english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Myślisz, że o Ziemi wiesz wszystko?

NAUKI O ZIEMI

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym, wzrasta także świadomość, że każda decyzja podjęta przez człowieka w celu polepszenia standardów życia, ma swoje konsekwencje w przyrodzie. Biorąc pod uwagę, że na Ziemi nic nie zostało nam dane raz na zawsze, warto zastanowić się, co zrobić, by ją chronić, by służyła nam jak najdłużej.
 
„Zrozumieć globalne ocieplenie”
Globalne ocieplenie to w najprostszych słowach podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni Ziemi, które jest obserwowane od połowy XX wieku. Na wykładzie zorganizowanym przez Dolnośląski Festiwal Nauki, w popularno-naukowej oprawie przedstawione zostaną podstawowe mechanizmy klimatyczne, które prowadzą do globalnych zmian klimatu. Uczestnicy dowiedzą się jaki wpływ na ziemski klimat ma dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane. Dodatkowo prowadzący opowie o potencjalnych skutkach zmian klimatycznych oraz przyczynach, dla których pogląd, że to człowiek odpowiada za globalne zmiany klimatyczne jest kontrowersyjny i w wielu miejscach nieakceptowany. Czy warto być? Oczywiście, że warto!
 
„Świat Recyklingu”
O recyklingu, jako metodzie ochrony środowiska, jest głośno już od jakiegoś czasu. Wszyscy wiemy, jak jest ważny i że powinniśmy czynnie w nim uczestniczyć, by chronić naszą Matkę Ziemię. Jak robić do sprawnie i dobrze? Tak, by nie musieć się nad tym zastanawiać? Wykład i pokaz obejmie zagadnienia związane z recyklingiem odpadów gromadzonych w gospodarstwach domowych, czyli nam najbliższych. Młodzi uczestnicy zapoznają się także ze sposobami zagospodarowania odpadów poprzez różne gry i zabawy. To świetna okazja, żeby zacząć wspierać rozwijanie dobrych wartości u najmłodszych!
 
„Czy Darwin pobłądził? Pasjonujący spór kreacjonistów z ewolucjonistami okiem geologa”
Rewolucyjna hipoteza Darwina o ewolucji świata organicznego stała się przełomem w biologii,
wstrząsnęła wierzeniami religijnymi i dotychczasowym przekonaniem o wyjątkowości człowieka. Czy w trwającym setki milionów lat procesie powolnych, ciągłych przemian jednych form życia w drugie, jest miejsce na boski akt stworzenia? Skoro wszystkie gatunki wywodzą się od wspólnego przodka, to czyż nie dotyczy to i człowieka? A jeśli jesteśmy takim samym efektem walki o byt i doboru naturalnego, jak storczyk, dżdżownica lub żyrafa, to co z ideą człowieka stworzonego na podobieństwo Boga? Nic dziwnego, że koncepcje Darwina były usilnie podważane przez współczesnych mu kreacjonistów. Kwestionowano wiek Ziemi, wskazywano na unikalność cech ludzkich, brak form pośrednich między grupami kopalnych zwierząt i szybkość oraz dużą skalę wielu procesów geologicznych i biologicznych sprzeczną z darwinowskim poglądem o ustawicznym, ale wolnym i stopniowym nawarstwianiu się zmian. Rozwój biologii, paleontologii i nauk o Ziemi sprawił, że ewolucjonizm jest obecnie czymś innym niż w czasach Darwina, jednak spór kreacjonistów z tą teorią nie cichnie. Czy rzeczywiście Darwin się pomylił, a liczne fakty negują istnienie ewolucji biologicznej jak głoszą kreacjoniści? A może odwrotnie – teoria ewolucji ma się znakomicie, zaś zarzuty jej krytyków mają znikomą wartość? Odpowiedzi na to pytanie poświęcony będzie proponowany wykład multimedialny. My nie możemy się doczekać!
 
„Jak działa magma?”
Magma to gorąca, stopiona masa krzemianów i glinokrzemianów z domieszkami tlenków i siarczków, z dużą ilością wody i gazów, powstająca w głębi Ziemi. Jest wyjątkowo interesującą substancją, głównie dlatego, że dla przeciętnego człowieka – niemożliwą do zaobserwowania. W najlepszym razie, ma on szansę, by zobaczyć magmę, wydostającą się na powierzchnię ziemi – lawę. Jednak na co dzień – zarówno magma, jak i lawa – znajduje się poza zasięgiem każdego z nas. Dlatego nasi uczestnicy będą mogli na własnej skórze poczuć jak zachowuje się magma – na przykładzie cieczy nienewtonowskiej – kiedy płynie i kiedy tworzy skałę. Uczestnikom dane będzie poznać także jej właściwości w różnych warunkach.
 
Ten panel w całości przygotowuje RawMaterials! Wśród szesnastu imprez, w tym panelu znalazła się również gra terenowa z wykorzystaniem GPS Tracker – Geocatching. Gra polega na poszukiwaniu ukrytych przez innych uczestników skrzynek. Skrzynki te, to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Zapewniamy najlepsze wrażenia i świetną zabawę!
 
Imprezy z panelu „Nauki o Ziemi” muszą obowiązkowo trafić do Waszego kalendarza! Znajdują się tu wydarzenia, dzięki którym można będzie zdobyć, pogłębić i ugruntować wiedzę potrzebną do codziennego życia, ale także taką, którą powinien odznaczać się każdy światły człowiek. Czytelnicy – to dla Was!
 
 
Z.K.

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: