english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Mężczyzna niezwykły. Karol Maciej Szymanowski

Karol Szymanowski. Pianista, pedagog, pisarz. Obok Fryderyka Chopina uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.  

Szymanowski wychowywał się w rodzinie, która kochała muzykę. Jego ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, brat – Feliks był pianistą, a siostra – śpiewaczką sopranową. Karol, od siódmego roku życia, uczył się w domu, a głównym ośrodkiem zainteresowań była nauka muzyki. Pieczę nad rozwijaniem zdolności młodego Szymanowskiego najpierw miał ojciec, a następnie Gustaw Neuhaus – lokalny nauczyciel muzyki. Studiował u Marka Zawirskiego oraz u profesora Zygmunta Noskowskiego. Do tworzenia swoich kompozycji muzycznych inspirował go między innymi Ryszard Strauss oraz Claude Debussy.

Zarówno stworzona przez Szymanowskiego opera „Król Roger”, jak i napisana przez niego powieść „Efebos”, są świadectwem homoseksualizmu kompozytora. Poruszają one wprost tę tematykę i są dedykowane kochankowi pianisty – Borysowi Kochno. Borys był tancerzem, pochodzącym ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny. Mimo, że powieść spłonęła we wrześniu 1939 roku, to jeden z rozdziałów – dedykowany właśnie Kochno – ocalał. Fragment ten wydano w Niemczech. Karol Szymanowski otrzymał Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za swoją twórczość literacką w latach trzydziestych.

Homoseksualizm Szymanowskiego nie sprawił bynajmniej, że młode kobiety przestały się nim interesować. Dowodem jest tragiczne, do dziś nie wyjaśnione, samobójstwo Jadwigi Janczewskiej – narzeczonej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Legenda głosi, że jej zaplanowana śmierć – pod Skałą Pisaną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach – była skutkiem głębokiego uczucia, żywionego do Szymanowskiego, które nigdy nie miało się ujawnić.  

Willa „Atma” w Zakopanem od 1930 roku została stałym miejscem zamieszkania kompozytora, który cierpiał na gruźlicę. Z tego miejsca kierował Akademią Muzyczną w Warszawie, oraz wyjeżdżał na leczenie do szwajcarskich sanatoriów. Wkrótce potem gruźlica zaatakowała gardło kompozytora, wskutek czego Szymanowski nie był w stanie niczego jeść. Zmarł 29 marca 1937 roku w czasie snu, w klinice Du Signal, w Lozannie.

Pani Magdalena Wiącek, z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki organizuje wystawę, poświęconą temu wielkiemu kompozytorowi w 80. rocznicę jego śmierci. Będzie ona przygotowana w oparciu o zbiory Biblioteki Głównej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy!

 

Z.K.

 

źródło: https://www.szymanowskiquartet.com/karol-szymanowski/

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: