, właśnie to pytanie sobie zadałem - opowiada naukowiec. - I wtedy dotarło do mnie, że przecież obok koloru, czy struktury, w opisie skał podaje się gęstość, fakturę i zapach.

Wspólnie z żoną opracował więc warsztaty z "wyczuwania kamieni". Dzieci mogły powąchać siarkę, posmakować soli, a także porównać w dłoniach ciężar różnych kryształów.

Dr Paweł Zagożdzon jest wykładowcą Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Z Dolnośląskim Festiwalem Nauki pozostaje związany od 2005 roku. Jego aktywność naukowa koncentruje się obecnie na badaniach w dawnych wyrobiskach górniczych i na Spitsbergenie. Oprócz tego, współpracuje przy tworzeniu portalu Geo-turystyka.pl, gdzie można znaleźć wytyczone przez niego trasy geoturystyczne i pod jego przewodnictwem z nich skorzystać.

Podczas XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poprowadzi cztery imprezy, na wszystkie wymagane są zapisy:

“Wyczuwanie kamieni (warsztat dla dzieci niewidomych)”, 22 września, Wrocław. >>szczegóły
“Kamienne zwierzęta (warsztat dla dzieci niewidomych)”, 23 września, Wrocław. >>szczegóły

 “Geoturystyka miejska w Kłodzku”, 9 października, Kłodzko. >>szczegóły

“Magia geologii w Kłodzku - o wiedzy i pięknie zaklętych w kamieniu”, 9 października, Kłodzko. >>szczegóły

Marta Bigda

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       *

Znajdź nas: