english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w Jeleniej Górze

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki odbył się również w malowniczo położonej Jeleniej Górze. Piękna panorama Starego Miasta na tle Karkonoszy zachęca do zwiedzania i poznawania długiej historii tego miejsca. Odnaleźć tam można liczne zabytki architektury, od średniowiecznych zamków, barokowych i renesansowych pałaców do secesyjnych kamienic. O wyjątkowości miasta świadczą również, uznawany za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, rynek, Cieplice z najstarszym w Polsce uzdrowiskiem czy ruiny XIV-wiecznego zamku Chojnik.

W takich otoczeniu odbywały się imprezy XIX edycji DFN w Jeleniej Górze w dniach 6-7 października. Wykład inauguracyjny pt. Ziarna wiedzy – o istocie zdrowego odżywiania wygłosiła prof. Jadwiga Sołoducho z Politechniki Wrocławskiej. Zdrowe, prawidłowe odżywianie to dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do jego właściwego funkcjonowania, czyli witamin i minerałów regulujących procesy chemiczne i czynności metaboliczne organizmu. Prelekcja przedstawiła zasady zdrowego odżywiania, czyli przede wszystkim regularne i bogate w witaminy oraz mikroelementy posiłki. Zdrowe odżywianie jest obecnie popularne, odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów.

Po zainaugurowaniu Festiwalu w Jeleniej Górze tradycyjnie zaprosiliśmy Was na wykłady, pokazy i dyskusje z różnych dziedzin wiedzy, a wszystko to przedstawione w formie ciekawostek.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na pewno przydatne okazały się warsztaty Autoprezentacja jako element rozmowy kwalifikacyjnej i publicznych wystąpień. Spotkanie miało na celu wyposażenie uczestników w przydatną wiedzę z zakresu zasad właściwej autoprezentacji, kreowania swojego wizerunku, zasad komunikacji społecznej, aby wszystkie te elementy pomogły dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy lub podczas innych prezentacji własnej osoby, np. na konferencjach czy maturze.

Popularnością cieszą się zawsze imprezy prowadzone przez dr Katarzynę Zwolińską. W Jeleniej Górze wygłosiła aż trzy wykłady. Pierwszy pt. Bomby, listy i chusteczki, czyli broń biologiczna na przestrzeni wieków przedstawił historię broni biologicznej. Słuchacze poznali również odpowiedzi na pytania: czy współcześnie zagrożenie bronią biologiczną jest realne, jakie patogeny są potencjalnymi kandydatami do jej produkcji, jakie zjawiska mogą świadczyć o ataku oraz jak wykryć broń biologiczną i chronić się przed atakiem? Podczas drugiej prelekcji Chodzi lisek koło drogi... O groźnych chorobach odzwierzęcych i ich zapobieganiu uczestnicy zapoznali się z chorobami odzwierzęcymi, które zagrażają nam ze strony dzikich zwierząt (jak wścieklizna, którą może zakazić nas tytułowy lisek koło drogi), ale równieżze strony naszych domowych pupili: psów, kotów, a nawetpapug. Omówione zostały przyczyny, objawy wybranych chorób odzwierzęcych oraz sposoby ich zapobiegania i leczenia. Celem ostatniego wykładu pt. Nie taki wirus straszny... w ręku naukowca. O wirusach w służbie człowieka było zwrócenie uwagi na korzystne dla ludzi zastosowania wirusów oraz problemy i wyzwania na tym polu czekające badaczy w przyszłości. Umiejętnie wykorzystane wirusy mogą być przydatne w walce z chorobami człowieka, roślin i zwierząt, zgodnie z teorią. Obecnie wirusy mają szerokie zastosowanie w medycynie, biotechnologii, a nawet w rolnictwie.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom serdecznie dziękujemy, a do Jeleniej Góry zapraszamy za rok!

 

 

 

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: