english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Podróże w czasie i po świecie, czyli XIX DFN w Lubinie

Dolnośląski Festiwal Nauki w Lubinie odbył się dopiero po raz czwarty, ale pomimo krótkiej tradycji w tym mieście, już ma wierne grono swoich wielbicieli, którzy co roku tłumnie odwiedzają sale Centrum Kultury „Muza”. XIX DFN w Lubinie uświetnili swoją obecnością nie tylko liczni uczestnicy, ale również wyjątkowi prowadzący, którzy dzielili się ze słuchaczami swoimi pasjami, doświadczeniami i przeżyciami.

Gościem imprezy Byłem fotoreporterem Powstania Warszawskiego była niesamowita postać – pan Zbigniew Grochowski, powstaniec, któremu udało się udokumentować sceny z Powstania Warszawskiego. W fascynujący sposób opowiadał o tamtych, ważnych dniach roku 1944. Jest jednym z czterech żyjących obecnie fotoreporterów, a jego zdjęcia są fragmentem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Dzięki uprzejmości pana Grochowskiego, fotografie Jego autorstwa można było oglądać w Centrum Kultury „Muza” przez cały październik.

Cząstkę historii Lubina przedstawił nam pan Tadeusz Szaraniec z Lubińskiego Towarzystwa Numizmatycznego w ramach spotkania z cyklu: Człowiek z pasją: „Ocalić od zapomnienia”. Historia lubińskiego pieniądza i ciekawostki mennicze. Prelegent odkrył przed nami wiedzę o wyjątkowo wąskiej i mało znanej tematyce – opowiadał o lubińskim pieniądzu. Została przybliżona geneza pieniądza, gdzie były produkowane monety i banknoty, jakie pieniądze emitowano w Lubinie w XV w. oraz w latach 20. i 30. XX w. Uczestnicy poznali również ciekawostki o średniowiecznym mennictwie i pieniądzu zastępczym na Śląsku.

Kolejnym niezwykłym gościem podczas DFN w Lubinie był Robert Maciąg – podróżnik, autor 5 książek podróżniczych, dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic. Jeżeli nie pisze to prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół i współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata. Swoją pasją dzielił się z dziećmi w trakcie aż 6 warsztatowych spotkań. Opowiadał o Chinach, Tybecie, Indiach i Afryce. Mali słuchacze poznawali nie tylko kulturę i tradycję tych egzotycznych krain, ale również słuchali muzyki typowej dla tych regionów, pili herbatę z tamtych stron, a nawet nauczyli się kilku przydatnych wyrażeń w egzotycznych językach. Dowiedzieli się, jak wygląda życie ich rówieśników w różnych zakątkach świata i poznali grono niekoniecznie najsłynniejszych odkrywców oraz polarników.

Nie zabrakło również pokazów chemicznych, biologicznych i fizycznych, które – pomimo dziedzin nauk nielubianych przez uczniów – przyciągają ich uwagę dzięki atrakcyjności prezentowanych doświadczeń.

Na kolejne przeżycia w Lubinie podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapraszamy za rok! Dziękujemy też wszystkim organizatorom, zaproszonym gościom oraz uczestnikom.

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: