english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Co działo się w Legnicy?

W dniach 22,23 i 24 września 2016 r. w Legnicy odbyła się sesja wyjazdowa XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przygotowano 68 imprez w formie wykładów, pokazów, warsztatów i prezentacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy chemiczne i fizyczne oraz wykłady z chemii, fizyki, techniki i medycyny. Wiele imprez zostało poświęconych zdrowemu odżywianiu i racjonalnej diecie.

Na imprezie "Inteligentna" dieta odżywiająca nasz mózg zostały przedstawione zalecenia, jak się odżywiać, aby nasz mózg pracował efektywnie. W dzisiejszych czasach półki sklepowe pękają pod ciężarem produktów, a konsumentom coraz trudniej dokonać wyboru. Pojawia się pytanie  co kupić, aby dostarczyć organizmowi energii, która wpłynie pozytywnie na jego funkcjonowanie, nie obciąży go, a wręcz przeciwnie – pobudzi do działania, w tym działania naszego mózgu. Prawidłowa dieta wpływa nie tylko na pracę naszego umysłu, ale też na to, jaki mamy… humor. Na wykładzie Kiepska dieta, kiepski humor słuchacze dowiedzieli się, jak substancje zawarte w produktach spożywczych mogą wpływać na nastrój człowieka. Aktywne składniki żywności to węglowodany, alkohol, witaminy i składniki mineralne, ale także takie substancje jak np. kofeina i teobromina obecne w czekoladzie, a to, w jakim jesteśmy humorze, wpływa na rodzaj wybieranej przez nas żywności.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że młodzież nie lubi przedmiotów ścisłych, podczas XIX DFN w Legnicy to właśnie imprezy chemiczne, fizyczne i przyrodnicze przyciągały największą uwagę uczniów. Pokaz Dlaczego dziś brunetki mogą być blondynkami? Odkrywamy chemię kosmetyków do włosów pomógł zrozumieć, jakie reakcje chemiczne zachodzą we włosach kobiet podczas farbowania. Historię broni biologicznej i zagrożenia wynikające z jej zastosowania zaprezentowano podczas spotkania Bomby, listy i chusteczki, czyli broń biologiczna na przestrzeni wieków. Odpowiedziano też na pytania, jakie patogeny są potencjalnymi kandydatami do produkcji takiej broni, jakie zjawiska mogą świadczyć o ataku oraz jak wykryć broń biologiczną i chronić się przed atakiem. Odbyły się także pokazy chemiczne pt. Chemia eksperymentalnie. W trakcie imprezy zaprezentowano doświadczenia chemiczne pobudzające wyobraźnię, atrakcyjne szczególnie ze względu na efekty barwne, świetlne i cieplne.

W Legnicy nie zabrakło również Pokazu pielęgnacji twarzy i ciała, który składał się z prezentacji pielęgnacji twarzy algami morskimi i kwasami, oraz Pokazu treningu fitness "Zdrowe ciało", złożonego z treningu obwodowego i funkcjonalnego oraz zajęć „Zdrowy kręgosłup. W końcu nie samą nauką człowiek żyje.

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom i zapraszamy do Legnicy za rok!

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: