english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Wrocław

Fundacja Polska Miedź

KGHM

TAURON Dystrybucja Spółka Akcyjna

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wspomnienia z Festiwalu: Spotkanie w Akademii Wychowania Fizycznego

Unihokej, trening w częściowym zawieszeniu ciała z wykorzystaniem taśm TRX, pływanie, nordic walking – to tylko niektóre sportowe atrakcje jakie przygotowała Akademia Wychowania Fizycznego dla gości XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nie zabrakło różnorodności i dobrej zabawy połączonej z ruchem. Sport to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim duża dawka radości i przyjemności – to zasługa endorfin, czyli hormonów szczęścia, które są wydzielane podczas wysiłku fizycznego.

Zobaczcie, co w tym roku działo się w Akademii Wychowania Fizycznego i rezerwujcie czas na następną edycję!

Trening w częściowym zawieszeniu ciała z wykorzystaniem taśm TRX na niestabilnym podłożu

Ćwiczenia w częściowym lub całkowitym podwieszeniu ciała znane są w sporcie i rehabilitacji. W ostatnich latach stały się bardzo modną formą fitnessu, która wskazuje na kompleksowość oddziaływania usprawniającego. Dobór zadań ruchowych z wykorzystaniem taśm nieelastycznych typu TRX zależy od celu zajęć, wieku ćwiczących, stopnia sprawności i umiejętności. Zadania na TRX można łączyć z innymi przyborami zwiększając stopień trudności. Podczas zajęć przedstawiono różne możliwości ćwiczeń wzmacniających i poprawiających mobilność ciała we wszystkich płaszczyznach z pomocą taśm elastycznych i nieelastycznych, gdzie utrudnieniem było niestabilne podłoże. Nie zabrakło też historii i kilku zagadnień teoretycznych na temat bezpiecznego treningu siłowego w podwieszeniu ciała.

Trening funkcjonalny

Podstawowe założenie treningu funkcjonalnego to funkcjonalność ruchu, czyli wykorzystanie go w życiu codziennym, poza salą ćwiczeń. To wielowarstwowe ćwiczenia usprawniające funkcjonowanie człowieka. W trakcie zajęć uczestnicy poznali podstawowe założenia treningu funkcjonalnego oraz sprzęt wykorzystywany do tego typu treningu: TRX, Fitness ball, Kettlebells, Bosu.

Jak upadać, aby nie zrobić sobie krzywdy

Zajęcia poprowadził dr Rafał Kubacki, wykładowca AWF we Wrocławiu, Trzykrotny Mistrz Świata w Judo. Podpowiadał uczestnikom, jak bezpiecznie asekurować upadki podczas jazdy na rowerze, nartach, rolkach, łyżwach i w wielu innych sytuacjach. Siniak na ciele nie boli tak jak złamana ręka.

Wrocław z pokładu kajaka

Sportowe wydarzenia miały miejsce nie tylko na sali gimnastycznej, ale również na… wodzie! Odbyła się wycieczka kajakowa po Odrze z oglądaniem ze strony wody zabytków i nowych budowli nad rzeką. Przedstawiono także historię przystani wodnych na terenie Wrocławia. Grupę uczniów uzupełniło kilkoro kajakarzy indywidualnych.

Dziękujemy organizatorom i uczestnikom, a na kolejne treningi zapraszamy za rok!

 

 

Designed by Freepik

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany

subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Member of European Science Events Association       PLACES project        *

Znajdź nas: