english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie na Politechnice Wrocławskiej

Jedną z Imprez Wiodących, jakie odbywają się na Politechnice Wrocławskiej, jest Debata Oksfordzka, która uczy sztuki prowadzenia dyskusji, przedstawiania argumentów, wypowiadania się i słownego pokonywania przeciwnika, prezentującego stanowisko przeciwne. Debata polega na tym, że dwa zespoły, jeden z wrocławskiego liceum i jeden zespół reprezentujący liceum z regionu, prowadzi spór na podany wcześniej temat, w tym roku: „Co wyrasta z ziaren wiedzy, czyli jak zaplanować swoją przyszłość”.

Debatę oceniała Rada Mędrców, w skład której wchodzą znane osobistości ze świata nauki, polityki, biznesu i kultury. Podczas tegorocznej edycji byli to: Marszałek Debaty: dr hab. Bogusław Bednarek oraz Rada Mędrców w składzie: prof. Andrzej Dziedzic, Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej; dr hab. Beata Mak-Sobota, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dr inż. Andrzej Kalisz, Związek Pracodawców Dolnego Śląska; dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny, Dyrektor Artystyczny Chóru NFM i Dyrektor Programowy Akademii Chóralnej oraz Marek Woron, kanclerz loży dolnośląskiej BCC.

Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej nie składał się tylko z zajęć matematycznych, warsztatów chemicznych i laboratoriów. Dominowała tam różnorodność i wszechstronność tematyczna przeprowadzanych imprez.

Na co jeszcze mogli liczyć uczestnicy tegorocznego DFN, którzy odwiedzili mury jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce? Na liczne wystawy – można było obejrzeć prace witrażowe pt. Konfrontacje 2016, wykonane przez studentów Politechniki Wrocławskiej, fotografie naukowe – czyli zbiór najciekawszych zdjęć wrocławskich naukowców czy prace fotograficzne, propagujące ciekawą, niekiedy zapomnianą architekturę Wrocławia.

Nie zabrakło również sportowych wydarzeń – odbył się Pokaz samoobrony i lekcja bezpiecznego padania oraz Pokaz Japońskiej Szermierki – Kendo, a także Spotkanie ze speleologią, podczas którego grotołazi z Politechniki Wrocławskiej prezentowali zdjęcia i filmy z wypraw jaskiniowych oraz opowiadali o swoich przygodach, przedstawiając przy okazji historyczny sprzęt jaskiniowy i wspinaczkowy.  

Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej nie mógłby odbyć się bez imprez matematycznych, fizycznych i chemicznych. Uczestnicy mogli m. in. zobaczyć doświadczenia chemiczne pobudzające wyobraźnię, atrakcyjne szczególnie ze względu na efekty barwne, świetlne i cieplne. Podczas spotkania W pogoni za cieniem, czyli rzecz o świetle organizatorzy postarali się opowiedzieć, czym jest światło, co się dzieje, gdy światło napotyka przeszkodę, jak powstaje cień i czy światło zawsze porusza się po linii prostej. Wykład Zjawiska piękne i groźne. Część I: wyładowania atmosferyczne przybliżył jedno z najpiękniejszych i najgroźniejszych zjawisk istniejących w przyrodzie, mianowicie wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny. Przedstawiono to zjawisko od strony jego fizyki, przebiegu, występowania i skutków zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i obiektów naziemnych oraz w powietrzu. Był bogato ilustrowany zdjęciami, filmami, rysunkami i schematami.

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom i zapraszamy za rok na Politechnikę Wrocławską!

 

 


Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: