english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w INTiBS PAN

Imprezy zorganizowane w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych w ramach tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki były związane z działalnością naukową INTiBS, który zajmuje się badaniem fizykochemicznych struktur ciała stałego oraz ich wpływu na własności fizyczne, chemiczne i spektroskopowe. Powyższe badania prowadzi się w niskich temperaturach.

W tym roku przeważały pokazy, które szczególnie przyciągają uwagę odbiorców Festiwalu. Każdy z nas słyszał o ciałach stałych i kryształach, ale czy każdy wie czym są? Podczas zajęć  Jak wyhodować kryształ? prowadzący postarał się odpowiedzieć na szereg pytań związanych z różnicami między tymi dwoma stanami skondensowanymi. Uczestnicy nauczyli się odróżniać ciało stałe od kryształu i dowiedzieli się, dlaczego mówi się, że kryształy się „hoduje” a nie otrzymuje.

Na wykładzie połączonym z pokazem pt. Dlaczego żarówka/płomień świeci? słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego przedmioty mają kolory i dlaczego ubranie kupione w sklepie czasami wygląda inaczej po przyniesieniu do domu, czy każdy przedmiot może świecić własnym światłem, co to jest ciało doskonale czarne i czy jest ono rzeczywiście zawsze czarne. Zobaczyli również świecące gazy i przedmioty, wysłuchali, dlaczego płomień świeci, czy zawsze ma ten sam kolor oraz jaką temperaturę ma Wszechświat.

Impreza Jak powstaje prąd w ogniwach – bateriach? opierała się na bogatych pokazach reakcji chemicznych, w których zachodzi wymiana elektronów. Reakcje pokazały, jak dużo zmienia przekształcenie stopienia utlenienia pierwiastków. Reakcje re-dox zachodzą czasem powoli, a czasem bardzo gwałtownie. W ramach wykładu pokazano ogniwa galwaniczne, w których zachodząca reakcja chemiczna powoduje przepływ ładunku elektrycznego (powstaje prąd elektryczny)oraz zasada działania baterii.

O tym, jak otrzymać niskie temperatury i jak zmieniają się własności bardzo ochłodzonych materiałów, czym jest nadprzewodnictwo i jak zmieni naszą przyszłość, goście Festiwalu dowiedzieli się podczas pokazu Niezwykły świat niskich temperatur.

Podczas bogato przeplatanego demonstracjami wykładu Elektryczność i magnesy można było z kolei dowiedzieć się, jak wytworzyć prąd. Zostało wyjaśnione, co łączy prąd i magnetyzm, jak działa elektromagnes i co ma wspólnego z magnesem na lodówce.

Jak widać, imprezy tematycznie były związane z działalnością naukową Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych. Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

 

Designed by Freepik 

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: