english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie na Uniwersytecie Ekonomicznym

Podczas imprez na Uniwersytecie Ekonomicznym, zorganizowanych w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, można było posłuchać o nanocząsteczkach i nanostrukturach obecnych w żywności oraz szansach, jakie stwarza zastosowanie nanomateriałów w przemyśle spożywczym.

Organizatorzy udowodnili, że ekonomia nie musi być wcale trudna i nudna. Uczestnicy przedsięwzięć festiwalowych poznali, czym jest inteligencja finansowa, dowiedzieli się, skąd wzięło się Euro, jak mądrze zarządzać budżetem, jak zostać programistą i prognostą, czy wprowadzenie nowego produktu na rynek uda się bez badań marketingowych oraz czy chmura obliczeniowa zapewnia bezpieczeństwo przetwarzania danych. Zostały przedstawione również nowoczesne metody zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym.

Nie zabrakło ciekawostek ze świata chemii. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co to jest chemia i zapoznali się ze szkłem oraz drobnym sprzętem laboratoryjnym. Zobaczyły różne reakcje chemiczne oraz poczuły procesy im towarzyszące. Przekonały się również, jak barwa i zapach jedzenia wpływają na nasze odczucia smakowe i jak oszukać smak. Przede wszystkim dzieci mogły odkryć piękno chemii bez potrzeby uczenia się skomplikowanej teorii oraz doświadczyć, że chemia może być ciekawa i kolorowa.

Odwiedzający Uniwersytet Ekonomiczny poznali również tajemnice żywności, m. in. dlaczego warto jeść ryby, czy wszystkie warzywa i owoce są tak samo zdrowe, jakie tajemnice kryją jajka, co dzieje się z organizmem człowieka, jeśli nie odżywia się racjonalnie, co zrobić, aby mięso nie psuło się podczas przechowywania. Można było również dowiedzieć się co nieco na temat żywności funkcjonalnej oraz jej odmiany – żywności tzw. beauty food tj. wpływającej na poprawienie wyglądu czy co kupić, aby dostarczyć organizmowi energii, która wpłynie pozytywnie na jego funkcjonowanie, nie obciąży go, a wręcz przeciwnie – pobudzi do działania. Została także omówiona rola w żywieniu i znaczenie tłuszczów pokarmowych dla zdrowia człowieka. Przedstawiono ogólne zasady racjonalnego odżywiania i rolę antyutleniaczy w naszej codziennej diecie – dlaczego warto je spożywać oraz które z nich charakteryzują się największym potencjałem antyutleniającym.

Były wykłady, warsztaty, laboratoria, gry, konkursy… Wszystkie wydarzenia w ramach XIX DFN cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na następne ciekawostki ze świata ekonomii, chemii i technologii żywienia zapraszamy za rok, a wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy.

 

dr inż. Agnieszka Orkusz ~ Koordynator DFN na Uniwersytecie Ekonomicznym

 

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: