english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Nauczyciel bezinteresownej pomocy. Święty Brat Albert.

Adam Hilary Bernard Chmielowski, czyli późniejszy święty Brat Albert, to człowiek którego życiorys obfituje w niezwykłe wydarzenia – jego egzystencja mogłaby posłużyć jako inspiracja do wielu scenariuszy filmowych i książkowych. Polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, który walczył w powstaniu styczniowym. Był artystą-malarzem: studiował malarstwo w Warszawie, Monachium oraz Paryżu. Tam zaprzyjaźnił się z wieloma sławnymi artystami: Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim, Aleksandrem Gierymskim i Leonem Wyczółkowskim. Był uznawany za jednego z prekursorów polskiego impresjonizmu. Jego najsłynniejszy religijny obraz to „Ecce Homo” – praca nad nim zmieniła jego życie – kończąc swoje dzieło wiedział już, jak chce by ono wyglądało. Obecnie obrazem można się zachwycać w Krakowie, w prezbiterium kaplicy sióstr Albertynek. Dzięki swojej życiowej postawie został okrzyknięty ojcem, opiekunem, bratem najbiedniejszych i nędzarzy. Twierdził, że w ich twarzach dostrzega rysy ubiczowanego Chrystusa. Dla ludzi z marginesu zaczął zakładać przytuliska, a jego wielkość tkwiła w nieprawdopodobnym zrozumieniu – nie prowadził umoralniających kazań, nie stawiał warunków. Dawał pożywienie i dach nad głową bez żadnych pytań, z czystej miłości do bliźniego. Sam zamieszkał w stworzonym przez siebie przytułku, by codzienność przeżywać z tymi, którzy najbardziej go potrzebowali. Umierał w opinii świętości, w dzień Bożego Narodzenia 1916 roku, w przytulisku dla bezdomnych w Krakowie. Jego słowa są do dziś cytowane, jako źródło prawdziwej mądrości i miłości.

Papieski Wydział Teologiczny w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki organizuje grę "PIĘKNO CZŁOWIEKA: PIĘKNO SZTUKI I PIĘKNO MIŁOŚCI. Brat Albert (Adam Chmielowski) jako nauczyciel uważności, twórczości i bezinteresownej pomocy" w obrębie Ostrowa Tumskiego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i zdobycia wiedzy o tym niezwykłym świętym!

 

Z.K.

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: