english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w Dzierżoniowie

Ciekawostka: nazwa miasta Dzierżoniów pochodzi od genialnego polskiego pszczelarza ks. dr. Jana Dzierżona.

Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki dbamy o Was z każdej strony i nie zapominamy o żadnym elemencie wszechstronnego rozwoju. W Dzierżoniowie, gdzie XIX DFN odbył się w dniach 6-7 października, wśród imprez dominowała tematyka prozdrowotna i sportowa.  Aktywność fizyczna oraz odpowiednie odżywianie są niezbędne, by zachować zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Na Festiwalu była okazja, by poznać różne formy aktywności, a potem dowiedzieć się, które pokarmy są szczególnie ważne, aby utrzymać nasze szare komórki i mięśnie w dobrej kondycji. Niewłaściwa dieta może wywoływać ogólne niezadowolenie, apatię, poczucie znużenia lub rozdrażnienia, trudności z uczeniem się i opanowaniem nerwów, a nawet…depresję.

Funkcjonowanie mózgu w dużej mierze zależy od składników diety. Dzięki prelekcji Lecytyna i inne substancje wpływające na pracę mózgu słuchacze poznali czynniki żywieniowe, które wpływają na sprawność intelektualną, stany emocjonalne i samopoczucie. Zostały też wskazane źródła niezbędnych składników dostarczanych wraz z pożywieniem i w postaci suplementów diety.

W ciągu ostatnich lat dużym problemem społecznym, ekonomicznym i medycznym stała się otyłość, uznawana za chorobę przewlekłą XXI wieku. Podczas wykładuJak otyłość wpływa na działanie leków zostały przedstawione kryteria rozpoznawania otyłości, jej wpływ na losy leku w organizmie oraz konieczność modyfikowania dawkowania leków.

Sportowe akcenty podczas XIX DFN w Dzierżoniowie zapewnił Trening mięśni brzucha i innych w oparciu o współczesne trendy muzyczne – aerobik. Aerobik jest wspaniałą formą wypoczynku poprzez sport, a w dodatku przy ulubionej muzyce. W jego skład wchodzi wiele rodzajów ćwiczeń, wśród których każdy może wybrać coś dla siebie. Aby zyskać płaski, wyrzeźbiony brzuch należy zaangażować do pracy mięśnie korpusu: mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha oraz dolnych partie pleców – tylko w ten sposób zyska się odpowiednie efekty.

W Dzierżoniowie podczas XIX DFN nie zabrakło również licznych pokazów chemicznych. Mogliście dowiedzieć się, dlaczego dziś brunetki mogą być blondynkami oraz czy komputery pomagają w zrozumieniu chemii. Niezwykłe ciekawostki słuchacze na pewno wynieśli z wykładów o tajnych stowarzyszeniach chińskich, sekretach tatuaży więziennych czy o chirurgicznej precyzji, czyli o poezji Stanisława Barańczaka.

Lokalnym akcentem w Dzierżoniowie była Gra miejska (terenowa): Odkryj miasto.

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy, a do Dzierżoniowa zapraszamy w przyszłym roku!

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: