english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Kobieta niezwykła. Maria Teresa Habsburg

Kobiet niezwykłych, nietuzinkowych w historii świata nie brakuje. Całkiem niedawno na naszej stronie pojawił się artykuł o jednej z nich – Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś, w paru zdaniach, zostanie zarysowany profil kolejnej kobiety, którą to bez zawahania można zaliczyć do grona wybitnych – cesarzowej Marii Teresy. Na 2017 rok przypada bowiem jej 300. rocznica urodzin.

Maria Teresa austriacka urodziła się w 1717 roku. Należała do dynastii Habsburgów, była królową Węgier i Czech, niekoronowaną cesarzową od 1745. Jej narodziny nie były entuzjastycznie przyjęte. Oczekiwano męskiego potomka do przejęcia władzy. Aby władza przeszła z ojca na córkę – z Karola VI Habsburga na Marię Teresę – ten przeprowadził wojnę o sukcesję austriacką, której skutkiem był wydany przez niego edykt z 19 kwietnia 1713 r., głoszący, że posiadłości Habsburgów będą niepodzielne oraz mogą być dziedziczone przez kobiety. Maria Teresa przejęła rządy w 1745 roku.

Jednak przed objęciem władzy, Marię Teresę należało odpowiednio wydać za mąż – wybór padł na księcia Lotaryngii Franciszka Stefana i…była to decyzja doskonała. Franciszka i Marię połączyło prawdziwie głębokie uczucie, dzięki któremu stworzyli oni bardzo zgodne małżeństwo. Cesarzowa wydała na świat szesnaścioro dzieci, w tym jedenaście córek, z których każda na pierwsze imię otrzymała Maria.

Cesarzowa była kobietą wielu talentów. Potrafiła strzelać z łuku oraz strzelby, żywo interesowała się historią, grała na fortepianie i miała iście operowy głos. Sama cesarzowa pod koniec życia stwierdziła, że „mogłaby być pierwszą virtuosa Europy”.

29 listopada 1780 roku Maria Teresa obudziła się o piątej nad ranem i nakazała natychmiast przynieść sobie kawę. Następnie odbyła wiele rozmów z cesarzem Józefem II Habsburgiem – swoim synem, z którym współrządziła po śmierci swojego męża. Pod wieczór nagle dostała ataku duszności. Próbowała wstać z fotela, ale opadła natychmiast na sofę. Syn miał zwrócić jej uwagę: „Wasz Majestat leży źle”. Maria Teresa odpowiedziała mu: „Tak, ale wystarczająco dobrze, aby umrzeć”. To były jej ostatnie słowa.

Gorąco zapraszamy na wykład, podczas którego prowadząca z większą dokładnością opowie historię tej niezwykłej kobiety. Tę absolutnie inspirującą postać, która już na zawsze zapisała się na kartach historii, po prostu trzeba poznać!

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: