english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w Zgorzelcu

Genealogia nazwy miasta Zgorzelec związana jest prawdopodobnie ze słowiańskim czasownikiem „goreti”, co znaczyło tyle co palić lub gorzeć. Nazwa kulturowa odnosi się do historii tego miejsca, którego pierwotni mieszkańcy zajmowali się wypalaniem lasów. Pierwsze wzmianki o Zgorzelcu pochodzą z początków XI i XII wieku, gdzie figuruje on pod nazwami: Villa Goreliz, Drzeniow czy Yzorelik. Współcześnie Zgorzelec jest miastem granicznym, którego duża część znajduje się po lewej, niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej.

Zgorzelec jest również jednym z miast, w którym odbywa się edycja regionalna Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Większość imprez ma miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, który stanowi najbardziej znany zabytek.

Tegoroczny XIX DFN odbywał się w Zgorzelcu w dniach 29-30 września. Zobaczcie, jakie imprezy zorganizowaliśmy dla Was. Kto był, na pewno stał się bogatszy o nietuzinkową wiedzę. Kto nie dotarł – niech nie żałuje zanadto, tylko rezerwuje czas za rok.

Czy jesteś tym co jesz? Kilka słów o żywności GM

Wokół tematu genetycznie modyfikowanych organizmów nieustannie toczy się zaciekła dyskusja, zarówno wśród naukowców, jak i w społeczeństwie. Dużą uwagę poświęca się żywności genetycznie modyfikowanej (GM), a w szczególności problemowi wpływu spożywania takiej żywności na organizmy. Wykład miał na celu przybliżenie tematyki roślin GM, w jaki sposób powstają oraz co je odróżnia od tradycyjnych roślin nie-GM. Dodatkowo zostały omówione zagadnienia związane z bezpieczeństwem upraw roślin GM, obawami społeczeństwa związanymi z tym typem rolnictwa i żywności oraz regulacje prawne dotyczące upraw roślin GM w Polsce i w Unii Europejskiej.

Żelazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza?

Żelazo istnieje na Ziemi od jej początków. Najpierw było obecne tylko w minerałach budujących skorupę ziemską, ale wraz z rozwojem życia stało się istotnym składnikiem niemal wszystkich organizmów. Jest niezbędnym uczestnikiem ważnych procesów biochemicznych i składnikiem wielu enzymów, może uczestniczyć w reakcjach utleniania i redukcji oraz tworzyć stabilne kompleksy z różnorodnymi związkami. Żelazo uczestniczy w przenoszeniu tlenu w ustroju, produkcji energii w komórkach, ochronie przed zakażeniami czy toksycznymi wolnymi rodnikami tlenowymi oraz w naprawie uszkodzonego DNA. To tylko niektóre z zadań, jakie ten pierwiastek wypełnia w organizmie. Żelaza dostarcza nam odpowiednia dieta. Słuchacze poznali odpowiedzi na takie pytania jak: co powinniśmy jeść, żeby nie cierpieć na niedobory tego pierwiastka, czy nadmiar żelaza może być groźny i dlaczego mogą nam zaszkodzić azotany w żywności.

Cały ten cukier!

Cukier jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej spożywaną substancją na świecie. Od dawna stosowany jest jako dodatek do niemal każdego produktu żywnościowego od chleba po musztardę. Czy syrop glukozowo-fruktozowy to też cukier? Co z fruktozą, czyli cukrem owocowym? Jeść czy nie jeść owoce? Kiedy i jak to się stało, że cukier w różnej postaci zdominował naszą dietę? Jakie są konsekwencje ciągłego spożywania cukru dla nas oraz następnych pokoleń? W trakcie wykładu uczestnicy poznali źródła cukru, produkty „zdrowe”, a jednak zawierające duże ilości cukru oraz dowiedzieli się, jak silnie uzależniającą siłę ma cukier, wpływając na nasze umysły i decydując o naszym zachowaniu.

Zbierz plony swojej wiedzy chemicznej - nie pozwól, aby były to żniwa!

Doświadczenie w pracy chemika uczy, że nauka ta jest zaskakująca i nigdy się nie nudzi. Celem imprezy  była prezentacja niesamowitych eksperymentów chemicznych. Pokaz oprócz doznań wizualnych i wrażeń posiadał ogromne walory edukacyjne – skłaniał do myślenia, zadawania oraz odpowiadania na pytania. Zadaniem uczniów, oprócz czynnego udziału w eksperymentach, była próba dogłębnego zrozumienia zachodzących procesów. Pozwoliło to na lepsze zrozumienie zachodzących reakcji, wzbudzenie ciekawości świata, inspirację do samodzielnego doświadczania i odkrywania oraz utworzenie przekonania, że chemia ma ogromne znaczenie praktyczne, a wiedza wyniesiona ze szkoły jest bardzo ważna i warto ją zdobywać.

Historia zapisana w genach

Podstawową funkcją naszych genów jest przechowywanie informacji o strukturze białek, jednak wiedząc, jak i gdzie szukać, można z nich wyciągnąć znacznie więcej. Odpowiednio analizując i porównując DNA można badać historię naszego gatunku od pradziejów aż po czasy współczesne, często pozyskując informacje o wydarzeniach, o których źródła historyczne i wykopaliska archeologiczne mówią niewiele. Wykład pomógł zrozumieć, czego dokładnie możemy się dowiedzieć i w jaki sposób.

To zaledwie kilka z imprez, jakie miały miejsce w przygranicznm Zgorzelcu. Zapraszamy na kolejną edycję za rok, a wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy!

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: