english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Kobieta niezwykła. Maria Skłodowska-Curie

Jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla, jedyny uczony uhonorowany tą nagrodą w dwóch dziedzinach - chemii i fizyki. Mowa oczywiście o Marii Skłodowskiej-Curie.   W tym roku obchodzimy 150. rocznicę jej urodzin. Z tej okazji Dolnośląski Festiwal Nauki przygotował trzy wydarzenia poświęcone pamięci tej wyjątkowej kobiety:

1. Maria Skłodowska-Curie i jej promieniotwórczy świat

2. Symbol bezinteresownego poświęcenia nauce - Maria Skłodowska-Curie

3. Maria Skłodowska-Curie "Krucha jak gałązka, wielka jak Nobel"

Pierwsze dwie imprezy to wykłady, podczas których zostanie zaprezentowana sylwetka Marii Skłodowskiej-Curie – jednej z najwybitniejszych kobiet naukowców w historii.

Członkini Uniwersytetu Latającego, korepetytorka, guwernantka, wreszcie – noblistka. Pierwsza kobieta profesor na paryskiej Sorbonie. Niekwestionowana pionierka badań spontanicznych przemian jąder promieniotwórczych. Prekursorka radiochemii. Dzięki jej naukowemu odkryciu, jeden z pierwiastków w tablicy Mendelejewa nazwany jest na cześć Polski. Przy tym aktorka   w amatorskim teatrze oraz kobieta, która w podróż poślubną z Pierrem Curie pojechała na rowerze.

Poza wybranymi osiągnięciami na gruncie naukowym, na wykładach przygotowanych przez DFN, przedstawiony zostanie także ich wpływ na późniejszy postęp cywilizacyjny ludzkości – nie tylko na polu nauki ale także w terapii i diagnostyce medycznej – to właśnie dzięki Marii Skłodowskiej-Curie poprowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Trzecie wymienione spotkanie ma charakter dialogu ze wstawkami teatralnymi z życia tej wyjątkowej kobiety. Program został przygotowany przez „Duet Literacki” – zespół stworzony przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Celem duetu jest przedstawienie biografii znanych osób ze świata nauki i literatury. Jadwiga Jenczelewska – organizatorka – zapytana o to, dlaczego tym razem wybór padł na Marię Skłodowską-Curie, mówi: „Ona promienieje blaskiem naukowca. Jej światło to siła, jej wielkość to serce do nauki      i bliskich. Całe jej życie to tornado zdarzeń.”

W tym szczególnym, jubileuszowym roku jeszcze goręcej zapraszamy, by poznać tak wybitną, polską postać! 

 

Z.K.

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: