english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w Ząbkowicach Śląskich

W dniach 19-21 października w Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach i Ciepłowodach odbywały się zajęcia sesji regionalnej w Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Rok 2016 to rok olimpijski, stąd wykład inauguracyjny XIX DFN w Ząbkowicach Śląskich – „Wpływ nauki na rozwój sportu strzeleckiego”, który wygłosiła mgr Renata Mauer-Różańska, czterokrotna olimpijka (1992-2004), trzykrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, nauczyciel akademicki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Podczas inauguracji również dr Piotr Kunysz, pełnomocnik Rektora AWF ds. Sportu Wyczynowego, instruktor, szkoleniowiec, autor wielu podręczników specjalistycznych, w wykładzie „Kitesurfing – nowoczesny sport wodny dla wszystkich” przedstawił stosunkowo nowe, świetnie rozwijające się dziedziny sportu, tj. snowbord i kitesurfing. Obie prelekcje pokazały, jak wiele osiągnięć i nowych odkryć nauki znajduje zastosowanie w nowoczesnym sprzęcie sportowym, a także jak wiedza z wielu dziedzin nauki niezbędna jest do uzyskiwania wyników sportowych na poziomie światowym. O profesjonalnie przygotowanym widowisku sportowym, które z powodów marketingowych musi być wielkim show opowiadał dr Kazimierz Kurzawski, również olimpijczyk (Tokio, 1964), polski strzelec sportowy i nauczyciel akademicki.

Kilka grup przyjezdnych miało okazję wziąć udział w atrakcyjnych pokazach chemicznych Chemia eksperymentalnie, które odbyły się w Hali Słonecznej Ośrodka Kultury i Sportu w Ząbkowicach Śląskich. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu wielu reakcji chemicznych, produkowali sztuczne piwo, obserwowali, jak działa ciekły azot, jak powstaje chemiczny wulkan, tworzyli sztuczną krew i odkrywali tajemnice kolorowych sztucznych ogni.

O konieczności umiejętności łączenia wiedzy z wielu dziedzin m.in. geografii, meteorologii i informatyki, młodzież mogła przekonać się podczas wykładów i warsztatów Komety – piękności z warkoczami czy Stacja meteorologiczna – od pomysłu do realizacji i Czy komputery pomagają w rozumieniu chemii?. Specjalistyczne wykłady i warsztaty przeprowadzono dla grupy matematyczno-informatycznej: Szyfrowanie z kluczem – jak zabezpieczamy łączność WiFi i Szyfrowanie z kluczem publicznym – na czym polega podpis elektroniczny.

Wieloletnie podróże po Grecji, pasja poznania oraz praca w charakterze przewodnika zaowocowały przygotowaną przez nauczycielkę historii LO w Ząbkowicach Śl. mgr Elżbietę Wolińską niezwykłą prezentacją Śladami badań archeologicznych. Zainteresowani mogli poznać ciekawą historię prac wykopaliskowych prowadzonych w Werginie (północna Grecja), a następnie udać się z wizytą do mauzoleum Filipa Macedońskiego w Werginie, znajdującym się od 1996 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kultury.

Po raz pierwszy w tym roku część imprez Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbywała się w Ciepłowodach. Dzieci ze szkoły podstawowej mogły wziąć udział w zajęciach Jeść oczami – postrzeganie smaków po ich wyglądzie i zapachu. Uczniowie badali lokalizację kubków smakowych i rozpoznawali smaki różnych produktów spożywczych. Dla gimnazjalistów przygotowano atrakcyjne warsztaty Co w trawie siedzi? Izolacja i rozdział barwników roślinnych. Uczniowie gimnazjum wydzielali barwniki znajdujące się w wybranych warzywach, rozwijali układ chromatograficzny pozwalający na rozdzielenie barwników składowych.

Przez wszystkie dni DFN dyplomowani artyści i instruktorzy pomagali dzieciom oraz młodzieży rozwijać swój pasje. Odbyły się warsztaty tworzenia biżuterii i wypiekania oraz zdobienia pierników. Dyplomowany instruktor modelarstwa lotniczego i szkutniczego I klasy, Alojzy Nagły podczas zajęć Jak lata latawiec pokazywał typy latawców i uczył zasad ich budowy. Z kolei rzeźbiarka i malarka Barbara Trzybulska wprowadzała zainteresowanych do świata Ceramiki artystycznej. Każdy mógł poznać cały proces jej obróbki, samodzielnie stworzyć własny projekt modelu, a następnie wykonać własnoręcznie prace w glinie i ją ozdobić.

Uczestnicy XIX DFN podkreślali, jak cenne jest organizowanie tej wspaniałej inicjatywy naukowej oraz możliwość skorzystania z tak szerokiej i różnorodnej oferty zajęć.

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz gościom za trud włożony w przygotowania i udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

dr Barbara Mianowska ~ Przedstawiciel DFN w Ząbkowicach Śląskich

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: