english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Siostry nieobliczalne - matematyka, fizyka, astronomia

Dziewiąty panel dwudziestego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest w całości oddany naukom ścisłym. Znajdziemy w nim trzy kategorie: „Kalejdoskop matematyczny”, „Spektrum fizyczne” oraz „W drodze do gwiazd”. Ciekawe wykłady, odkrywcze laboratoria, zapierające dech w piersiach pokazy – a to wszystko po to, by niejednego nieprzekonanego przekonać, że każda z „sióstr” może zachwycić.

KALEJDOSKOP MATEMATYCZNY

Maraton matematyczny

Maraton matematyczny to jeden z najbardziej emocjonujących konkursów przygotowanych przez DFN. Test eliminacyjny trwa 45 minut. Wyniki ogłaszane są po 15 minutach od zakończenia i po południu danego dnia na stronie internetowej http://fmw.uni.wroc.pl.

Eliminacje dla szkół wrocławskich odbędą się 21 września, natomiast 22 września – dla pozawrocławskich. Finał – 23 września – polega na pisaniu kolejnych rund przez 40 minut, o kolejnych pełnych godzinach. W każdej rundzie odpadają zawodnicy z najsłabszymi wynikami. Zawodników kończących Maraton po godzinie 22, musi odebrać pełnoletni opiekun. Uczestnicy biorący udział w Maratonie powyżej 10 godzin otrzymają napoje i prowiant. Kończący udział po 24 mogą liczyć na miejsce do spania na podłodze w Instytucie Matematycznym (należy zabrać karimatę i śpiwór). Pamiętajcie o przyborach do pisania!

 

Matematyk w kasynie

Liczenie kart w kasynie jest nielegalne. Jednak czy jest ktoś, kto nie chciałby posiadać takiej umiejętności? Podczas wykładu przedstawiona zostanie strategia, dzięki której z bardzo dużym prawdopodobieństwem można wygrać małą kwotę w kasynie. Profesor Buraczewski opowie uczestnikom również o studentach MIT (Massachusetts Institute of Technology), którzy wygrali w lotto 8 milionów dolarów. Celem wykładu będzie wyjaśnienie prawa wielkich liczb. Czujemy, że może być tłoczno!

 

Matematyk-humanista

Humanista dąży do prawdy. Humanista stawia człowieka w centrum życia. Humanista wyklucza egoizm. Dlaczego więc tak powszechne jest rozdzielanie nauk na ścisłe i humanistyczne? Czy jedne wykluczają drugie? Dlaczego Hans Freudenthal powiedział, że spośród nauk humanistycznych, matematyka jest tą najbardziej humanistyczną? Na te wszystkie pytania uczestnicy uzyskają odpowiedź na wykładzie, podczas którego prowadzący postara się wyjaśnić, dlaczego matematyk to – od lat – jeden z najlepszych zawodów świata.

 

SPEKTRUM FIZYCZNE

Fizyka wody - o niezwykłych właściwościach wody

Woda. Mamy z nią kontakt codziennie, stanowi ona około 70 procent masy naszego ciała, wydaje się, że wiemy o niej wszystko. Tymczasem – woda jest jedną z najbardziej niezwykłych substancji chemicznych na Ziemi. Jakie jest jej znaczenie biologiczne i dlaczego zawdzięczamy jej życie? Czy woda występuje tylko na naszej planecie? Woda jest cieczą, która ma swoje dziwne zachowania, a na wykładzie prowadzące spróbują wyjaśnić kilka z nich. Wytłumaczą między innymi dlaczego pomimo swojej małej masy cząsteczkowej, woda ma bardzo wysoką temperaturę wrzenia oraz dlaczego gorąca woda w pewnych warunkach zamarza szybciej. Myślicie, że możliwe jest jednoczesne wrzenie i zamarzanie wody?Dowiecie się na spotkaniu! Warto przyjść i zebrać jak najwięcej informacji, skoro w większości jesteśmy…właśnie nią!  

 

Jak wyhodować kryształ?

Każdy z nas słyszał o ciałach stałych i kryształach, ale czy każdy wie czym są? W czasie zajęć prowadzący udzieli odpowiedzi na szereg pytań związanych z różnicami między tymi dwoma stanami skondensowanymi. Pokaże jak odróżnić ciało stałe od kryształu i wytłumaczy dlaczego mówi się, że kryształy się hoduje – nie otrzymuje. To piękne, uporządkowane ciało stałe kryje w sobie wiele tajemnic, które tylko czekają na to, aż je odkryjecie!

 

W DRODZE DO GWIAZD

Światło gwiazdy jest jak "DNA"

Biolodzy chcąc określić pewne cechy organizmów żywych badają ich DNA, które tworzy geny. Co jednak mają zrobić astronomowie? Badają przecież obiekty położone setki, a nawet miliardy lat świetlnych od Ziemi - miejsca, w które nigdy nie dotrzemy jako ludzie, z których nigdy nie pobierzemy żadnych próbek. Odpowiedzią jest emitowane światło pełniące dla astronomów funkcję "DNA" odległej gwiazdy, galaktyki czy nawet planety. Warsztaty będą tłumaczyły w jaki sposób naukowcy - dzięki badaniu widma gwiazd - są wstanie określić ich temperaturę, odległość a nawet skład chemiczny. Zaprezentowany zostanie spektroskop wraz z trzema rodzajami widm, które występują w przyrodzie. Po właściwych zajęciach, jeżeli pogoda na to pozwoli, będą możliwe obserwacje teleskopowe Słońca. Kto już nie może się doczekać?

 

Wszystkich – nawet tych nadal nieprzekonanych, że każdy matematyk to jednocześnie humanista – zapraszamy na imprezy z panelu „Matematyka, fizyka, astronomia – trzy siostry”. Będzie ciekawie, to możemy obiecać!

 

Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: