english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się w Bystrzycy Kłodzkiej?

Bystrzyca Kłodzka często nazywana jest „zapałczanym miastem” i to właśnie zapałki najczęściej kojarzą się turystom z tym miejscem. W mieście znajduje się jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie muzeum poświęcone historii niecenia ognia. Zobaczyć tutaj można bogatą kolekcję przedmiotów, które na przestrzeni lat służyły do wzniecania żaru: od kamiennych krzesiw po elektroniczne zapalniczki. Każdy może zakupić pudełko wyjątkowych zapałek w różnych kolorach i kształtach.

Do atrakcji Bystrzycy Kłodzkiej można zaliczyć również odbywający się tam Dolnośląski Festiwal Nauki, który w tym roku miał miejsce w dniach 6-7 października. Festiwalowe wydarzenia umiliły muzyczne akcenty: Koncert Muzyki Hiszpańskiej podczas Inauguracji w wykonaniu muzyka Moisesa Bethencourt-Mendoza  i Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Na scenie zaprezentował się takżeMiędzynarodowy Kameralny Nauczycielski Chór Z Gór.

W Bystrzycy Kłodzkiej nie zabrakło takich atrakcji jak np. Trening funkcjonalny. Podstawowe założenie treningu funkcjonalnego to funkcjonalność ruchu, czyli wykorzystanie go w życiu codziennym, poza salą ćwiczeń. To wielowarstwowe ćwiczenia usprawniające funkcjonowanie człowieka. W trakcie zajęć uczestnicy poznali podstawowe założenia treningu funkcjonalnego oraz sprzęt wykorzystywany do tego typu treningu: TRX, Fitness ball, Kettlebells, Bosu itp.

Egzotyczne akcenty wprowadziła dr Stefania Skowron-Markowska, która podczas zajęć Węzełki chińskie zaprezentowała wybrane wzory chińskich węzłów, służące zarówno do ozdoby, jak i mające ważne znaczenie symboliczne w kulturze chińskiej.

Nie zabrakło również lokalnych ciekawostek. Wykład Gdy wieś staje się lasem – przemiany krajobrazu kulturowego Ziemi Kłodzkiej miał na celu przedstawienie zmian ludnościowych, osadniczych i gospodarczych na Ziemi Kłodzkiej od poł. XIX w. po współczesność oraz omówienie ich skutków dla środowiska przyrodniczego i zmian krajobrazu. Odbył się też konkurs Czy znasz Ziemię Kłodzką?

Zainteresowaniem cieszył się pokaz Wulkaniczne wyspy na Atlantyku. Makaronezja to nazwa archipelagu na Atlantyku, w skład którego wchodzą: Wyspy Kanaryjskie, Madera, Azory i Wyspy Zielonego Przylądka. Większość tych wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Aktywną działalność wulkanu można do dziś obserwować na wyspie Lanzarote – najdalej na północ wysuniętej wyspy z archipelagu Wysp Kanaryjskich. Lanzarote jest wyspą pustynną, o suchym klimacie i słabo rozwiniętej szacie roślinnej, natomiast Madera jest jej przeciwieństwem. Jest ona zwana powszechnie wyspą kwiatów, ponieważ ciepły i wilgotny klimat sprzyja rozwojowi bujnej roślinności. Na obu wyspach można też obserwować wiele atrakcji pochodzenia antropogenicznego.

W Bystrzycy Kłodzkiej dominowała duża różnorodność tematyczna wśród zrealizowanych imprez w ramach XIX DFN. Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom. Do zobaczenia za rok w zapałczanym mieście!

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: