english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

"Poetą jest ten, który pisze wiersze I ten, który wierszy nie pisze". Mężczyzna niezwykły. Tadeusz Różewicz

Dramaturg, prozaik, scenarzysta, poeta. Przede wszystkim poeta. Silnie związany z Wrocławiem. Czwarty z pięciorga dzieci Władysława i Stefanii. Tadeusz Różewicz.

Urodził się w Radomsku 1921 roku, zmarł we Wrocławiu w 2014. Miłość do sztuki i literatury zaszczepił w nim starszy brat – Janusz Różewicz. To z nim, w czasach szkolnych, wspólnie czytał: „Ferdydurke”, „Motory”, „Król Ubu” oraz czasopisma: „Skamander” czy „Wiadomości Literackie”.  Bracia studiowali między innymi poezję Leśmiana oraz Przybosia – późniejszego mistrza Tadeusza. Robili to z własnych chęci, potrzeby serca. To Janusz Różewicz był pierwszym z braci, który swoją twórczość publikował w gazetach. Jednak gdy Tadeusz wydawał „Echa leśna” – uznane za jego właściwy debiut – Janusz napisał: „Ty będziesz lepiej pisał ode mnie, będziesz lepszym poetą...”.

Tadeusz Różewicz miał wiele pomysłów na to, jak ma wyglądać jego przyszłość. Zdawał do Liceum Pedagogicznego w Piotrkowie Trybunalskim, jednak nie zaliczył egzaminu z powodu śpiewu. Był w trakcie starań o przyjęcie do Liceum Leśnego w Żyrowicach lub szkoły Marynarki Handlowej w Gdyni, gdy wybuchła wojna. Pracował jako goniec i magazynier w Kreishauptmannschafcie w Radomsku, a jako pracownik magistracki w kwaterunku prowadził ewidencję komornego. Został nawet uczniem stolarskim w Fabryce Mebli Giętych Thonet!

Imał się wielu zajęć, jednak z pewnością większość czytających poezję, jest mu wdzięczna, że zdecydował się zostać wieszczem. Początkowo pisał fraszki i humoreski utrzymane w tonie patriotycznym. Jednym z największych dokonań Różewicza jest nadanie nowego kształtu liryce - nurtu poezji odbudowującej sens po tragedii Auschwitz. Było to – według Theodora Adorno – podjęcie się niemożliwego. Różewicz mimo tej tezy, stworzył poezję przede wszystkim potrzebną ludziom. Jego słowa bolą, wzruszają, dotykają serca.

Różewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za „twórczość całego życia” oraz otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom poetycki „Matka odchodzi”. Był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jednak nagrodę w tamtym czasie otrzymał Czesław Miłosz. Nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów – jego książki przełożono na 49 języków.

W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki poświęcił Tadeuszowi Różewiczowi dwa wydarzenia: spektakl/pokaz: „Tadeusz Różewicz - "Gigant literatury", autor "Światowego Hymnu Książki”” oraz pokaz: „Biurko Różewicza”. Koniecznie bądźcie z nami! 

 

Z.K.

 

fot.: TOMASZ STANCZAK / AGENCJA GAZETA

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: